Hrvatska kreće u realizaciju projekta Centra za zbrinjavanje radiokativnog otpada (RAO) u bivšoj kasarni Čerkezovac na Trgovskoj gori gdje će se skladištiti nisko i srednje radioaktivni otpad (NSRAO) iz Nuklearne elektrane Krško (NEK) kao i institucionalni radioaktivni otpad nastao na području Hrvatske, prenosi Večernji list.
Naime, danas bi se u Fondu za finansiranje razgradnje NEK trebale otvoriti ponude za posao izrade dokumentacije i provođenje aktivnosti za ishođenje dozvola za gradnju tog centra u Čerkezovcu, vrijednog 19,26 miliona kuna bez PDV-a.
Mario Crnković iz Udruženja “Green team” iz Novog Grada ističe da su najave iz Hrvatske o početku gradnje skladišta nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac ozbiljne medijske podvale koje samo dodatno zbunjuju javnost.
Naglašava da je, prije svega, riječ o otvaranju ponuda kojim Hrvatska nastavlja raditi na tome da Trgovsku goru pretvori u mjesto gdje će skladištiti radioaktivni otpad, iskorištene izvore i istrošeno nuklearno gorivo.
“Znači pričamo o nastavku aktivnosti koje Hrvatska radi već duži period, a na koje Green team kontinuirano upozorava.”
Pored toga, Crnković ističe da se ovakvim najavama svjesno pokušava napraviti zbrka u namjeri da se plasira informacija da je riječ o skladištu, a ne o odlagalištu.
“Odlagalište je trajna kategorija, opšte je poznato koji je krajnji cilj, a ono što je važno pomenuti u ovom kontekstu je da je hrvatski resorni ministar Tomislav Ćorić u više navrata naglasio da je riječ o odlagalištu”, ističe Crnković, pitajući se kome je u interesu da obmanjuje građane.
Bez dogovora sa Slovenijom
Večernji list podsjeća da su prema Nacionalnom programu provođenja Strategije zbrinjavanja RAO, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, koji je Vlada donijela potkraj 2018, Trgovska gora i Čerkezovac predviđeni kao lokacija dugoročnog skladišta tog otpada. Međutim, tada je još bila postojala mogućnost da se Hrvatska i Slovenija dogovore o izgradnji zajedničkog skladišta za NSRAO iz NEK-a, ali do tog dogovora ipak nije došlo.
Prema međudržavnom sporazumu, Hrvatska svoj dio iz NSRAO iz Krškog mora preuzeti od 2023. U Fondu s tim konkursom kreću u izradu projektne dokumentacije, bezbjednosnih studija i studije uticaja na okolinu. Napominju da će kao podloga za tu dokumentaciju biti provedeno više istražnih radova za utvrđivanje geoloških i ostalih karakteristika terena te nulta radiološka mjerenja za utvrđivanje postojećeg nivoa radioaktivnosti okoline.
“Za izgradnju Centra potrebno je ishoditi lokacijsku i građevinsku dozvolu te nakon toga upotrebnu dozvolu kojoj prethodi potvrda tijela nadležnog za radiološku i nuklearnu sigurnost o mogućnosti početka rada skladišta”, kažu u Fondu.
Navode i da je početak izgradnje Centra planiran za 2023. godinu, a završetak za 2024. Procijenjena vrijednost gradnje iznosi 10 miliona evra, a u Fondu kažu da to uključuje i istražne radove, projektovanje i ishođenje dozvola za rad.
Skladišta Centra projektuju se za prihvat oko 3000 kubnih metara RAO, što je, objašnjavaju u Fondu, polovina ukupne količine pogonskog i dekomisijskog NSRAO iz NEK-a te institucionalni RAO nastao na području Hrvatske, uključujući i radioaktivni otpad nastao razgradnjom skladišta u Institutu Ruđer Bošković i Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada.
“Iz NEK-a će u Centar biti dopremljeno nešto manje od 3000 kubnih metara NSRAO koji će prije skladištenja u Centru biti otpremljen na obradu i kondicioniranje u neki od evropskih centara za obradu radioaktivnog otpada. U Centar će se zaprimati obrađen i kondicioniran u licencirane betonske spremnike”, navode u Fondu.
A gradnja centra za RAO bilo gdje izaziva buru reakcija u javnosti pa tako i u slučaju Trgovske gore gdje postoji veliki otpor lokalnog stanovništva prema projektu. Kako bi javnost informisao o uspostavi tog centra, Fond će angažovati PR agenciju.
Za PR tri miliona kuna
Konkurs za provođenje PR aktivnosti na projektu uspostavljanja Centra za zbrinjavanje RAO, vrijedan tri miliona kuna bez PDV-a, Fond je poništio krajem maja, navodi Večernji list. To je učinjeno zbog zaprimljenih pitanja i zato što su uvidjeli da dokumentacija o nabavci i troškovnik zahtijevaju opsežne izmjene koje nije moguće provesti kroz izmjene dokumentacije o nabavci tokom trajanja konkursa.
Iz Centra navode da će novi konkurs raspisati nakon što bude pripremljena nova dokumentacija i da se, s obzirom na to da je poništenjem konkursa smanjeno planirano vrijeme pružanja usluge, ostavlja mogućnost promjene planirane procijenjene vrijednosti od tri miliona kuna u skladu s novim okolnostima. PR agencija pružala bi usluge do kraja 2022.
“Cilj tih aktivnosti je podizanje svijesti lokalne i opšte javnosti o tematici zbrinjavanja RAO, informisanje o stručnim aspektima projekta, brizi o zdravlju ljudi i čistoći okoline, razvojnim mogućnostima lokalne zajednice, obavezama Hrvatske, razvoju projekta te svim ostalim informacijama relevantnima za javnost”, objašnjavaju u Fondu.
Mario Crnković ističe da su strategije koje su pripremljene u Hrvatskoj za ubjeđivanje javnosti da odustane od odbrane Trgovske gore poznate najmanje pola godine.
“Čekamo da se desi izbor PR agencije, koja će za tu namjeru inkasirati preko 900.000 KM, a onda ćemo to i objaviti. Mišljenja smo da i građani Hrvatske trebaju detaljnije znati u koje svrhe se troši njihov novac”, naglašava Crnković, pozivajući nadležne u BIH da se saradnja između vladinog i nevladinog sektora podigne na nivo više.
“I jedni i drugi imamo stručne ljude koji žele da ovu temu okončamo na pozitivan način, ali potrebno je da zajedno radimo. Različita viđenja nekih drugih ekoloških izazova ne trebaju biti kamen spoticanja, jer odbrana Trgovske gore je odbrana života svih nas, bez obzira na administrativne i sve druge podjele”, zaključuje Crnković.
Mediji u Bosni i Hercegovini, među njima i portal Gerila, već duže vrijeme prate dešavanja u vezi sa najavljenim odlaganjem nuklearnog otpada u blizini granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Očigledno je da su svi apeli da se odlagalište ne gradi u kasarni Čerkezovac bili uzaludni. Hrvatska će svoju namjeru odlaganja nuklearnog otpada na granici sa BiH sprovesti u djelo i na taj način dovesti u opasnost hiljade građana sa obe obale Une.
- GERILA.info u Novom Gradu: Život u strahu od nuklearnog otpada!
- Nuklearni otpad i dalje opasnost: Novi Grad na čekanju, predstavnike Srba u BiH i Hrvatskoj pitanje ne zanima previše!
- Načelnik opštine Dvor: Nije počelo odlaganje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori
- Golić: “Ako Hrvatska hoće recipročne mjere, odlagaćemo i mi otpad kod Dubrovnika, ali to nije rješenje”
- Novi Grad i nuklearni otpad: ponovno aktuelizovanje teme. Ima li i rješenja?
- Hrvatski ekolozi protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori
- Eko-BiH mreža: Zaustaviti planove za odlaganje radioaktivnog otpada na granici BiH!
- Odlaganje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori je pitanje života regije, a ne samo nekolicine obližnjih opština i gradova
- U gradovima BiH osvanule naljepnice koje upozoravaju na opasnost od nuklearnog otpada u blizini Une
- Hrvatska šalje nuklearni otpad na Trgovsku goru blizu granice sa Bosnom i Hercegovinom
- Vlada Srpske odlučila – Park prirode Una, ali da li je kasno?
- ISTRAŽUJEMO: Da li se BiH uozbiljila po pitanju nuklearne opasnosti koju nam Hrvatska najavljuje?
- Mladi iz Novog Grada rekli NE odlaganju nuklearnog otpada
- Protest ispred HR ambasade: Više novinara nego građana!
- Protest u Novom Gradu: “Ne nuklearnom otpadu uz rijeku Unu!”
- Gerila na Bledu: Sastanak na Bledu bezuspješan – Hrvatska insistira da nuklearni otpad skladišti na Trgovskoj gori
- VIDEO: Aktivisti NVO Green team uručili “nuklearni cvijet” hrvatskom ministru zaštite okoline i energetike
- Tema sedmice: Bitka na Uni
- Moguća tužba Republike Srpske protiv Hrvatske zbog odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori
- Prvi poraz HR vlasti u namjeri da nuklearni otpad skladište nadomak Novog Grada!
- DW: Koliko je opasan nuklearni otpad iz Krškog koji bi mogao završiti na granici između Hrvatske i BiH?
- Izgradnja dugoročnog skladišta nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac trebala bi početi 2023. godine
- “Ne smije se dozvoliti izgradnja odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori”
- Preuzeta kasarna Čerkezovac za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada
- ČERKEZOVAC U DOBA KORONE: Da li su predstavnici RS i BIH zaboravili prijetnju nuklearne pošasti?
- Dok Bisera i Staša istražuju, Hrvatska samo u PR oko odlaganja nuklearnog otpada uz Novi Grad odvaja skoro million KM!
- Da li su se političari u BiH napokon osvjestili kad je riječ o odlagalištu nuklearnog otpada na Trgovskoj Gori?
- “Hrvatska je napala Baniju nuklearnim i radioaktivnim otpadom”
- “Nezamislivo je da se kraj zaštićenih područja pravi odlagalište nuklearnog otpada”