Uredba o zabrani izazivanja panike i nereda za vrijeme vanrednog stanja u Republici Srpskoj i zvanično je stavljena van snage. Nakon što je svoj potpis na Uredbu o prestanku važenja Uredbe stavila predsjednica Republike Srpske, Željka Cvijanović uredba je objavljena u Službenom glasniku Republike Srpske.
Ovim je, kako je i najavljeno Vlada odustala od namjere da prekršajno sankcioniše građane za objave na društvenim mrežama koje budu ocjenjene kao izazivanje panike ili širenje lažnih vijesti. Ranije je Vlada van snage stavila i odluku o zabrani izazivanja panike i širenja lažnih vijesti koja je donesena 19. marta. Po toj odluci kažnjeno je prekršajno nekoliko građana u Republici Srpskoj. Oni su kažnjeni zbog statusa na Facebooku, Instagramu, tekstova na blogu ili izjava u medijima. Ono što su tvrdili pravnici sa kojima je naš portal razgovarao jeste to da u većini takvih objava nije bilo izazivanja panike već kritike institucija i predstavnika institucija što je zagarantovano Ustavom Republike Srpske.
MUP je najavio da će sve prekršajne prijave koje su do sada po osnovu procjene da je neko izazivao paniku ili širio lažne vijesti biti poništene. Nekoliko građana već je zatražilo sudsko odlučivanje. Nije precizirano šta treba da rade oni građani koji su, eventualno, prihvatili odgovornost i platili kaznu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U obrazloženju Vlade Republike Srpske koja je usvojila prijedlog Uredbe sa zakonskom snagom o stavljanju van snage Uredbe sa zakonskom snagom o zabrani izazivanja panike i nereda navodi se da su se građani uglavnom pridržavali svih mjera i da nisu padali pod uticaj lažnih vijesti.
MUP Republike Srpske nikada nije odgovorio na naša pitanja o tome ko odlučuje koja objava na društvenim mrežama je izazivanje panike ili je lažna.
Oni koji su od početka kritikovali donošenje ovakve uredbe navodili su da je nedopustivo da se nekome ostavlja na dobru volju da procjenjuje šta je izazivanje panike ili širenje lažnih vijesti a šta ne jer može doći do zloupotreba ali i da to nije primjereno demokratijama kakva je, bar na papiru, u Republici Srpskoj.
Nezvanično, za ukidanje uredbe, zaslužni su iz međunarodnih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda koji su oštro kritikovali vlast u Republici Srpskoj zbog ograničavanja slobode govora. Prije nekoliko dana je sve zemlje, da je nedopustivo pod izgovorom borbe sa virusom korona ograničavati slobodu govora, upozorio i Savjet Evrope. MUP se, sa druge strane, žalio da nadležna tužilaštva pojedina djela za koja MUP procijeni da su krivična djela ne prepoznaje kao takva. Nakon toga je Milorad Dodik, koji nema nikakvu funkciju u Republici Srpskoj, najavio da će biti osnovani posebno odjeljenje suda i tužilaštva.
GERILA info