Ministarstvo unutrašnjih psolova i dalje pokušava da kraju privede posao nabavke radara i kamera kroz javno-privatno partnerstvo. Partneri su izabrani ali izvori Gerila info tvrde da završetak posla koči stavka u Zakonu o budžetskom sistemu koja kaže da je novac od kazni isključivo vlasništvo budžeta. U Vladi tvrde da to nije problem.
MUP, u međuvremenu je objelodanio ministar Dragan Lukač, već na dva primjera u Banjaluci u poslu sa kamerama funkcioniše po principu javno-privatnog partnerstva. Riječ je, kako je rekao Lukač, o radarima u banjalučkom naselju Vrbanja i na banjalučkom polju u blizini Vlade Republike Srpske.
„Mi imamo i sada u MUP-u ugovor u Zelenom viru i na banjalučkom polju gdje imamo instalirane kamere za kontrolu brzine. Ugovor koji je takođe sa privatnom firmom na koji plaćamo zakup. To već traje nekoliko godina. Do sada je revizija radila sve te revizije i nije stavila nikakve primjedbe.“- rekao je ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač.
Ta dva radara su vrlo isplativa investicija jer su prema ranijim pisanjima medija i tvrdnjama iz policije za samo nekoliko mjeseci od instaliranja zaradili ogroman novac.
Stacionirani radar u Zelenom viru, na magistralnom putu Banjaluka – Kotor Varoš, za nepunih pet mjeseci evidentirao je 12.219 prekoračenja dozvoljene brzine ili prosječno 90 prekršaja dnevno. Od tih prekršaja naplaćeno je 366.420 KM, pisao je Glas Srpske u martu 2016 godine.
Nije poznato koliko MUP plaća iznajmljivanje radara privatnoj kompaniji.
Čitava priča postala je aktuelna jer MUP RS namjerava da čitavu Republiku Srpsku u projektu poboljšanja bezbjednosti saobraćaja pokrije sa 120 radara i kamera koje će da kupi i instalira privatni partner sa kojim će MUP da dijeli dobit od kazni koje ti radari zabilježe.
Studijom ekonomske opravdanosti projekta procijenjeno je da radari godišnje zarade oko 20 miliona maraka a projekat je planiran na deset godina. Opozicija se oštro protivi javno.privatnom partnerstvu u ovom slučaju i traži da MUP, ukoliko je potrebna nabavka radara, opremu nabavi sa, sredstvima Vlade ili kreditom koji bi na osnovu studije ekonomske opravdanosti bio otplaćen bez većih problema.