Ako su oko nečega uspjeli da budu jedinstveni, poslanici u Parlamentu BiH iz Republike Srpske bili su jedinstveni oko toga da glasaju protiv prijedloga da bude smanjen iznos koji poslanici, ministri u Savjetu ministara i članovi Predsjedništva dobijaju prilikom odlaska u penziju. Prijedlogom Zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH otpremnina je sa 35 000 maraka trebala biti smanjena na 10 000 maraka. Trebala je, da je usvojen prijedlog kako je očekivano jer su mnogi poslanici koji su najavljivali da će glasati za ipak glasali protiv. Izmjene zakona predložio je Damir Arnaut poslanik SBB.
Za smanjenje otpremnina je glasalo petnaest poslanika Predstavničkog doma, 22 su bila protiv a dva su bila uzdržana. Od 14 poslanika iz Republike Srpske svi su glasali protiv smanjenja osim Nenada Stevandića koji nije bio prisutan prilikom glasanja. Protiv smanjenja otpremnine koju dobijaju iz budžeta BiH bili su Nebojša Radmanović, Dragan Bogdanić, Sanja Vulić, Obren Petrović, Ljubica Miljanović, Snježana Novaković Bursać iz SNSD-a, Mirko Šarović i Dragan Mektić iz SDS-a, Branislav Borenović i Mira Pekić iz PDP-a, Jakov Galić iz Socijalističke partije, Nenad Nešić iz DNS-a i Adil Osmanović iz SDA.
Zaposleni u institucijama BiH, inače, imaju pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju u visini svojih šest ostvarenih neto plata isplaćenih u proteklih šest mjeseci ili šest prosječnih mjesečnih neto plata iz prethodne godine u BiH, ako je to za njega povoljnije, bez obzira na visinu ostvarene plate koju zaposleni ima. Slučaj otprremnine o kojem se najviše pričalo jeste slučaj Dušanke Majkić iz SNSD-a koja je krajem maja 2015. godine odlučila da je vrijeme za penziju, uzela otpremninu u visini od 28 000 maraka a dan kasnije se ponovo, voljom glasača, vratila u Parlament.
GERILA info