Tri godine od napada na Vladimira Kovačevića, novinara RTVBN i portala Gerila info, i dalje nisu poznati svi detlji pokušaja ubistva. Napadači su pravosnažno osuđeni ali ne zna se ko je naredio napad.
26. avgusta 2018. godine u 20 časova i 40 minuta Kovačevića, koji se vraćao iz druge smjene, su napala dva čovjeka na parkingu zgrade u kojoj živi sa porodicom. Bez upozorenja su ga napali metalnim šipkama na razvlačenje nakon čega su pobjegli. Kovačević je u napadu zadobio niz težih i lakših povreda po glavi tijelu i u bolnici je proveo šest dana. Banjalučko Okružno tužilaštvo je napad okarakterisalo kao pokušaj ubistva. Banjalučka policija je početkom septembra slobode lišila Marka Čolića, tadašnjeg boksera, koji je u julu 2019. godine na Okružnom sudu u Banjaluci osuđen na četiri godine zatvora. Kasnijom odlukom Vrhovnog suda RS kazna je povećana na pet godina.
Drugoosumnjičeni Nedeljko Dukić bio je u bjekstvu do novembra 2019. godine a osuđen je, nakon priznanja, na četiri godine zatvora u novembru 2020. godine. Kazna mu je kasnije potvrđena na Vrhovnom sudu Republike Srpske. Obojica kaznu izdržavaju u KPZ Tunjice u Banjaluci.
Imena nalogodavaca napada, međutim, nisu poznata. Iz Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci su u nekoliko navrata saopštavali da oni nemaju indicija koje bi upućivale na to ko je nalogodavac napada.
U Tužilaštvu se pravdaju i time da osuđeni napadači nikada nisu pomninjali da postoje nalogodavci kao i to ko bi oni mogli biti. Nejasno je, međutim, koje aktivnosti je Tužilaštvo provelo u pokušajima da se saznaju imena nalogodavaca jer napadačima nije nuđen nikakav sporazum u zamjenu za odavanje nalogodavaca. Istraga o nalogodavcima, jednostavno, ne postoji.
Napad na Kovačevića je u avgustu 2018. godine izazvao ogromnu pažnju domaće, regionalne ali i svjetske javnosti jer su o napadu pisali gotovo svi svjetski mediji.
Kovačević je u nekoliko navrata izjavljivao da ima određene sumnje o tome ko stoji iza svega ali da ih ne može javno iznositi jer ih ne može dokazati. Odmah nakon napada Milorad Dodik i Dragan Lukač su izjavljivali kako iza napada ne stoji niko iz vladajuće strukture ali nikada nisu pojasnili odakle im takva saznanja niti ih je to iko pitao.
Mediji pod kontrolom vlasti u Srpskoj, ATV i RTRS su nekoliko dana nakon napada na Kovačevića objavili tekst tabloida Informer u kojem se navodi da je Kovačević od USAID-a dobio 80 000 dolara u kontekstu priče o rušenju vlasti na ulici u Srpskoj. Osnovni sud je u slučaju tužbe protiv RTRS-a donio presudu u kojoj je konstatovano da izneseno nije istina. Presudu je kasnije potvrdio Okružni sud. Međutim po istoj tužbi na istim sudovima ATV je oslobođen odgovornosti iako je u presudi navedeno da su navodi u objavljenom tekstu lažni. Sudija je konstatovao da iznesenim lažnim navodima Kovačeviću nije narušen ugled.
Milorad Dodik, tada predsjednik Republike Srpske, je posjetio Kovačevića u bolnici a mediji su prenijeli da ga mu je Kovačević rekao da ga smatra djelimično odgovornim za napad zbog njegovog etiketiranja novinara koji ne pišu po diktatu vlasti u Srpskoj. Kovačević je tada odbio da se fotografiše sa Dodikom.
Iako je, tada u medijima, izražavao žaljenje zbog svega što se dogodilo Dodiku nije trebalo mnogo da nastavi sa etiketiranjem novinara pa i samog Kovačevića kojeg je nakon pitanja o dosljednosti njegovih izjava i najava da će napustiti institucije u Sarajevu, Kovačevića nazvao slugom bošnjačkih interesa u BiH. Milorad Dodik, posljednjih mjesec dana naročito, se ponovo obrušio na BN televiziju optužujući je da je uništila srpsko jedinstvo, navodno postignuto, nakon nametnutog Inckovog zakona.
GERILA info