Njemački dnevni list Frankfurter Allgemeine Zeitung u današnjem izdanju donosi tekst o jednoj pojavi kojoj su se nadale sve zemlje istočne Evrope. Naime, otkako su se privrede širom svijeta našle pred ambisom zbog virusa korona, ekonomisti i menadžeri su obratili posebnu pažnju na jugoistočnu Evropu i Tursku imajući dvije stvari na pameti: blizinu evropskog tržišta i vraćanje proizvodnje iz udaljenih krajeva.
Razmišljanja o vraćanju proizvodnje što bliže evropskom tržištu zasnivaju se na pretpostavci da će lanci snabdijevanja doživjeti promjenu nakon pandemije. Kompanije više ne žele rizikovati s potencijalnim prekidima u snabdijevanju i zato nastoje dobavljače približiti važnim proizvodnim lokacijama i tržištima prodaje u centralnoj Evropi.
“Reshoring” (vraćanje proizvodnje u matičnu zemlju, prim. aut.) postao je tračak nade za zemlje u jugoistočnoj Evropi. Na sva zvona su se najavljivale mogućnosti za dodatni rast. Privrednici i ekonomisti sa zapada su istočnoevropskim zemljama davali nadu izjavljujući da će se investicije i proizvodnja vratiti iz Azije u Evropu što će zemljama u razvoju u istočnoj Evropi pružiti priliku da se izvuku iz krize.
Međutim, činjenice govore drugačije. Bečki Institut za međunarodne ekonomske studije je, na osnovu trenutnih pokazatelja iz istočne i jugoistočne Evrope, naveo da su nakon naglog pada prošle godine, izgledi za vraćanje stranih direktnih investicija u istočnu, centralnu i jugoistočnu Evropu 2021. godine veoma loši u većini sektora, osim u sektoru informacionih tehnologija i energetike. Njihov zaključak glasi da pandemija virusa korona do sada nije imala nikakvih efekata na vraćanje proizvodnje iz Azije u Evropu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nagli pad broja najavljenih novih direktnih investicija signalizira loše izglede za oporavak ove godine. Ubrzanje pada u četvrtom kvartalu 2020. posebno je zabrinjavajuće. Slični trendovi postoje i u Aziji. Pad u Kini i Indiji bio je još veći nego u istočnoj, centralnoj i jugoistočnoj Evropi, što svakako predstavlja slabu utjehu za pogođene zemlje. Razlog je nesigurnost među investitorima koji su odgodili svoja ulaganja i u zemlji i u inostranstvu. To ostavlja barem malo prostora za nadu za kasnije prebacivanje proizvodnje.
Za sada se broj najavljenih novih projekata smanjuje u većini zemalja centralne i istočne Evrope. Broj projekata se samo povećava u Estoniji, Letoniji, Crnoj Gori, Bjelorusiji i Moldaviji. Više od polovine stranih direktnih investicija u region tradicionalno dolazi iz zemalja EU. Značajan porast investicionih projekata u regionu koji se odnose na digitalizaciju i snabdijevanje energijom vjerovatno neće biti rezultat preseljenja proizvodnje. Ovo je više posljedica ciljeva EU da ubrza digitalizaciju i energetsku tranziciju.
Za utjehu bi moglo poslužiti to da su strane investicije u istočnoevropskim zemljama prošle godine opale za samo 34 odsto – u poređenju sa 42 odsto u ostatku svijeta. Bugarska je uspjela da poveća svoja direktna ulaganja iz inostranstva za 39 odsto, dok je u Slovačkoj bio neto odliv kapitala. Druge zemlje su zabilježile visok pad, u nekim slučajevima do 61 odsto kao što je bilo u Rumuniji. Turska i zemlje zapadnog Balkana – Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Kosovo i Sjeverna Makedonija – doživjele su pad direktnih investicija i do 17 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Nade za ponovno angažovanje u zemljama zapadnog Balkana su posebno velike. Prije nekoliko dana njemačke privredne komore predstavile su studiju o mogućnostima na zapadnom Balkanu, koji je kulturno i prostorno blizak jezgru Evrope. Osnovni zaključak istraživanja glasi da u postpandemijskom svijetu ekonomija zapadnog Balkana zapravo može imati koristi, ali prethodno mora da sredi stanje u svojim zemljama, kao što su obrazovanje, razvoj vladavine prava i institucije, kao i borba protiv korupcije. S druge strane, ionako niske zarade i porezi nisu igrali glavnu ulogu u konkurenciji između lokacija.
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2021/05/Frankfurter_Allgemeine_Zeitung_-_26_05_2021-tekst.pdf” title=”Frankfurter_Allgemeine_Zeitung_-_26_05_2021 tekst”]