Prema tvrdnjama iz SNSD-a, u pomenutoj partiji pomno analiziraju razloge zbog kojih su drugi put zaredom izgubili trku za gradonačelnika Banjaluke. Nakon Igora Radojičića i SPS-a 2020. godine, ovoga puta su “na meti” drugi koalicioni partneri ali i Vlado Đajić. Jedino pitanje koje se u najvećoj partiji u Srpskoj ne postavlja jeste da li Banjalučani ne podržavaju u dovoljnoj mjeri kandidate SNSD-a zbog samog lidera te stranke Milorada Dodika.
SNSD je još od prvih izbora, 2000. godine, na kojima su Banjalučani direktno birali gradonačelnika, “zauzeo” pomenutu funkciju i držao je pune dvije decenije. Tri mandata Dragoljub Davidović suvereno je osvajao, ali je 2012. godine procijenjeno da se njegova popularnost među stanovnicima najvećeg grada u Srpskoj značajno istopila pa je odustao od borbe za četvrti mandat.
Toj odluci su najviše doprinijeli višemjesečni protesti izazvani uništavanjem parka zarad izgradnje stambenog kompleksa koji je finansirao Dodikov kum, Mile Radišić, sa firmom koja je brojala tek dvoje zaposlenih.
Umjesto Davidovića, SNSD nominuje Slobodana Gavranovića, koji je kratko, krajem prošlog vijeka, već obavljao funkciju prvog čovjeka Banjaluke. Gavranović osvaja mandat ali svima postaje jasno da je Banjaluka suštinski glasala protiv SNSD-a, te da im je pobjeda poklonjena od strane opozicije, koja je na izbore izašla sa dva kandidata, Draganom Čavićem i Nenadom Stevandićem. Od 93.000 ljudi koji su glasali, njih gotovo 60.000 nije podržalo Gavranovića.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Da SNSD nema podršku u Banjaluci, pokazivali su i opšti izbori. Vukota Govedarica je kao kandidat opozicije za predsjednika RS 2018. godine, u gradu na Vrbasu osvojio preko 8.500 glasova više od SNSD-ove Željke Cvijanović, a Dodik tek 804 više od PDP-ovog Mladena Ivanića. Četiri godine kasnije, kandidatkinja opozicije, Jelena Trivić (PDP), „oduvala“ je Dodika u Banjaluci, sa preko 11.000 glasova razlike.
Ono što je postalo jasno još 2012, osam godina kasnije ozvaničeno je pobjedom Draška Stanivukovića (PDP), koji je sa preko 8.600 glasova razlike pobijedio u trci za prvog čovjeka grada, iako je sa druge strane bio jedan od najkvalitetnijih SNSD-ovih kadrova, i tada još uvijek aktuelni gradonačelnik, Igor Radojičić. Ove godine razlika je bila još drastičnija. Stanivuković je osvojio čak 13.000 glasova više od SNSD-ovog Nikole Šobota. Razlika bi bila još veća da opozicija nije nominovala još jednog kandidata, Jelenu Trivić, koja je osvojila preko 13.500 glasova.
Prije četiri godine najveći ceh su platili Radojičić, koji je smijenjen sa čela Gradskog odbora SNSD Banjaluka te izolovan iz samog stranačkog vrha ali i SPS, koalicioni partner koji je optužen za izdaju i ekspresno izbačen iz vladajuće koalicije na republičkom nivou.
Ove godine, potpuno suprotno, javno su optuženi drugi koalicioni partneri, svi osim SPS-a koji se u Dodikovo okrilje vratio 2022. godine. Najveći “pik” stavljen je na Ujedinjenu Srpsku Nenada Stevandića i DEMOS Nedeljka Čubrilovića, a u milosti nisu ni SP Petra Đokića i NPS Darka Banjca. Pored javnih napada na partnere, u SNSD mimo očiju javnosti optužuju prvog čovjeka najvećeg odbora u Srpskoj Vladu Đajića i njegov način na koji je vodio pomenuti odbor.
Kao što je već spomenuto, jedino pitanje koje se uopšte i ne razmatra, jeste da je možda lider te stranke Milorad Dodik postao dovoljno neomiljen u gradu na Vrbasu, između ostalog i zbog brojnih prijetnji koje je prije četiri godine uputio stanovnicima najvećeg grada u Srpskoj, a da kandidati SNSD-a “plaćaju ceh”, te da su Radojičić i Šobot samo kolateral svog stranačkog šefa.
Na to je skrenuo pažnju i politikolog Velizar Antić.
“Lošiji izborni rezultat SNSD-a u Banjaluci se ponavlja u nekoliko izbornih ciklusa i to stvara nervozu u njihovim redovima. Potrebno je naći krivca za neuspjeh na terenu, a da to ne bude Milorad Dodik. Prošli put je krivac bio Igor Radojičić, ovog puta su koalicioni partneri. Dakle, svi mogu i moraju da budu krivi, samo da se ne dira u Milorada Dodika. To je trenutna politika SNSD-a u Banjaluci”, rekao je Antić.
Sa njegovim mišljenjem se slaže i politička analitičarka Tanja Topić, koja za Gerilu kaže kako je “nepristojno a politički ravno samoubistvu reći caru da je go”.
“Može lako neko izgubiti političku glavu, i zato je lakše misliti vladarevom. Tad ste bezbrižni, samo je pomjerate dole. Generalno vladajućima ovdje nedostaje kritička samorefleksija pa se krivci traže na sve strane, samo ne na pravoj adresi”, kaže naša sagovornica.
Ona dodaje kako se u nekoliko izbornih ciklusa potvrđuje da Banjalučani Miloradu Dodiku daju “ne”, i da će se to teško promijeniti u dogledno vrijeme.
“U stranci koja njeguje kult lidera neoprostivo je njemu pripisati grijeh za izborne poraze i podbačaje, jer taj kult podrazumijeva da je lider nepogrešiv. Sama činjenica da svi bespogovorno prihvataju da njemu vraćaju mandate dovoljna je ilustracija stanja svijesti i duha u toj partiji. Bezbroj puta smo svjedočili da partijski poslušnici brane neodbranjivo i pri tome im je nebitno koliko kompromituju sopstveni ugled”, zaključila je Topićeva.
Politikolog Nebojša Tojagić kaže za naš portal da za izborne poraze SNSD-a u Banjaluci ne treba samo tražiti u padu popularnosti njenog lidera, nego i u mnoštvu drugih faktora.
“Dodik i dalje vedri i oblači u SNSD-u i njegov rejting je, čak i u Banjaluci, još uvijek iznad rejtinga stranke. Mislim da je problem banjalučkog SNSD-a, uz velike razmirice podijeljenih interesnih grupa, i u tome što nemaju jasnu strategiju rada na nivou grada”, rekao je naš sagovornik.
Banjalučanima se, dodao je on, očito nije dopala taktika blokade rada Skupštine Grada i onemogućavanje realizacije projekata.
“Nisu im se dopale ni prijetnje šta će biti ukoliko ne bude Šobot izabran za gradonačelnika pa ni ona afera oko usporavanja saobraćaja. Taj srpski inat i prkos su samo popravili rezultat Draška Stanivukovića koji je, pokazali su rezultati, definitvno bio bolji kandidat od Šobota. Tako da ne bih rekao da je riječ samo o padu popularnosti Dodika, želji da se glasa protiv njega već bi u prvom redu trebalo gledati u Gradski odbor SNSD-a a tek donekle u koalicione partnere. Ovi izbori su pokazali da će Stanivuković, ukoliko uspije napraviti stranačku infrastrukturu širom Srpske, biti ravnopravan takmac sa kandidatima SNSD-a za inokosne funkcije za manje od dvije godine”, rekao je Tojagić.
Gerila.info