Nakon današnje odluke Valentina Incka, odlazećeg visokog predstavnika u BiH, da nametne dopune o Kaznenom zakonu Bosne i Hercegovine, kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, uslijedio je i odgovor Milorada Dodika, sprskog člana Predsjedništva BiH.
Na pres konferenciji koja je najavljena manje od sat vremena od nenog početka, Dodik je rekao da Srpska odbacuje zakon koji je nametnuo Incko, sve dok ga Parlamentarna skupština BiH ne usvoji u istom obliku. Dodik je istakao da smatra da se u Srebrnici dogodio zločin, ali ne i genocid. Dodik je u opširnom obraćanju najvio i mogućnost da Srpska već sljedeće sedmice proglasi i samostalnost.
“Spreman sam da prihvatim sve njihove inicijative, pa i do toga da proglasimo samostalnost već sljedeće sedmice, pa kako bude”, rekao je Dodik. On je rekao i da javnost ne treba da bude u strahu od sukoba jer “Bošnjaci ne mogu ništa uraditi, ne mogu podići vojsku”, istakao je Dodik. Valentina Incka je srpski član Predsjedništva nazvao srbomrscem i potomkom fašističkih predaka, odnosno da je “sin oficira Gestapo-a”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“On nema pravo na to, ovo je pravno neutemeljena odluka, RS ovo odbacuje. A genocid se nije dogodio u Srebrenici i to kaže i Evropska komisija. Srbi ovo sebi ne smiju da dozvole i prohvate, ovo je zadnji ekser u mrtvački kovčeg BiH”, naglasio je Dodik i najavio institucionalni odgovor, kao i da će biti sazvana specijalna sjednica NS RS sljedeće sedmice. Na sjednici će se, istakao je Dodik, tražiti zabrana djelovanja Suda BiH, Tužilaštva BiH, SIPA i svih institucija van Dejtonskog sporazuma na teritoriji Republike Srpske .
Promptno je regovao i Nedeljko Čubrilović koji je već za ponedjeljak 26.jula pozvao predsjednike svih palamentarnih partija sa sjedištem u RS na sastanak u NSRS sa početkom u 16 časova.
Mirko Šarović, predsjednik SDS-a, je za Nezavisne novine rekao da nametanje Zakona o negiranju genocida od stane visokog predstavnika predstavlja uvod u nova nametanja. Šarović je rekao da je Incko ovu odluku donio po instrukcijama nekog drugog, a za jačanje uloge visokog predstavnika, kako kaže, krivi aktuelnu vlast u RS.
Šarović je rekao da po ovom pitanju treba provoditi takvu politiku “u kojoj RS neće biti crna vrana i remetliački faktor, nego da imamo drugačiji i mudriji pristup, naravno držeći sve svojih prava i ustava”.
Naknadno je reagovao i Incko rekaviši da “oprost i pomirenje najvažniji te da nema loših naroda”.
Dopuna Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine ima za cilj da riješi nedostatak postojećeg pravnog okvira, koji ne nudi adekvatan odgovor za problem govora mržnje, a koji se manifestira kroz negiranje zločina genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, pa čak i kada su za te zločine već donesene pravosnažne presude od strane domaćih i međunarodnih sudova, naglasio je Incko.
Incko je objasnio i zašto je na samom kraju mandata posegnuo za bonskim ovlastima da bi nametnuo dopunu Kaznenog zakona BiH.
“Savjest mi nalaže da nemam pravo okončati svoj mandat dok se veličaju pravomoćno osuđeni ratni zločinci. Takvo stanje nemam pravo ostaviti ni napaćenim građanima ove lijepe zemlje kao ni svom nasljedniku. Nemam pravo ignorirati presude Haaškog tribunala, kojeg je uspostavilo Vijeće sigurnosti UN-a, a zadužen sam za civilnu implementaciju mira”, rekao je Incko.
Iako se sve dešavalo u svega par sati, reagovalo je i Tužilaštvo BiH koje je najavilo da će uskoro formirati predmet protiv onih koji negiraju genocid.
“Nakon što je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko donio dopune Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, kojima se zabranjuje i zakonom kažnjava negiranje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine bit će formiran predmet u kojem će se pratiti i evidentirati sve objave pojedinaca, skupina ili udruženja, u kojima se iznose stavovi o negiranju genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina iznesene nakon stupanja na snagu ovih dopuna Kaznenog zakona”, potvrđeno je iz Tužilaštva BiH.
GERILA.info