Prošla su tri mjeseca od tragične smrti Srđana Cvijića a njegova porodica i javnost i dalje nisu dobili odgovor na pitanje ko je odgovoran što kola hitne pomoći nisu izašla na intervenciju po pozivu da Srđanu nije dobro. S druge strane, nadležne institucije su više nego ažurne kada je u pitanju izvještavanje o zdravstvenom stanju predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika. Naravno da je nezahvalno i teško porediti ova dva slučaja, ali u svemu možemo prepoznati jedno od ključnih pitanja koje muče porodicu Cvijić ali i javnost uopšte: “Da li smo svi jednaki?”
Što se zdravstvenog stanja Milorada Dodika tiče, za koje se iskreno nadamo da će se ubrzo poboljšati, Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske svakodnevno obavještava javnost kako se osjeća predsjedavajući Predsjedništva BiH i ima li pomaka u njegovom liječenju, što je pohvalno. Prema posljednjim informacijama, zdravstveno stanje Milorada Dodika je stabilno i blago poboljšano.
“Dodik je retestriran i rezultat PCR testa na virus korona je negativan”, saopšteno je iz UKC RS. Navode da je Dodik pod konstantnim nadzorom konzilijuma. “Naši ljekari su u stalnim konsultacijama sa eminentnim stručnjacima iz Srbije i iz inostranstva”, dodaje se u saopštenju.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Iz ove zdravstvene ustanove su ponovo zamolili medije da prilikom obavještavanja javnosti o Dodikovom zdravstvenom stanju koriste relevantne informacije iz UKC RS, što je takođe ispravan potez. Pogubno je kada se spekuliše o zdravstvenom stanju i nečijem životu. Međutim, još je pogubnije kada nadležne institucije ne odgovaraju na vapaje porodice i pravo javnosti da sazna istinu zašto tri mjeseca ćute o tragičnoj smrti Srđana Cvijića.
Podsjećamo, u noći sa 28. na 29. septembar Srđan Cvijić je dobio težak napad astme. Srđanov brat Nemanja je pozvao hitnu pomoć ali je od dispečerke dobio odgovor da “prošetaju” do Hitne pomoći. Nakon što joj je objasnio da mu se brat guši, da ne može ni disati ni hodati, ona mu je rekla da dođu taksijem. Nakon što su taksijem došli do Hitne pomoći, Srđana su primili i nedugo zatim kolima hitne pomoći odvezli na Urgentni centar. Pola sata nakon prijema u Urgentni centar, Srđan je preminuo, zvanično uslijed zastoja srca zbog nedostatka kisonika.
Nakon početnog “zida šutnje” od strane “zdravstvenih institucija” – Ministarstva zdravlja RS, Doma zdravlja Banja Luka i UKC RS, porodica je počela dobijati povratne informacije, ali “na kašičicu”, što se ne bi moglo reći i za informisanje javnosti o zdravstvenom stanju Miolorada Dodika.
Iz UKC-a i Doma zdravlja su stupili u kontakt sa bratom Srđana Cvijića, ali tek nakon izvještavanja medija o ovom slučaju. U međuvremenu, nije bilo nekih posebnih novosti u vezi sa ovim slučajem, ističe Nemanja Cvijić za Gerilu, dodavši da su mu se javili iz Ministarstva.
“Obavijestili su me da su napokon oformili komisiju za vršenje vanrednog stručnog nadzora nad Domom zdravlja, na zahtjev upravo Doma zdravlja, koji je poslan 1.12. a zaprimljen 7.12, i tražili dodatne informacije vezane za period između poziva i samog dolaska mene sa bratom u Službu hitne pomoći, iako sam to već ne znam ni sam koliko puta i kome sve ispričao, i rekli da bi bilo dobro da se pribavi i medicinska dokumentacija vezano za liječenje i zdravstveno stanje mog brata i na kraju predložili sastanak da dođem kod njih u Ministartvo, u kaneclariju, i da predložim termine ako sam za”, navodi Nemanja.
Dodaje da je Ministarstvu odgovorio mejlom o svemu što se desilo te kobne noći, ali i na zahtjev za dostavom dodatnih informacija o liječenju Srđana Cvijića.
“Rekao sam im da bi oni kao Ministarstvo trebali da imaju uvid u karton mog brata, te da nije liječen nigdje mimo porodičnog ljekara. I rekao sam da nemam ništa protiv sastanka, ali da radim do 15 časova te da ne znam kako ćemo naći zajednički termin a i da bi u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijom možda bilo bolje da sastanak bude online. Odgovorili su da su zadovoljni informacijama i naveli da nema potrebe za sastankom”, ističe Nemanja.
Bez namjere da se miješamo u posao nadležnih institucija, ali ne možemo a da ne primijetimo da, koliko god se trudili da nas ubijede da su životi svih ljudi jednaki, ipak nečiji život “zaslužuje” više pažnje od ostalih. Dok nas nadležni, s jedne strane, redovno informišu o zdravlju Milorada Dodika, s druge ne mogu, ili neće, da odgovore na pitanje ko je odgovoran za smrt Srđana Cvijića.
Gerila.info