Žalbeno vijeće Haškog tribunala potvrdilo je doživotnu kaznu za komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Mladić je i u prvobitnoj presudi proglašen krivim po 10 od 11 tačaka optužnice. I u prvoj i u drugoj presudi Mladić je oslobođen optužnice za genocid u šest opština BiH.
Odluke su donesene uz izuzete stavove sudije Nijambe, koja je po svakoj tački imala pozitiva mišljenja o žalbama Mladićeve odbrane i drugačije stavove od ostatka Žalbenog vijeća.
Ubrzo po izricanju presude mediji su počeli prenositi komentare zvaničnika u BiH.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da bi presuda generalu Ratku Mladiću bila oslobađajuća da je bilo prava i pravde.
“Očigledno da ovdje nema ni prava ni pravde, a to nam je ko zna koliko puta potvrdilo naše dosadašnje iskustvo koje smo imali sa Haškim sudom i broj izrečenih presuda u odnosu na druge tako da je svaki komentar suvišan. Odavno na ovim prostorima nema prava i pravda, jer da ga ima ljudi bi imali pravo na pravično suđenje”, istakao je Višković.
On je naveo da je uvijek za to da svi oni koji su počinili zločin treba da odgovaraju, ali zločine nisu činili samo na jednoj strani, već ih je bilo i na jednoj, i na drugoj i na trećoj strani.
“Кo je pobio više od 23.000 Srba u proteklom ratu? Da li su oni izginuli u saobraćajnoj nesreći? Кo je za to odogovarao? Zato smatram da je izlišan svaki komentar, jer kako su zamislili tako i rade. Svjedocimo smo da je pravda na strani jačeg i što oni kažu to je i zakon i pravda. Međunarodno pravo je potpuno pogaženo i kako vidimo što važi za jednog, ne važi za drugog”, konstatovao je Višković.
On je rekao da se u Haškom sudu ne sudi po dokazima niti je bitan dokazni materijal, već je onako kako je neko odlučio da treba da bude.
“Mi bi trebalo da se poklonimo i kažemo da je u redu!? Nije uredu i neće biti uredu i to oni znaju. Istorija se ne piše za dan i godinu. Imaju dokumenti, imaju dokazi, a postoje i istoričari koji se bave istorijom kao naukom a ne politički istoričari i oni će sve to dokumentovati. Znam da treba vremena, ali kad-tad ljaga sa leđa srpskog naroda biće skinuta”, naglasio je Višković.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Haški tribunal drugostepenom presudom generalu Ratku Mladiću još jednom potvrdio ulogu antisrpskog suda koji odgovornost za ratne zločine ne utvrđuje prema dokazima, već prema nacionalnoj pripadnosti optuženika.
“Da je suprotno, današnju presudu ne bi sa slobode pratili neki od najzloglasnijih haških optuženika, poput Nasera Orića, Ramuša Haradinaja, Ante Gotovine, kao i brojni drugi iz čijih zona odgovornosti su Srbi zauvijek nestali”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona naglašava da će Haški tribunal zato ostati upamćen kao sinonim za nepravdu i politički sud, čiji zadatak nije da doprinese pomirenju, kako licemjerno tvrde, već da svojim hiljadugodišnjim presudama Srbima, opere savjest onima koji su srpskom narodom devedesetih godina u više navrata isporučivali krstareće rakete i osiromašeni uranijum.
“Što se tiče generala Mladića, on je u najtežim vremenima stao na čelo vojske koja je odbranila Republiku Srpsku, kao i pravo srpskog naroda na život i slobodu. Tu istorijsku činjenicu, kao ni percepciju našeg naroda o generalu Mladiću, ne može da promijeni nijedna presuda na svijetu, a pogotovo ne haška inkvizicija koja je odavno izgubila i posljednje zrno kredibiliteta”, navela je predsjednica Republike Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da je Žalbeno vijeće Haškog tribunala, potvrđivanjem doživotne kazne zatvora generalu Ratku Mladića, donijelo surovu presudu u kojoj su zanemareni dokazi koji Mladiću idu u prilog.
“Pogotovo je ignorisano njegovo zdravstveno stanje. Sve to govori u prilog tome da ova, kao i ranije presude, ne doprinose međunacionalnom pomirenju, nego otežavaju odnose između Srba, Hrvata i Bošnjaka”, rekao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, i ova presuda govori o tome da je međunarodni sud, koji je osnovan baš radi pomirenja naroda poslije građanskog rata u BiH, ni u jednom segmentu i ove presude ne doprinosi tom cilju.
“Uz sva saosjećanja sa porodicama žrtava i svima koji su doživjeli nepravdu i bol tokom građanskog rata u BiH, mora se pogledati istini u oči. Ipak su Srbi bili ti koji su `krivi za sve`, pa čak i za ono gdje nisu bili i šta nisu uradili”, konstatovao je Čubrilović.
Haški tribunal kompromitovao je svoj rad, a srpske žrtve su ostale bez pravde, ocijenio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović povodom presude generalu Ratku Mladiću, kojom mu je žalbeno vijeće Haškog tribunala potvrdilo doživotnu kaznu zatvora.
On je rekao da je današnja presuda samo jedna u nizu presuda u kojoj se vojno-političkom rukovodstvu jedne strane pokušava nametnuti sva krivica za dešavanja u periodu 1992-1995, dok se vojno-politička rukovodstva druge dvije strane oslobođaju svake odgovornosti, saopšteno je iz SDS-a.
“Ne može se prihvatiti da su za dešavanja u periodu 1992-1995. godine Srbi osuđeni na pet doživotnih robija i sa više od 800 godina zatvora, dok su drugi osuđeni višestruko manje. Podsjetiću da je život u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubilo 30.000 Srba, među kojima je 7.000 stradalih civila i da Haški sud nije kaznio vinovnike srpskih žrtava”, rekao je Šarović.
Šarović je ukazao da se danas, kada je Haški tribunal pred zatvaranjem, može reći da njegova uloga nije ispunjena.
“Činjenica je i da, nažalost, ovaj sud, kao ni ova presuda, nisu doprinijeli pomirenju među narodima BiH”, ocijenio je Šarović.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da presuda generalu Ratku Mladiću, ali i sam mehanizam u Hagu, nemaju mnogo veza sa pravom i pravdom, dodajući da su Srbi najveći stradalnici u raspadu bivše Jugoslavije.
Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da nije ostvaren osnovni cilj Haškog tribunala, a to je da će on biti mehanizam utvrđivanja odgovornosti, kažnjavanja onih koji su počinili zločine, kao i da će povećati povjerenje među narodima.
“Taj prvi cilj nije ostvaren. U BiH je, po nalazima Instituta iz Sarajeva, stradalo 96.000 ljudi, od čega 29.000 Srba ili 30 odsto, dok je u strukturi sudskih presuda samo dva odsto presuda za zločine nad Srbima”, rekao je Dodik.
Кakva je to pravda, upitao je Dodik, kada danas u svojim domovima, slobodni, zaštićeni mehanizmom međunarodne nepravde, ovu presudu slušaju Naser Orić, Ante Gotovina, Ejup Ganić, Atif Dudaković i mnogi drugi koji su počinili zločin nad Srbima.
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović izjavio je da je Haški sud konačnom presudom generalu Ratku Mladiću još jednom pokazao da nije sud pravde, nego sud politike, koji se tokom svog djelovanja na brutalan način odnosio prema Srbima.
On je naglasio da po presudama Haškog tribunala, srpske žrtve skoro nisu ni postojale, da su oni koji su činili užasne zločine prema srpskom civilnom stanovništvu nevini, dok je srpsko političko i vojno rukovodstvo prema njihovim mjerilima krivo za sve, što jednostavno ne odgovara činjeničnom stanju, saopšteno je iz PDP-a.
Prema njegovim rječima, taj tribunal nije pomogao u procesu pomirenja, već naprotiv, svojim djelovanjem je napravio još veći jaz i nezadovoljstvo među narodima koji žive u BiH.
Borenović vjeruje da današnja presuda ne bi bila ovakva, da su uvaženi svi dokazi u žalbi generala Mladića i da se sudilo po pravu.
“Međutim, bez obzira na ljagu koju pokušavaju baciti na pripadnike naroda koji se uvijek u istoriji borio na pravoj strani, protiv najgrozomornijih zločinačkih ideologija i stradao u procentima koji su među najvišima u svijetu, iz posljednjeg rata na ponos i vječnost ostaje nam naša najveća pobjeda koja jeste i koja će ostati nesporna činjenica – Republika Srpska”, zaključio je Borenović.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić izjavio je da je današnja presuda Ratku Mladiću, u kojoj je utvrđeno postojanje više udruženih zločinačkih poduhvata, i to političkog, a sada i vojnog rukovodstva Republike Srpske, jasno govori da je postojala namjera za činjenje niza najstrašnijih zločinačkih djela u Bosni i Hercegovini, temeljenih na etničkim razlikama.
Time je veoma jasno utvrđeno da je iz te namjere političkog i vojnog vodstva Republike Srpske proizašlo planiranje, organizovanje i provođenje tog niza najtežih krivičnih djela, dodali su te kazali kako je među zločinima i zločin genocida, zločin protiv čovječnosti, niz ratnih zločina i etničko čišćenje.
“Kada to sve znamo, onda je jasno da je tadašnje političko i vojno rukovodstvo Republike Srpske imalo za svoj cilj stvaranje etnički očišćene Bosne i Hercegovine, u kojoj bi oni na taj način stvorili potpuno drugačiji ambijent za realizaciju njihovih političkih ciljeva, s kojima se nažalost suočavamo i danas u mirnodopskim uslovima”, kazao je on.
Dodao je da ako znamo da su vojni i politički vrh Republike Srpske presuđeni za udruženi zločinački poduhvat, sa čijim posljedicama se suočava sadašnja Bosna i Hercegovina, onda se postavlja pitanje i djelovanja sadašnjeg političkog rukovodstva Republike Srpske, koje kroz negiranje presuda međunarodnih sudova, zapravo nastavlja potpuno istu matricu rada, ali u današnjim mirnodopskim uslovima.
“To jasno govori da Republika Srpska neće nikada biti samostalna niti nezavisna država, jer je teško povjerovati da će bilo ko bilo kada priznati nešto što je nastalo na udruženom zločinačkom poduhvatu, koji je u realizaciji svojih ciljeva počinio i zločin genocida. Ostaje otvoreno pitanje, za sve nas, kao i za naredne generacije, kako da se Bosna i Hercegovina redefinira na novim osnovama, u čemu učešće ne mogu imati nosioci niti elementi udruženog zločinačkog poduhvata, koji je utvrđen u današnjoj haškoj presudi Mladiću. Dakle, ovim je okončana ta ideja o nekim mirnim razlazima, koje neki puštaju u javnost radi vlastitih političkih ciljeva te da se u budućnosti moramo okrenuti tome da se iz političkog i javnog života izbace svi ovi elementi koje je Hag utvrdio kao udruženi zločinački poduhvat”, kazao je Komšić.
Lider SDA Bakir Izetbegović je pozdravio presudu Mehanizma za međunarodne krivične sudove, kojom je Ratko Mladić pravosnažno osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu, “uprkos činjenici da u toj presudi zločini u Foči, Kotor Varoši, Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu i Vlasenici, iako su imali sve elemente genocida, nisu označeni kao takvi, kazao je Izetbegović.
Mladić nosi veliku odgovornost za genocid i druge stravične zločine počinjene tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, dodao je te kazao kako stotine onih koji su okrvavili ruke još uvijek živi slobodno, na teritoriji naše zemlje ili uživajući protekciju susjednih država.
“Krajnje je vrijeme da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prekine pokušaje vještačkog izjednačavanja odgovornosti te da procesuira sve one za koje postoji osnovana sumnja da su pravili zločine u Sarajevu, Srebrenici, Prijedoru, Foči, Zvorniku i desetinama drugih mjesta u Bosni i Hercegovini, u kojima je zarad velikodržavnih projekata protjerivano, zlostavljano i ubijano civilno stanovništvo. Ova presuda bi trebala pomoći i srpskom narodu da skine teret koji mu nameću oni koji u njihovo ime odlikuju ratne zločince, slave ih i negiraju njihove zločine. Prihvatanje istine je jedini pravi put za uspješniju budućnost svih nas na ovim prostorima”, zaključio je Izetbegović.
Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić reagovao je takođe na konačnu presudu doživotnog zatvora ratnom zločincu Ratku Mladiću.
“Konačna presuda doživotnog zatvora ratnom zločincu Ratku Mladiću i zločinačkoj ideji za koju se borio, kao i ostvarenom rezultatu kroz tu ideju, samo je mala satisfakcija žrtvama genocida u Srebrenici i generalno bošnjačkom i drugim narodima, za masovna ubistva, stradanja i protjerivanja koja im je priredio zločinac Mladić i vojska kojom je komandovao. Na ovom svijetu ne postoji sud, niti kazna koja bi bila adekvatna za zločinca Mladića, za sve njegove počinjene zločine i zlodjela za koja je lično odgovoran. Također, ne postoji ni pravda koja bi zadovoljila žrtve i nadoknadila im svu bol i patnju koju su pretrpjeli u agresiji na BiH. Zaslužena kazna ratnom zločincu Ratku Mladiću, za bošnjački narod, koji je najviše stradao u agresiji na BiH, i građane naše države može pričinjavati samo minimalno zadovoljstvo žrtvi, i to kroz spoznaju da je dželat ipak kažnjen. Konačna presuda ratnom Zločincu Mladiću, imat će ogromne i političko-pravne konsekvence, jer je ona dokaz da će svaki pojedinac, zajednica ili država koji, eventualno, u budućnosti pokušaju nasrtati na BiH, bošnjački i druge narode, završiti kao zločinac Mladić”, naveo je Radončić.
I zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić prokomentarisao je današnju presudu ratnom zločincu Ratku Mladiću.
“Ratni zločinac Ratko Mladić je osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Kriv je za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Ovo je pravosnažna i historijska presuda Haškog tribunala koja je izrečena jednom od najvećih zločinaca 20. stoljeća”, napisao je Zvizdić.
O konačnoj presudi Ratku Mladiću za brojne ratne zločine i genocid u Srebrenici govorio je i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović kazavši da je pravda zadovoljena, a da je sljedeći korak prihvatanje presude Haškog tribunala među srpskim narodom.
“Ne postoji kazna koja bi bila adekvatna zločinima koje je počinio Ratko Mladić. Nijedna kazna ne može osigurati potpunu pravdu ako imamo u vidu monstruoznost zločina iz presude. Ipak činjenica da mu je izrečena najsnažnija kazna predstavlja ispunjenje pravde. Važno je da takav zločinac više nikada ne bude na slobodi, važno je da su njegova zlodjela nazvana pravim imenom, važno je da će ga civilizirani svijet nakon ovoga pamtiti samo kao ratnog zločinca”, rekao je Džaferović u svom obraćanju nakon presude.
Značaj ove presude je i u tome što je, nakon presuda političkom rukovodstvu, zaokružena slika i kada je riječ o vojnom rukovodstvu Republike Srpske.
“Nakon ovih presuda niko više neće moći ustvrditi da je politički i vojni poduhvat, na čelu sa Karadžićem i Mladićem, bio legitiman politički i vojni poduhvat”, naglasio je Džaferović.
Kao što je utvrđeno u presudama, to je bio udruženi zločinački poduhvat, s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija, a koji je rezultirao genocidom, istrebljenjem, logorima, silovanjima, premlaćivanjima, uništavanjem imovine i vjerskih objekata.
“Ovom presudom, uz presudu Stanišiću i Simatoviću, sud u Haagu završava svoj posao, koji ima izuzetan historijski značaj. Bio je to prvi put, nakon Nirnberškog tribunala, da jedan sud procesuira ratne zločine, s ciljem zaštite univerzalne pravde i slanja jasne poruke međunarodne zajednice da zločin neće ostati nekažnjen. Rad Haškog tribunala ima neprocjenjiv, historijski značaj, kada je u pitanju dostizanje pravde i istine, a samim time i za jačanje mira u Bosni i Hercegovini i regionu. Jer ne može biti trajnog mira bez istine i pravde, a zahvaljujući Haškom tribunalu dostignuta je makar djelimična pravda, a haške presude su ono što je najbliže istini”, naglasio je Džaferović.
On se osvrnuo na presudu Haškog tribunala prema kojoj Mladić nije kriv za genocid u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.
“Žao mi je što ovaj sud nije imao snage i hrabrosti da konstatuje da je genocid počinjen i u još šest općina u BiH jer je to očigledna činjenica. Nju je na koncu priznao i sam Mladić kada je na Skupštini srpskog naroda kazao da je ono što se od njega traži genocid. Uprkos tome, ostaje činjenica da su zločini u navedenim općinama uključeni u presudu”, rekao je on.
Džaferović naglašava da “ne može biti trajnog mira bez istine i pravde”, a da je zahvaljujući Haškom tribunalu dostignuta bar djelimična pravda.
Pozvao je sve u BiH da što prije prihvate presude Haškog tribunala “jer će se to u konačnici morati desiti, pitanje je samo vremena”. Osim građana BiH, pozvao je i susjede, čija uloga u ratu je utvrđena u sudu, da poštuju presude i prestanu skrivati zločince.