Danas je tačno mjesec dana od smrti Ilijane Manojlović (1981), trudnice koja do dan prije toga nije imala nikakvih zdravstvenih problema.
Danas je Vlado Đajić, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) RS, izjavio da se u UKC sve radi u skladu sa zakonom i propisanim procedurama.
“Sve procedure smo ispoštovali i radimo kao da će sutra doći policija i inspekcija. Cilj nam je pokažemo kako se radi finansijski, pravno i kada je riječ o svim procedurama”, rekao je novinarima Đajić.
Tačno mjesec dana je prošlo, a porodica tragično preminule, kao i javnost Srpske, nema odgovore na pitanja kako je i zašto preminula Ilijana Manojlović.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je tek nakon 12 dana, 30. aprila, a po zahtjevu pravnog zastupnika porodice preminule trudnice Ilijane Manojlović, formiralo komisiju koja bi trebalo da izvrši vanredni stručni nadzor u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske. Komisija je sa nadzorom počela 4. maja, a rok za podnošenje izvještaja Ministarstvu o nađenom stanju i prijedlog mjera koje treba preduzeti ukoliko budu utvrđene nepravilnosti, saopšteno je iz resornog ministarstva je najkasnije u roku od 30 dana, tačnije do 3. juna.
I Okružno javno tužilaštvo Banjaluka je formiralo krajem aprila predmet nakon što je od Policijske uprave Banjaluka zaprimilo medicinsku dokumentaciju o smrti trudnice, a koja je izuzeta iz UKC.
UKC je prvi formirao tim za utvrđivanje okolnosti smrti trudnice, a koji je održao prvi sastanak 22. aprila, međutim ni skoro poslije mjesec dana nismo dobili odgovore na pitanja koja smo slali u više navrata.
Podsjećamo, Gerila je prva postavila pitanja prema UKC, upravo sa ciljem objektivnog i pravovremenog informisanja javnosti povodom ovog tragičnog slučaja. Informaciju o smrti trudnice na UKC RS imali smo istog dana ali je nismo objavljivali upravo čekajući zvaničan odgovor UKC na upućena pitanja. Odgovori su izostali a uslijedilo je saopštenje upućeno svim medijima.
Tek u utorak, podsjećamo, četiri dana od smrti I.M. dobili smo saopštenje od UKC sljedećeg sadržaja:
“Obavještavamo vas da je u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske formiran Stručni tim za utvrđivanje okolnosti u vezi sa smrću I.M. (1981). Imenovana je hospitalizovana u našoj ustanovi 17.4.2020. godine u kasnim poslijepodnevnim časovima, a preminula 18.4.2020. godine u 10:35 časova. Obdukcija tijela je obavljena u Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske.”
Nakon našeg drugog pa i trećeg upita, opet smo iz UKC dobiljali samo štura saopštenja, ali ne i odgovore na postavljena pitanja.
Posebna kontroverza oko cijelog slučaja je i činjenica da je smrt Ilijane Manojlović prijavio njen suprug, ali ne i dežurni ljekari. Iz UKC su se pravdali time da je to već uradio suprug.
Ipak, u UKC su zaboravili, namjerno ili slučajno, da su po službenoj dužnosti morali da prijave sumnjivu smrt, i da takvo nečinjenje može da se protumači i kao pokušaj zataškavanja cijelog slučaja, jer porodica, odnosno suprug preminule I.M. njenu smrt je prijavio u svoje, a ne i u ime UKC RS.
Brine i tišina Alena Šeranića, ministra zdravlja koji je tek 23. aprila, na konferenciji inače posvećenoj prvenstveno situaciji sa pandemijom virusa korona, izrazio žaljenje zbog smrti trudnice koja je preminula u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske. Naglasio je da resorno ministarstvo stoji na usluzi i porodici i svima kojima je potrebna pomoć da bi se utvrdile okolnosti u vezi sa smrću trudnice.
Konstatacije u ovakvom tekstu, o činjenici da je iza Ilijane ostalo njeno petogodišnje dijete i suprug, na način da njeno stanje prije 17. aprila nije upućivalo ni na kakvu bolest a kamoli smrt, jednostavno nema. Porodici preminule ostaje samo ogromna bol, ali i pravo da, kao i javnost Srpske, saznaju pravu istinu i da ako postoji nečija krivica u tom slučaju, krivci i odgovaraju.
Tek tada možemo reći da “UKC sve radi u skladu sa zakonom i propisanim procedurama”, ali i da institucije rade svoj posao. Ne smije postojati sumnja u to da institucije pokušavaju institucionalno zataškati smrt zdrave osobe u vodećoj medicinskoj ustanovi Srpske, uz to još i trudnice. Ne smiju institucije da spavaju i čekaju da vrijeme prođe po principu “svakog čuda tri dana dosta”, i da reaguju samo onda kada se mediji i javnost zainteresuju za određeni slučaj. Ne smije Staša Košarac sa jednim tompusom na čuvenom “korona –derneku” da zasluži više osude i medijske pažnje od eventualne kardinalne ljekarske greške koja je mogla dovesti do smrti jedne majke na kliničkom centru. Ne smije ministar zdravlja da o ovakvom slučaju ćuti danima i spomene ga tek nakon upita novinara, jer nije Banjaluka Njujork pa da nije čuo za ovaj slučaj. Da se ne lažemo.
Stoga, čekamo 3. jun i očekujemo pravovremenu i istinitu informaciju o vanrednom stručnom nadzoru u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske od strane komisije formirane od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Ministre Šeraniću, nemojte da Vas novinari taj dan usput pitaju i o slučaju smrti trudnice Ilijane Manojlović, nego taj dan napravite pres konferenciju samo na tu temu. Statističke podatke o novom virusu korona može da nam prezentuje bilo ko, ali istinu o smrti zdrave trudnice mora da obrazloži najdogovornija osoba u zdravstvu Srpske.
Javnost mora da zna istinu!
GERILA.info