Danas se navršava 17 godina od ubistva Milana Vukelića, inžinjera iz Banjaluke i uposlenik Zavoda za izgradnju grada Banjaluke.
On je ubijen je 6. novembra 2007. godine u brutalnom atentatu, kada je u njegovom automobilu aktivirana eksplozivna naprava, tokom vožnje.
Vukelić je bio poznat po otvorenim istupima protiv korupcije i kriminalnih aktivnosti u građevinskom sektoru, često upozoravajući na zloupotrebe u lokalnim institucijama i građevinskim projektima.
Posebno je kritikovao poslovanje lokalnih moćnika i upozoravao na korupciju unutar Gradske uprave u Banjaluci.
ako su vlasti obećale sveobuhvatnu istragu, do danas niko nije odgovarao za ovaj atentat. Godinama nakon njegove smrti, slučaj je predmet kontroverzi i nezadovoljstva među građanima koji zahtijevaju pravdu i transparentnost.
Mnogi smatraju da je Vukelić postao žrtva zbog svoje hrabrosti i nepokolebljivog stava protiv kriminala.
Vukelić je isticao da su nepravilnosti u projektima, poput rekonstrukcije parka „Petar Kočić,“ koštale budžet milionske iznose. Nakon što je odbio da potpiše dokumente koje je smatrao spornim, suočio se s prijetnjama i pritiscima, uključujući i ozbiljne napade na njegovu imovinu.
Jedna od njegovih izjava koja se ističe opisuje zastrašivanje kojem je bio izložen. Naime, Vukelić je opisao razgovor s policijskim inspektorima tokom kojeg su ga nazivali „ludim“ i upozorili: „Imaš ženu i dvoje djece,“ što je on shvatio kao prijetnju.
Uprkos tome, ostao je nepokolebljiv, obavještavajući nadležne o nepravilnostima i zloupotrebama službenih položaja koje je prijavljivao.
Tvrdio je da su tokom rekonstrukcije zabilježene brojne nepravilnosti, te da se zbog odbijanja da stavi svoj potpis na izvedene radove sukobio i sa tadašnjim direktorom Zavoda za izgradnju Čedom Savićem.
Navodio je i da mu je u decembru 2006. godine ako ne potpiše sporni dokument o rekonstrukciji parka otkazom zaprijetio i tadašnji tehnički direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka Aleksandar Cvijanović, suprug Željke Cvijanović, sadašnjeg člana Predsjedništva BiH.
Sa njim su teško povrijeđeni Banjalučani Tomislav Dobrinjac i Slava Pepinović, koji su se nalazili u Vukelićevom “Fordu”.
Dobrinjac je ostao bez obe noge, a Pepinović, koja je sjedila na zadnjem sjedištu vozila, zadobila je teške povrede natkoljenice.
U Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci navode da je istraga i dalje u toku protiv do sada “nepoznatog, odnosno nepoznatih počinilaca”.
U decembru 2008. godine, Uroš Pena, tadašnji direktor Policije Republike Srpske, izjavio je na konferenciji za novinare da je policija uspjela „riješiti slučaj ubistva Milana Vukelića.“ Međutim, odmah je naglasio da su identificirali osumnjičene izvršioce i nalogodavce, ali da ostaje izazov prikupiti dovoljno dokaza za njihovo krivično gonjenje.
Prije toga, u novembru iste godine, u Banjaluci su uhapšeni Borislav Popović, vlasnik lokala „Moskva,“ te Đorđe Ćulum i Aleksandar Macanović, koji su bili osumnjičeni za prijetnje Vukeliću, kao i s paljenjem automobila i kuće njegove majke.
Ipak, zbog nedostatka dokaza, svi su ubrzo pušteni na slobodu.
Takođe, 28. januara 2009. godine, uhapšen je Enes Džanić, za kojeg se sumnjalo da je naručio Vukelićevo ubistvo, ali je i on oslobođen zbog nedostatka dokaza.