Od posljednjeg izvještaja o epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj, u posljednja 24 časa, u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske i Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, izvršeno je testiranje 333 laboratorijska uzorka, a novi virus korona (SARS-CoV-2) potvrđen je kod još 16 osoba u Republici Srpskoj, navodi se na sajtu Koronavirus u Srpskoj.
Riječ je o šest osoba muškog pola i 10 osoba ženskog pola. Dvije osobe muškog pola su mlađe životne dobi, dvije srednje i dvije starije životne dobi. Dvije osobe ženskog pola su mlađe životne dobi, četiri srednje i četiri starije životne dobi.
Prema mjestu prebivališta devet osoba je iz Banjaluke, po dvije su iz Gradiške i Gacka, i po jedna osoba je iz Dervente, Кotor Varoši i Prijedora.
Кod 11 osoba je utvrđeno da se radi o bliskom kontaktu sa licima kod kojih je ranije potvrđeno prisustvo novog virusa korona, dok kod ostalih nije navedena jasna epidemiloška veza sa pozitivnim slučajem. Jedna osoba je hospitalizovana u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U protekla 24 časa testirana su i 52 zdravstvena radnika, u najvećem broju iz Prijedora, Gradiške i Trebinja, a novi virus korina potvrđen je kod jednog medicinskog tehničara iz Prijedora, a ostali su negativni na novi virus korona.
U posljednja 24 časa testirano je i 26 osoba iz lokalnih karantina ili objekata za izolaciju i svi testovi su negativni.
Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 1.217 slučajeva novog virusa korona, od posljedica COVID 19 preminulo je 86 osoba, a oporavile su se 543 osobe, što je 45% od ukupnog broja potvrđenih slučajeva infekcije.
U Republici Srpskoj do sada je na novi virus korona (SARS-CoV-2) testirano ukupno 20.335 osoba.
U Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom trenutno su 3.803 osobe, a nadzor je završen kod 26.844 osoba.
U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske ukupno se liječe 84 osobe sa potvrđenim prisustvom ili sumnjom na prisustvo korona virusa i taj broj se smanjuje. Na Odjeljenju COVID 19 hospitalizovano je 30 pacijenata teže kliničke slike, dok je u izolaciji sedam pacijenata.
Кod četiri pacijenta zdravstveno stanje zahtijeva respiratornu podršku, a tri osobe su na neinvanzivnom modu mehaničke ventilacije, dok jedna osoba diše uz pomoć kiseoničke maske.
Na Odjelu hirurgije (stara lokacija UКC) je 13 pacijenata sa lakšom do srednje teškom kliničkom formom i na Odjelu pulmologije (stara lokacija UКC) je 26 pacijenta sa lakšom do srednje teškom kliničkom formom.
U Bolnici „Sveti Apostol Luka” u Doboju zbrinuto je 86 pacijenata sa COVID 19 oboljenjem, u Opštoj bolnici Trebinje je devet pacijenata, u Bolnici „Srbija” u Istočnom Sarajevu jedan pacijent, u Bolnici „Doktor Mladen Stojanović” u Prijedoru 12 pacijenata, u Bolnici Gradiška devet pacijenata, i u Univerzitetskoj bolnici u Foči su četiri pacijenta.
Кada su u pitanju objekti za izolaciju u kojima se nalaze osobe kod kojih je potvrđen test na novi virus korona, a nemaju simptome COVID-a 19, u Studentskom centru „Nikola Tesla” u Banjaluci nalaze se 164 osobe, u Studentskom domu u Trebinju 15 osoba, u Domu učenika u Bijeljini dvije osobe, i u Domu učenika u Doboju je trenutno smješteno 28 osoba.
U objektima za izolaciju u Istočnom Sarajevu, Palama Zvorniku i Foči nema smještenih osoba.
Međutim, kada se zvanične brojke o zaraženim, testiranim i preminulim “provuku” kroz statistiku, dobijamo potpuno drugu percepciju o koronavirusu u Republici Srpskoj.
Naime, ukoliko kao reper uzmemo zvanični podatak Republičkog zavoda za statistiku RS o procjeni broja stanovnika, koji kaže da je u Republici Srpskoj 2018. godine živjelo 1.147.902 stanovnika, onda dobijemo podatak da je u RS koronavirusom ukupno zaraženo 0,11% stanovništva, odnosno 1.217 osoba.
Do sada je ukupno testirano 20.335 osoba, odnosno 1,77% stanovnika Republike Srpske.
Od koronavirusa je do sada umrlo 86 osoba, odnosno 0,0075% stanovnika Republike Srpske.
U Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom trenutno su 3.803 osobe, a nadzor je završen kod 26.844 osoba, što ukupno iznosi 30.647 osoba pod zdravstvenim nadzorom, odnosno 2,67% stanovništva Republike Srpske.
Prema podacima sajta Koronavirus u Srpskoj, u Banjaluci su do sada ukupno zaražene 552 osobe, odnosno 0,30% građana Banjaluke, ukoliko u omjer stavimo posljednji zvaničan broj stanovnika Banjaluke koji iznosi 185.042 koliko je bilo registrovano na popisu 2013. godine.
Navedeni podaci se ne mogu uzeti u razmatranje kada je riječ o procjeni epidemiološke situacije, ali nam mogu pomoći da steknemo okvirni uvid o koronavirusu u Republici Srpskoj i procentu zaraženih, testiranih, preminulih i osoba pod zdravstvenim nadzorom.