Više od pet godina lokalitet Trgovske Gore se spominje kao buduće odlagalište nuklearnog otpada, koji Hrvatska namjerava da izgradi na samoj granici sa BiH.
U tih pet godina političari u BiH nisu imali veće aktivnosti, a posebno ne zajedničke, u cilju zaštite interesa sopstvenog stanovništva, međutim, nakon današnjih konsultacija, rađa se nada da su politički predstavnici napokon shvatili ozbiljnost problema.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da će BiH pokrenuti međunarodni arbitražni spor ako Hrvatska bude insistirala da odlagalište za radiaktivni i nuklearni otpad bude na lokalitetu Trgovska gora, te izrazio nadu da će ovo pitanje ipak biti riješeno diplomatskim putem.
U telefonskom razgovoru sa ministrom za zaštitu životne sredine i energetike Hrvatske Tomislavom Ćorićem, Košarac je rekao da je upoznat o nedavnoj odluci resornog ministarstva Hrvatske da ustupi lokaciju bivšeg vojnog skladišta Čerkezovac u opštini Dvor na upotrebu Fondu za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada nuklearne elektrane “Krško” radi izrade studije uticaja na životnu sredinu, o čemu Gerila već nekoliko godina izvještava.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
PROČITAJTE JOŠ: Hrvatska samo u PR oko odlaganja nuklearnog otpada uz Novi Grad odvaja skoro million KM!
Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara saopštili su da je Košarac danas informisao Ćorića o procjenama da će izgradnja odlagališta na Trgovskoj gori ugroziti 250.000 stanovnika u 13 opština u slivu rijeke Une, te da će negativno uticati na životnu sredinu, ali i da je riječ o ozbiljnom bezbjednosnom problemu, budući da se radi o vrlo trusnom području.
Košarac je poručio da će insistirati na formiranju pravno-ekspertskog tima u BiH koji će se baviti ovim otvorenim pitanjem sa susjednom zemljom, kao i na privrženosti Konvenciji o procjeni okolinskih uticaja u prekograničnom kontekstu (ESPOO), kojom se Hrvatska obavezuje da će sarađivati sa BiH, kao zainteresovanom stranom.
S druge strane, hrvatski minister Ćorić je podsjetio da Hrvatska i Slovenija do danas nisu postigle saglasnost o zajedničkom rješavanju zbrinjavanja radioaktivnog otpada na lokaciji Vrbina u Sloveniji, te da ukoliko ne postignu dogovor, obje zemlje će biti prinuđene da skladište svoje količine radioaktivnog otpada.
Hitno formirati ekspertski i pravni tim koji će zastupati interese BiH u slučaju Trgovska gora
Nakon razgovora sa Ćorićem, danas je održana I hitna video-konferencija Košarca sa entitetskim ministrima nadležnim za zaštitu životne sredine Srebrenkom Golić i Editom Đapo, te članovima parlamentarne grupe “Zeleni klub” Sašom Magazinovićem i Jasminom Emrićem i načelnikom opštine Novi Grad Miroslavom Drljačom.
Tokom videokonferencije istaknuto je da nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice, jer bi time bilo ugroženo zdravlje 250.000 stanovnika u 13 opština u slivu rijeke Une, kao i životna sredina. Upozoreno je i da je riječ o ozbiljnom bezbjednosnom problemu, budući da se radi o vrlo trusnom području.
„Mi smo riješeni u namjeri da spriječimo da se na lokalitetu Tgovska gora, neposredno u blizini granice sa BiH, izgradi odlagalište za radioaktivni i nuklearni otpad, istakla je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić.
Zaključeno je da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u narednih nekoliko dana dostaviti sveobuhvatnu informaciju Savjetu ministara BiH, u kojoj će zatražiti da kroz institucionalno djelovanje bude formiran koordinacioni time, te ekspertna i pravna grupa koje će se baviti ovim otvorenim bilateralnim pitanjem sa Hrvatskom, kao i da se u svakoj projekciji budžeta institucija BiH planiraju sredstva za rad pomenutih grupa.
Zaključeno je i da je neophodno da sve nadležne institucije pojačaju diplomatske aktivnosti u cilju sprječavanja Hrvatske da predmetnu lokaciju odredi kao konačnu za skladištenje radioaktivnog otpada.
Prema navodima hrvatskih medija, Izgradnja dugoročnog skladišta nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac trebala bi početi 2023. godine.