Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić istakao je da je epidemiološka situacija u Republici Srpskoj pogoršana, te da do 6. jula ostaju na snazi mjere koje je donio Republički štab za vanredne situacije, prenosi Srna.
Šeranić je naveo da je Republika Srpska i dalje u vanrednoj situaciji, da na snazi ostaju obavezne mjere nošenja maski u zatvorenom prostoru, dezinfekcija, održavanje fizičke distance, ograničavanje rada svih poslovnih subjekata do 23.00 časa, te zabrana okupljanja više od 50 lica.
Nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije, Šeranić je naglasio da je u strukturi oboljelih u posljednjih sedam dana najviše onih od 30 do 64 godina, te od 15 do 29 godine, kao i da je jako smanjen procenat starijih od 65 godina.
“Ono što je posebno važno jeste da je, uglavnom, riječ o licima koja su kontakti pozitivnih lica, tako da znamo porijeklo virusa zaraze. Kad je riječ o mjestu zaražavanja, potvrdilo se da se radi o određenim vrstama okupljanja, najčešće porodičnim, gdje smo imali po pet, šest zaraženih članova iste porodice”, izjavio je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
On je naveo da je među novooboljelima određeni procenat lica koja su putovala van zemlje, a u određenom procentu je radno mjesto bilo izvor zaraze, zbog čega je uputio apel poslodavcima i sindikatima da sprovode mjere propisane za pojedine poslovne subjekte.
Što se tiče situacije u bolnicama u Srpskoj, Šeranić je napomenuo da je povećan broj hospitalizovanih u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske i u bolnici u Prijedoru.
“U Prijedoru imamo manji broj lica sa srednje teškom kliničkom slikom, uglavnom je riječ o pacijentima sa lakšom kliničkom slikom, ali koja su hospitalizovana prema procjeni infektologa. Što se tiče UKC-a, na Klinici za infektivne bolesti trenutno imamo 46 lica, od kojih je dvoje na respiratoru, pet na kiseoniku, dok su ostali sa srednje teškom kliničkom slikom”, rekao je Šeranić.
On je dodao da je pogoršanju epidemiološke situacije djelimično doprinijelo otvaranje granica, a djelimično opuštanje svih ljudi u samoj zajednici.
Šeranić je naveo da je na sjednici Štaba posebno bilo riječi o kontroli sprovođenja mjera, prvenstveno kontroli rada ugostiteljskih objekata do 23.00 časa.
Prema njegovim riječima, Institut za javno zdravstvo je kao potencijalna žarišta naveo i zatvorene javne prostore i javni prevoz, zbog čega je na ovim mjestima neophodno nošenje zaštitnih maski.
“Zdravstveni radnici u većini zdravstvenih ustanova u Srpskoj nisu koristili godišnji odmor, niti slobodne dane i moramo da preuzmemo odgovornost i pokažemo kako se ponašamo i da spriječimo ono što možemo”, poručio je Šeranić.
On je naglasio da su mjere koje su na snazi jedini alati kojima se može preventivno boriti protiv virusa, te još jednom zatražio od svih građana da se ponašaju shodno preporukama.
Govoreći o predstojećim ljetnim mjesecima i odmoru na bazenima i rijekama, Šeranić je istakao da je držanje fizičke distance najbolja prevencija.
Istovremeno, Štab za vanredne situacije grada Banjaluka danas je, zbog pogoršanja epidemiološke situacije na području grada, donio odluku o zabrani posjeta domovima za stara lica.
“Cilj te mjere jeste da bude spriječeno unošenje virusa korona u te ustanove”, rekao je nakon sjednice Štaba gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, navodeći da je situacija takva da ne iziskuje uvođenje radikalnijih mjera.
On je naglasio da će u slučaju pojave virusa korona predškolske ustanove koje rade smanjenim kapacitetom biti zatvorene, a prostorije dezinfikovane.
Radojičić je rekao da je na snazi ljetni redukovani red vožnje gradskog prevoza za koji i dalje važi poštovanje propisanih mjera zaštite.
“Kada je riječ o pomoći Gradske uprave privrednicima po pitanju raznih subvencija, do sada je za te namjene odobreno 166.517 KM, dok je još u obradi veliki broj zahtjeva”, naveo je Radojičić, te najavio od sutra još tri dodatne vrste subvencija.
On je ocijenio da su u određenom broju ugostiteljskih objekata popustile propisane mjere, navodeći kao primjer da je tokom vikenda Komunalna policija registrovala 37 slučajeva kršenja propisanih mjera.
Podsjećajući da je proteklih dana došlo do pogoršanja epidemiološke situacije sa povećanim brojem oboljelih lica od virusa korona, Radojičić je istakao da to jeste upozoravajuće, ali da su neki od podataka ohrabrujući.
“To je da je u ovom momentu 61 aktivni slučaj u Banjaluci, što nije veliki broj, iako je ukupno do sada od virusa korona oboljelo 680 lica. Nadamo se da se sa 61 aktivnim slučajem možemo nositi, jer taj broj ne zahtijeva preduzimanje novih ekstremnih masovnih mjera”, rekao je Radojičić.
Prema njegovim riječima, te mjere se mogu preduzimati kao fokusirane, jer se postojeći intenzitet može kontrolisati i bez radikalnih mjera.
“Još jedna pozitivna stvar je da je klinička slika oboljelih ili novooboljelih lakša, o čemu svjedoči to što u protekle tri sedmice u Banjaluci nije bilo preminulih i da imamo jedno ili nijedno lice na respiratoru”, dodao je Radojičić.
On je konstatovao da sve to govori da je virus korona prisutan u populaciji i da slabi, kao i da je u BiH znatno povećan broj oboljelih dolaskom lica iz drugih zemalja.
Direktor Doma zdravlja Banjaluka Nevena Todorović rekla je da su do sada u Banjaluci preminula 44 lica kod kojih je registrovan virusa korona, a za 6.600 osoba su izrečene mjere nadzora koji je završen.
“U proteklom periodu povećan je broj lica sa akutnim respiratornim infekcijama koja su pregledana u našoj ambulanti za te infekcije. Tačnije, u posljednja 24 časa nama su se javila ukupno 53 lica i svi oni imaju blagu do srednje tešku kliničku sliku”, navela je Todorovićeva.
Ona je podsjetila da se lica sa srednje teškom kliničkom slikom upućuju na testiranje, kao i da su i dalje na snazi sve mjere koje je preporučio Republički štab za vanredne situacije.