“Samo su nas mejlom obavijestili da će naše stvari ukoliko ih ne iznesemo iz objekta biti prebačene na smetlište. Struja je prije toga isključena i morali smo po mraku bez svjetla da iznosimo stvari, brže bolje, da ne bismo ostali bez stvari Društva”
Ovako za Gerila info govore članovi Kulturno umjetničkog društva Čajavec iz Banjaluke, jednog od najstarijih i najpoznatijih banjalučkih kulturnih društava kroz koje je prošlo na hiljade banjalučana kroz različite generacije osnivanja društva do danas.
KUD Čajavec jedno je od najaktivnijih i najnagrađivanijih kulturno-umjetničkih društava u Bosni i Hercegovini a poznati su širom prostora bivše Jugoslavije a i šire.
Zgrada u kojoj je do iznenenadne deložacije, u ovom drštvu tvrde bespravne, KUD Čajavec imao prostor predviđena je za rušenje a o tome je društvo obaviješteno mejlom od strane firme Tempogradnja.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Bez zvaničnog dopisa, rukovodstvo KUD-a Čajavec je od strane pravne službe firme Tempogradnja, putem elektronske pošte, dobilo je obavještenje o zakazanom rušenju objekta, te nalog da se Društvo iseli iz dugogodišnjih prostorija, jer će u protivnom sav inventar, uključujući instrumente, arhivsku dokumentaciju i sve ostalo biti deponovano na drugu lokaciju o trošku Društva”, kažu za Gerila info u KUD Čajevcu.
U ovom kulturno-umjetničkom društvo svjedoče da im je u zgradi u kojoj rade isključena struja i voda i da su morali da rade pod svjetlošću svijeća kao u ratu.
“S tim u vezi Društvo je podnijelo tužbu za utvrđivanjem vlasništva nad prostorom, a u toku je sudski proces koji podrazumjeva privremene mjere obezbjeđenja u cilju spriječavanja štete koja je nastala Društvu postavljanjem ograde i onemogućavanjem prilaza članovima društva”, pojašnjavaju za naš sajt u KUD Čajavec.
U ovom KUD-u apeluju na resorno ministarstvo, Grad Banjaluku i firmu Tempogradnja da obustave najavljeno rušenje zgrade do okončanja sudskog procesa.
KUD Čajavec trenutno broji oko 400 članova od čega stotinu djece koja su koristila prostorije društva u zgradi iz koje je društvo izbačeno. Jedino su kulturno-umjetničko društvo u BiH koje radi sa djecom sa poteškoćama u razvoju.
Na mjestu gdje je ovo društvo imalo prostor, dobijen od “Rudog Čajaveca” na trajno korištenje, najavljena je gradnja tzv “Bijelog Dvora” stambeno-poslovnog kompleksa.
Prije petnaestak godina u blizini zgrade koja je predviđena za rušenje srušen je i mali Čajevčev stadion, mjesto na kojem je nastao rukomet u Banjaluci. Na mjestu kultnog stadiona sagrađena je zgrada u kojoj se, između ostalog, nalazi i Investiciono-razvojna banka Republike Srpske.
GERILA info