Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nedeljko Čubrilović mudro izbjegava da konkretno da svoj stav na Dodikovu najavu mogućnosti da Republika Srpska Dan Republike umjesto 9. januara kao do sada slavi 15. februara. Tog datuma svoju državnost obilježava Srbija. Tog dana 1804. godine srpski narod u Srbiji počeo je borbu za oslobođenje od turske okupacije “Prvim srpskim ustankom”.
Dodik je prije nekoliko dana rekao da je dobra ideja da se Dan Republike proslavlja 15. februara. Taj datum nema veze sa Republikom Srpskom i njenim nastankom a upravo je Dodik, zajedno sa svojim sljedbenicima, bio najoštriji u protivljenju bilo kakvom ukidanju 9. januara kao Dana Republike. Upravo zbog toga je raspisan referendum 15. jula 2016. godine a referendum je održan 25. septembra 2016. godine. Referendum je od strane vlasti u Srpskoj prikazan kao istorijski a velika većina građana koji su izašli na referendum glasala je za to da Dan Republike ostane 9. januara.
“Treba imati u vidu činjenicu da je 9. januar istorijska činjenica. 9. januar je nešto što je postalo već tradicija u Republici Srpskoj da se obilježava kao Dan Republike i krsna slava Republike Srpske. Mislim da o tom pitanju…a prije svega mislim da je sad važno da napadate Milorada Dodika iz jednog dijela političke scene ma šta on da kaže i bilo to u kontekstu političkih razmišljanja, prijedloga ili inicijative i važno je da…napad na Dodika to vam je prostor u medijima ja to tako gledam komentare koji su se pojavili. To je bilo u nekom kontekstu rečeno, koliko sam ja upoznat sa tim, a završiću na tome 9. januar je istorijska činjenica”, kaže Nedeljko Čubrilović.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Čubrilović, ipak, ne želi da kaže kada će se, prema njegovom mišljenju ubuduće slaviti Dan Republike.
“Ima zakon koji je definisao sve o tome i nemojte Vi voditi računa o tome”, kaže predsjednik NSRS.
Poslanik SDS-a, Nedeljko Glamočak kaže da su posljednje utemeljenje 9. januara dali građani Republike Srpske na referendumu.
“Mene istinski brinu sve ove igre sa mnogim znamenjima Republike Srpske. Kada je ova vlast, Vlada, politika kontinuiteta dolazila na vlast tada su mnoga znamenja ukinuta, i grb i zastava i himna i putne isprave i lične karte….situacija oko Brčkog. Sada se ponovo počelo trgovati sa znamjenjima Republike Srpske”, smatra poslanik SDS-a u NSRS, Nedeljko Glamočak.
GERILA info