Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović izjavio je danas da je država Hrvatska, nakon što je Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško objavio javni konkurs u iznosu od 19.260.000 kuna bez PDV-a, i to za aktivnosti ishođenja dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Čerkezovcu u blizini Dvora, napala Baniju radioaktivnim otpadom.
Dumbović je na konferenciji za novinare u gradskom parku, koju je prenosila Radio Banovina, rekao da su aktivnosti Fonda u vrijeme epidemije virusa korona podmukle jer se građani ne mogu okupiti i reći svoje mišljenje.
“Mislim da treba jasno dati do znanja da nije korektno da se to događa upravo u ovo vrijeme kada korona vlada. Nju, manje-više, svi pokušavaju spriječiti i struka to uspijeva. Međutim naš Fond, kojem je na čelu gospodin Hrvoje Prpić, njega ne može ništa zaustaviti. U ovo vrijeme kada se trebamo distancirati prije svega kao ljudi, moramo dati poruku da nas ne interesiraju investicije od 19 ili 20 miliona kuna kako bi se ovdje napravio bazen radioaktivnog otpada i ostalog smeća”, ističe Dumbović.
Podsjetio je na proteste koje su već do sad održali, izrazivši nezadovoljstvo što tako nešto nije moguće napraviti u trenutnoj situaciji poručivši da, ako građani nešto ne žele, oni imaju pravo na to.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Država je danas nas napala, država je napala Baniju, Vlada Republike Hrvatske je napala Baniju nuklearnim otpadom, radioaktivnim otpadom i smećem preko Fonda koji ima stotine i stotine miliona. Nisu nas napali s autocestom, nisu nas napali da bi prestali devastirati naše šume koje su prodali u bescjenje, nisu nas napali s niti jednim kapitalnim projektom. I gle čuda, Županija ćuti, župan javno kaže da nema ništa protiv. Županija je rekla da je ona za to. Zar to nije sramota?”, navodi Dumbović.
“Župan javno kaže da nema ništa protiv. Županija je javno rekla da je ona za to. Pa zar to nije sramota? I još da bude veće čudo taj isti župan i dalje hoće biti župan a ništa nije napravio, osim što će dovesti radioaktivni i nuklearni otpad u županiju. Ništa nije napravio. Dosta je tog kurveraja u politici, na svim nivoima”, rekao je Dumbović.
Branislav Joka, vijećnik u Opštinskom vijeću Opštine Dvor istakao je kako je iz Fonda zatraženo da se u povjerenstvo za javnu nabavu imenuje član Opštine Dvor. Prozvao je opštinskog načelnika i „većinu“ u vijeću za saradnju s Fondom, a na štetu građana Dvora i šire. Izrazio je zabrinutost što se sve događa upravo u vrijeme krize izazvane koronavirusom zaključivši kako je riječ o “dobro isplaniranoj i koordinisanoj akcija između Fonda i načelnika opštine”.
Vlado Ribić, član Štaba za sprečavanje odlaganja nuklearnog otpada na području Opštine Dvor zapitao se da li je svrha Fonda da finansira izlete školske djece i da li je to zloupotreba djece za promociju aktivnosti Fonda? I on je prozvao opštinskog načelnika.
“Načelnik je ponizan i poslušan, osoba koja sluša i uvažava Zagreb. Njega su izabrali građani Opštine Dvor i on treba biti ponizan i poslušan prema tim građanima, uvažavati njihovo mišljenje i stav te gledati njihovu budućnost“, naglašava Ribić.
Ribić je rekao je da se stanovnici Dvora godinama protive odlaganju radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora.
“Fond se prema nama ponaša kao da smo mi poluobrazovani i neinformisani. Fond demantuje sve informacije o štetnosti odlaganja radioaktivnog otpada iako, ne samo Dvor već i Sisačko-moslavačka županije ne žele ovaj otpad”, dodao je on.
Ribić kaže da bez obzira na aktivnosti Fonda, građani ostaju pri stavu da ne žele radioaktivni otpad u svom dvorištu.
Mladen Klasnić, koordinator za zaštitu okoline i održivo gospodarenje otpadom Grada Petrinje poručio je da javnost mora biti informisana i učestvovati u čitavoj ovoj priči. Pritom je naglasio kako se to ne odnosi na jednog pojedinca u komisiji za javnu nabavku, već čitavo stanovništvo, ne samo Dvora, nego i Sisačko-moslavačke županije.
“U skladu sa direktivama EU, javnost mora biti upoznata, a to ne znači da bude predložen jedan član komisije koja će se baviti ponudama, javnost mora učestvovati, a to su građani županije”, naveo je Klasnić.
Prema njegovim riječima, trebalo je organizovati javne tribine u gradovima Sisačko-moslavačke županije. On je rekao da u prostornim planovima lokalcija Čekezovac nije određena za odlagalište radioaktivnog otpada.
“Mi želimo da država ispoštuje pravila kada se tako nešto radi”, rekao je Klasnić.
Snježana Drvodelić iz Građanske inicijative Zelena Banovina najavila je kako će, u skladu sa zakonskim odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama, potražiti odgovore na sva pitanja koja ih muče. Za Fond je zaključila da, što se tiče pravnih postupaka, „ide sa zadnje strane“. Najavila je da će o eventualnim odgovorima obavijestiti javnost te da će preduzeti i neke druge pravne korake poput borbe protiv ćutnje administracije.
Svi učesnici konferencije za medije su pozvali sve stanovnike da se ujedine i da im se pridruže jer, kako su naglasili, radi se o budućnosti svih nas i budućih generacija. Poručili su da nikakav turizam niti ekološka proizvodnja neće biti moguća u području gdje se nalazi radioaktivni otpad.
https://www.facebook.com/RadioBanovina/videos/559351201649650/