„Pročitao sam vas članak o tome kako je policija iz Mrkonjića kaznila dvije osobe, a nisu vam htjeli reći razlog zbog cega. Mene su kaznili na pravdi Boga. A kome se žaliti kad je i sud pod njihovim uticajem. Žalosno…” počinje svoju priču Đ. K.
Tragom naše priče o kažnjavaju dva lica od strane Policijske uprave Mrkonjić Grad kontaktirala su nas oba lica koja je PU iz ovog grada kaznila. Željeli su, kažu, da ispričaju svoju stranu priče javnosti i da postave pitanje nad ispravnosti postupka mrkonjićke policije.
Đ.K. je u izjavi za naš portal rekao da je sve krenulo totalno bezaleno i da se nije mogao ni nadati da će cijeli slučaj doći do policije a potom i do medija u cijeloj državi.
„Dana 23.03. sam bio na selu sa društvom i kad smo krenuli za grad nestalo nam je goriva, pa smo smo do komšije da nam da 5 litara nafte da možemo doći do grada. Naravno, sjeli smo i popili po 2-3 piva, čini mi se. Ja sam uslikao ambalažu, odnosno nekoliko piva na stolu u kući kod komšije i objavio na drustvenim mrežama. Nakon pet dana zvali su me iz Policijske stanice Mrkonjić Grad i rekli da sam ugrozio bezbjednost građana ili kako već… Meni je ovo sve smiješno. Samo da napomenem da je to bilo oko 12 časova popodne, znači nije bio ni policijski čas! A zanima me samo kako sam to samo ja „ugrozio'“građane, a moje društvo i komšija na primjer nisu, jer oni nisu dobili kazne, već samo ja! Izgleda da čovjek više ne smije uslikati ni pivo da pije… Tuga… “, ogorčen je naš sagovornik.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Đ.K. je naglasio da je to objavio kao priču na Instagramu i Facebook, ali kao stori, koji se briše nakon 24 časa, tako da ne posjeduje navedenu fotografiju.
„Samo da napomenem da je komentar na toj slici bio “Gdje je ta korona da se je nadišem”. E sad, ne znam da li su oni mislili na to pod navodnim “širenjem panike medju građanima” … samo ne vidim kako taj komentar moze da širi paniku? Nisam napisao da imam koronu ili tako nesto slično. I nije mi jasno da od nas pet, samo meni pišu kaznu“, naglašava Đ.K.
Na njegovoj prekršajnoj prijavi stoji da je “23. marta za vrijeme vanredne situacije na teritoriji RS fotografisao na okupljanju više lica sa kojima je boravio, te istu objavio na društvenoj mreži uz komentar „ma gdje je ta korona da je se nadišem“ i na taj način onemogućio provođenje odluka i mjera državnih organa”.
Naš sagovornik je izjavio i da će se žaliti na ovu odluku PU Mrkonjić Grad, kao i da će tražiti sudsko odlučivanje.
Na objavljivanje slike svoje izjave ali i prekršajne prijave na društvenim mrežama se ipak nije usudio, jer je njegov sugrađanin koji je takođe kažnjen ranije, objavio prekršajni nalog na društvenim mrežama, da bi dobio još jednu kaznu od 1000 KM i momentalni pritvor u trajanju od 12 sati.
Našoj redakciji se javio i drugi „disident iz Mrkonjića“, kako je sam sebe ironično nazvao O.B.
Njegov opis prekršaja je da je „za vrijeme vanredne situacije na teritoriji RS, napisao komentar uz fotografiju koju je objavio na društvenoj mreži Facebook: „Možda sam i lud, ali ne j**em zabrane” u 20:16 i time izazivajući teže narušavanje javnog reda i mira i onemogućavanja provođenja državnih organa i mjera”.
Nakon davanja izjave u PU Mrkonjić Grad, naš sagovornik se vratio kući i objavio fotografiju prekršajnog naloga uz komentar: “Dragi prijatelji, ovo je epilog moje sprdnje sa koronom na FB. Kažu da izazivam paniku I strah. Zakonom kažnjivo. Ko ne vidi na priloženoj slici, kazna je 1000 KM. Bujrum!!! Ova buđava država nas ne podržava nego na sraman način otima od nas kad je najteže… Narode, osvjestimo se I otjerajmo ovo sa vlasti…Ko ostane u ovoj “circus” državi treba ga strijeljati”.
O.B. nije jasno zbog čega je kažnjen i prvi put i kaže da je policajcima pokušao da objasni da je u pitanju šala, kao i da je ta fotografija starija od vremena kada je uvedeno vanredno stanje i da je nije napravio za vrijeme policijskog časa.
Nakon objavljivanja prekršajne prijave, predstavnici PU Mrkonjić grad su došli po njega i odveli ga naveče u policijsku stanicu gdje mu je određen pritvor od 12 časova kao i nova kazna od 1000 KM, na šta će se, kaže, žaliti i tražiti sudsko odlučivanje po pitanju obe prekršajne prijave.
Advokatica iz Banjaluke Jovana Kisin napominje da je jasno da treba biti sankcionisan onaj ko izaziva paniku u ovakvoj situaciji ali da isto tako nema nikakvog osnova za kažnjavanjem onih koji kritikuju rad institucija ili predstavnika vlasti jer na to imaju apsolutno pravo.
„Na osnovu onoga što je meni bilo dostupno da pogledam, a mislim da je javnosti bilo dostupno mnogo više činjenica nego što to zakon uopšte i dozvoljava da bude dostupno, poput podatka da su objavljivana imena i prezimena okrivljenih, a što je suprotnu u skladu sa uputama i rješenjem Agencije za zaštitu ličnih podataka. Dakle, ovo nisu lica koja su prekršila mjere izolacije da bi se njihovi lični podaci mogli objavljivati, tako da se moramo pobrinuti da se poštuje pravo na privatnost. Potom objavljivane su i prepiske iz viber grupe gdje su vidljivi identiteti, fotografije i poruke i drugih lica koje nemaju svojstva okrivljenog, pa se i u tom slučaju narušilo pravo i na privatnost i na privatnost prepiske“, rekla je Kisin komentarišući objavu u medijima slučaja vezano za kažnjavanje unutar viber grupe M.Š. a što je prenio i javni servis Srpske RTRS.
„Vezano za odluku o zabrani širenja panike, određena djela mogu predstavljati djela po ovom osnovu isključivo ako kod određenog građanina ili grupe građana izazovu osjećaj panike, osjećaj jakog iznenadnog straha, ugroženosti za ličnu bezbjednost i život, ili ako je teško narušen javni red i mir. Kritika koja je upućena na rad organa, na rad zvaničnika, javnih funkcionera je ustavno pravo i pravo zagarantovano Evropskom konvencijom za ljudska prava tako da ovaj prekršaj ne može da ulazi u sferu prava javnog izražavanja mišljenja i kritike. Tako da mislim da je jako bitno da i građani ali i organi vlasti poštuju vanredno stanje da svi budemo prvenstveno oprezni. Naravno da treba sankcionisati i procesuirati prekršaje koji izazivaju osjećaj panike kod ljudi. Isto tako procesuirati veći broj građana za koje nema osnova da su izvršili ovaj prekršaj je upravo postupanje suprotno od uputa nadležnih organa jer samim procesuiranjem dolaze i policijski službenici i građani do nepotebnog kontakta“, izričita je Kisin.
Naša sagovornica naglašava da građani koji smatraju da su nevini i ne osjećaju se krivima, a ukoliko im se uruči prekršajni nalog, mogu u prekršajnom nalogu popuniti i poptisati opciju za zatraživanje sudskog odlučivanja.
„Građani uvijek imaju opciju da potpišu taj dio prekršajnog naloga gdje traže da sud odluči o postojanu ili nepostojanju njihove krivice i da taj prekršajni nalog predaju poštom nadležnom sudu koji je naveden u prekršajnom nalogu. Takođe, ukoliko se budu saslušavali oni su dužni da se odazovu na pismeni poziv policijskoj upravi radi davanja izjave a protiv takvih lica bi trebalo da se sudu onda podnese zahtjev za prekršajni postupak pa će onda naknadno dobijati pozive i imati priliku da dokažu svoju evenutalnu nevinost. U svakom slučaju uvijek preporučujem da ko god se osjećaja nevinim, neka zatraži sudsko odlučivanje, jer svako ima pravo na odbranu.
Gerila.info je ranije kontaktirala Policijsku upravu Mrkonjić Grad, a portparol te uprave Božana Vulin nam je rekla da ne zna šta je sporno u čitavoj priči, kao i da svako ko se ne osjeća krivim može da dalje prati zakonske procedure. Na pitanje zašto se uopšte podnose prijave ukoliko nema elemenata izazivanja panike i širenja lažnih vijesti, ostalo je bez odgovora uz pitanje našoj redakciji – da li mislimo da policija izdaje prekršajne naloge tamo gdje nema elemenata prekršaja. Na uvid idalje nismo dobili sadržaje poruka zbog kojih su dva lica u Mrkonjiću dobila tri prekršajne prijave.
Iz Policijske uprave Mrkonjić Grad ranije su podsjetili da je 19. marta na sjednici Vlade RS, na inicijativu MUP-a, usvojena odluka o zabrani izazivanja panike i nereda za vrijeme vanredne situacije, proglašene na teritoriji Republike Srpske, koja definiše da se za vrijeme vanredne situacije zabranjuje iznošenje ili prenos lažnih vijesti, tvrdnje kojima se izaziva panika, ili teže izaziva javni red i mir, te onemogućava ili značajnije ometa sprovođenje odluka i mjera državnih organa ili organizacija.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i dalje ne odgovaraju na pitanja u vezi sa pisanjem prekršajnih prijava, a zanimalo nas je – ko čini tim koji odlučuje o ovakvim slučajevima, kao i šta je to društvena kritika, koja je Ustavom zagarantovana, a šta izazivanje panike.
GERILA.info