Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izrazio je žaljenje zbog smrti trudnice koja je preminula na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske. Naglasio je da resorno ministarstvo stoji na usluzi i porodici i svima kojima je potrebna pomoć da bi se utvrdile okolnosti u vezi sa smrću trudnice.
“Spremni smo da se uključimo, ako bude bilo potrebe, po pozivu ili porodice ili Tužilaštva i UKC RS. Tu smo da pružimo pomoć koju Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u skladu sa zakonom može da preduzme i uradi, te da se slučaj isprati do kraja”, rekao je Šeranić na konferenciji za novinare.
On je istakao da je obaviješten o aktivnostima koje sprovodi UKC RS, te da se čekaju analize koje su uradili Komisija za interhospitalne infekcije i Stručni tim koji se bavi ovim slučajem.
Šeranić je podsjetio da je slučaj predat Okružnom tužilaštvu, koje će provesti istragu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
On je dodao da nema informaciju da li su ljekari koji su radili na slučaju suspendovani, te napomenuo da je rukovodstvo UKC RS zaduženo za te aktivnosti i odluke.
Šeranić je rekao da je velika tragedija da su izgubljena dva života, te izrazio saučešće porodici preminule trudnice.
Iz UKC RS ranije je saopšteno da je u Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske obavljena obdukcija tijela trudnice, a UKC RS je formirao stručni tim za utvrđivanje okolnosti u vezi sa njenom smrću.
Trudnica I.M. je hospitalizovana u UKC RS u petak, 17. aprila, u kasnim poslijepodnevnim časovima, a preminula 18. aprila u 10.35 časova.
Podsjećamo, portal Gerila je s tim u vezi poslao pitanja UKC Republike Srpske na koja još uvijek nismo dobili odgovore.
- Da li je uzrok smrti pacijentice sepsa, koju je pacijentica dobila prilikom amniocinteze? Ukoliko je to istina, da li je moguće da je sepsa dobijena od nesterilne igle?
- Da li je ljekar koji je vodio pacijenticu zakasnio sa reakcijom, odnosno nije odmah prijavio mogućnost sepse?
- Da li je pacijentica nakon što se saznalo da plod više nije živ, čekala tri sata na testiranje na virus korona?
- Da li je moguće da pacijentici nikako nije izvađena krv za analizu, za sve to vrijeme koliko su trajale komplikacije?
- Da li je moguće da je smrt pacijentice MUP-u RS prijavio njen suprug, a ne dežurni ljekar na UKC i da li je tu napravljen propust?
- Zašto se UKC nije istog dana, ili dan poslije oglasio po ovom pitanju, posebno medijima, nego su od vaše reakcije prošla četiri dana od smrti trudnice?
Pitanja, na koja takođe nismo dobili odgovore, poslali smo i Ministarstvu unutrašnjih poslova RS.
- Da li je istina da je dana 18. aprila na UKC Banjaluka preminula mlađa ženska osoba i to trudnica?
- Ukoliko je to istina, molimo da nam date više informacija o tom slučaju, kao i da li je MUP RS pokrenuo istragu o ovom slučaju?
Iako za sada nema odgovora, iskreno se nadamo da će u interesu javnosti UKC i MUP uskoro odgovoriti na postavljena pitanja. Naravno, time se ne može vratiti izgubljeni život ali će bar neke stvari postati jasnije, između ostalog ko je odgovoran za ovu tragediju, sve s ciljem da se ovakve stvari više ne ponavljaju.