Javnost u BiH je danima sa nestrpljenjem očekivala stupanje na snagu odluke Valentina Incka o zabrani negiranja genocida, a za samo 24 časa pokazalo se da će ova odluka imati konsekvence mnogo veće nego što se očekivalo.
Očekivano, političari u BiH dobili su još jedno sredstvo za svoje djelovanje.
Tako je Ćamil Duraković, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica, zbog tvita podnio prijavu protiv novinara RTRS-a Branimira Đuričića.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ovu informaciju prvo je objavio Duraković putem društvenih medija, a kako je naveo, Đuričića je prijavio zbog poricanja genocida u Srebrenici.
Почело је…
Како сазнајем, против мене је већ поднесена кривична пријава због става изнесеног на твитеру. pic.twitter.com/ibJVTGStEi
— Бранимир Ђуричић (@BranimiRTRS) July 28, 2021
“Od danas je i formalno na snazi Zakon o negiranju genocida u Srebrenici. Kazna zatvora do pet godina zatvora. Uz iskreno uvažavanje bošnjačkih stradalnika u Srebrenici, kao potomak žrtava istinskog, jasenovačkog genocida i borac za slobodu izražavanja kažem u Srebrenici nije bilo genocida”, napisao je Đuričić u pomenutom tvitu.
U komentaru na prijavu, Đuričić kaže da se na ovaj način uskraćuje i sloboda mišljenja.
„Ja sam potomak žrtava jasenovačkog genocida i nikada neće pristati na to da se genocid u Јasenovcu poistovjećuje sa ratnim zločinom počinjenim nad Bošnjacima u Srebrenici.
Kao predstavnik Udruženja novinara Republike Srpske, politikolog i novinar smatram da imam pravo da preispitam sve sudske odluke i da apsolutno ne mogu da ostanem nijem na pokušaj nametanja zakona i uskraćivanja slobode mišljenja“, napominje Đuričić.
Napominje i da nikada nije nipodaštavao bošnjačke žrtve niti žrtve bilo kojeg drugog naroda.
„ Među prvima sam u Potočarima položio cvijeće i to za borce koji su zarobljeni pa streljani, ali ni to naravno nikada neću moći pripisati tome da smatram, odnosno da ću moći izgovoriti da smatram da je u Srebrenici bio genocid. Kao politikolog i novinar ocjenjujem da tamo nije bilo niti namjere niti je moguće svesti genocid na nivo opštine, pogotovo ako je ogromna većina civila pošteđena te ratne strahote.
U tom slučaju ja ću preispitivati sudske odluke bez obzira na to da li ih je neko nametnuo, da li su izglasane u redovnoj proceduri ili je zaprijećena zatvorska ili druga kazna za izrečeni stav, izjavio je Đuričić i dodao da će se odazvati ukoliko mu institucije Republike Srpske dostave poziv na saslušanje, ali ne i ukoliko to učini SIPA.
Tužilaštvo BiH zaprimilo već broj predmeta
Do sada veoma tromo pravosuđe, u ovom slučaju je ipak počelo sa promptnim radom.
Tužilaštvo BiH već je formiralo nekoliko predmeta za negiranje genocida na osnovu prijava građana koje je zaprimilo nakon odluke Valentina Incka o dopuni Krivičnog zakona BiH, potvrdio je i portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.
U Tužilaštvo BiH sam se prijavio i Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Dodik je potvrdio da se prijavio sam tako da rastereti „muslimane“ koji bi mogli biti izloženi pritisku i zahtjevima svojih političkih vođa, kod kojih su prema Srbima prisutna usijana osjećanja i mrzotvorni stavovi, da protiv njega podnesu krivičnu prijavu.
„Da ne bi bilo pregrijanih emocija i niskih strasti iz sarajevske zagušljive političke kuhinje u kojoj se prema Srbima svakodnevno proizvodi mržnja, odlučio sam da se sam prijavim“, pojasnio je Dodik.
SIPA, MUP RS, prijave, mogući sukobi…
S druge strane, u podijeljenoj zemlji kakva je BiH postavljeno je pitanje na koji način i koja policijska agencija će sprovoditi naredbe Tužilaštva BiH.
Sam Dodik je poručio da će, ako Tužilaštvo BiH odluči da privodi ljude, predložiti da Narodna skupština Republike Srpske odbaci djelovanje Suda i Tužilaštva BiH na prostoru Republike Srpske, a MUP zaduži da fizički sprečava njihovu aktivnost.
Dodik je pozvao sve Srbe u Agenciji za istrage i zaštitu BiH da ne postupaju po nalozima Tužilaštva u vezi sa nametnutim zakonom od strane odlazećeg visokog predstavnika o kažnjavanju “negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca”, te istakao da tome moraju da se suprotstave.
“Zahtijevam od direktora SIPA da ne postupa po tim nalozima i da ne postupa nijedan Srbin. Vjerujem da će i Hrvati prihvatiti da ne postupaju po takvim stvarima, jer će se tako nešto i njima desiti ubrzo”, rekao je Dodik.
Dodik je uvjeren da nijedan srpski tužilac i sudija neće postupati po Inckovoj odluci, te da će se založiti da zaštiti svakog grđanina Republike Srpske.
“Pozivam sve ljude u Republici Srpskoj, prilikom svakog saznanja o eventualnom djelovanju SIPA ili obavještajne službe, da obavijeste nadležnu policiju”, rekao je Dodik.
Naveo je da će u funkciji biti poseban broj u Republici Srpskoj, putem kojeg će građani Srpske informisati policiju ukoliko im je potrebna zaštita.
“Policija Srpske je već dobila nalog da naše ljude štiti i brani”, šta god to značilo. “Ako neko pokuša da hapsi, privodi, policija Republike Srpske će to sprečavati”, izričit je Dodik.
Dodik smatra da će sveopšti otpor u Republici Srpskoj nametanju dopuna Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje i kažnjava “negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca” pokazati svu njegovu besmisao, a najviše besmisao funkcionosanja BiH.
“Ovo će pokazati sav neuspjeh BiH i same intervencije koju je nametnuo Incko”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da su Srbi ranije rekli da je u Srebrenici bio težak zločin i da je stradalo mnogo Bošnjaka, ali da se isto tako ne može prihvatiti kvalifikaciju koju žele da nametnu.