Uprkos zabrani okupljanja građana u grupama većim od tri osobe na javnom mjestu, kao i obavezi da se građani na otvorenom prostoru pridržavaju zaštitne mjere socijalnog rastojanja od dva metra, u dvorištu crkve Rođenja Presvete Bogorodice u banjalučkom naselju Rebrovac juče se okupila grupa vjernika koja je prekršila obe zabrane – okupili su se u grupi znatno većoj od tri osobe i nisu držali rastojanje od dva metra, kao što se može vidjeti na slici.
Iako je juče bio veliki crkveni praznik Lazareva subota, neodgovorno ponašanje vjernika, ali i crkve, može doprinijeti nekontrolisanom širenju koronavirusa, upravo onome zbog čega su restriktivne mjere Vlade Republike Srpske i uvedene.
[pdf-embedder url=”http://www.gerila.info/wp-content/uploads/2020/04/Zakljucak-o-sprov-mjera-zastite-u-zajed-protiv-virusa-korona.pdf” title=”Zakljucak o sprov mjera zastite u zajed protiv virusa korona”]
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Inače, Vlada Republike Srpske je još prošlog mjeseca objavila Zaključak o ograničenju okupljanja u vjerskim objektima, koji se očigledno ne poštuje.
[pdf-embedder url=”http://www.gerila.info/wp-content/uploads/2020/04/Zaključak-RŠZVS-o-ograničenju-okupljanja-u-vjerskim-objektima.pdf” title=”Zaključak RŠZVS o ograničenju okupljanja u vjerskim objektima”]
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić je na današnjoj konferenciji za medije povodom pregleda epidemiološke situacije u Republici Srpskoj “diplomatski” izbjegao da odgovori na pitanje da li ovakvo ponašanje vjernika može da ugrozi građane koji su disciplinovani i pridržavaju se mjera zabrane.
“Sa mog stanovišta, ja nisam najpozvanija osoba da komentarišem ni tradiciju ni duhovne običaje. Duhovni običaji su dio naše kulture. Sa epidemiološkog stanovišta i dalje je naš zahtjev da se ponašamo u skladu sa preporučenim mjerama. Imao sam prilike da razgovaram sa određenim crkvenim velikodostojnicima i njihove preporuke i jesu da idu u tom pravcu da više u smislu skromnosti obilježimo ove praznike koji nam dolaze i da se u porodičnom krugu zadržimo kada je u pitanju obilježavanje predstojećih duhovnih praznika. Epidemiološka preporuka svakako ostaje. Ostaju one preporuke Štaba za vanredne situacije koje se odnose na naredbu nošenja maski i držanja distance od dva metra, neokupljanja više od tri osobe u grupi. Ja očekujem, na tragu onoga što smo imali do sada i podrške crkve, da ćemo tako nastaviti i u narednoj sedmici i da ćemo zajedno sa crkvenim velikodostojnicima omogućiti da oni ljudi koji žele da pristupe crkvi to urade na odgovarajući epidemiološki način.”
Način na koji su se okupili vjernici u dvorištu rebrovačke crkve Rođenja Presvete Bogorodice definitivno nije epidemiološki prihvatljiv, ali ko bi smio upozoriti vjernike, rastjerati ih ili ih sankcionisati?
Da slučaj rebrovačke crkve nije usamljen, ukazuje i raspored bogosluženja u crkvi Svete Petke u banjalučkom naselju Kuljani. Naime, uprkos mjerama zabrane, iz crkve u Kuljanima obavještavaju vjernike kada će se održati vaskršnja bogosluženja ne naglašavajući da li će se poštovati mjere zabrane okupljanja ili će vjernicima, kao u rebrovačkoj crkvi, biti omogućeno da bez restriktivnih mjera prisustvuju bogosluženjima.
Postavlja se pitanje da li “ovozemaljske mjere” zaštite javnog zdravlja ne važe za crkvu? Da li je crkva moćnija od države pa za nju propisane mjere zabrane okupljanja građana u grupama i obavezne mjere rastojanja ne važe? Da li se to država možda boji da se ne zamjeri crkvi? Smije li uopšte reagovati? I što je najvažnije, zašto mjere zabrane važe za jedne a za druge ne?
Gerila.info