Građani BiH koji su vakcinisani javljaju se sa iskustvima koja govore da im, iako su revakcinisani, nije dozvoljen ulazak u određene zemlje jer navodno na ulasku prilikom skeniranja kodova na potvrdama o vakcinaciji postoje problemi.
Rečeno im je da nema jedinstvenog koda na nivou države. Tako npr. na potvrdama o vakcinaciji u RS, koje izdaje Institut za javno zdravstvo RS, prilikom skeniranja koda dolazi se do privatne firme a ne do neke od zvaničnih institucija u BiH, što građanima pravi probleme prilikom ulaska u druge zemlje.
Jedan od sagovornika Gerile ističe da je prilikom pokušaja da ode u Belgiju avionom imao problem jer mu nisu htjeli priznati potvrdu o revakcinaciji, iako je u pitanju bila vakcina Astrazeneka, koju države EU priznaju. Rekli su mu da nije problem koja je vakcina, nego ko je daje. Uzevši u obzir da BiH nema jedinstven sistem, ni potvrde ne mogu biti priznate.
I iz turističkih agencija navode da su pojedini putnici imali problema prilikom ulaska u neke od EU zemalja. Iz jedne agencije navode da su neki njihovi putnici, iako su bili vakcinisani Fajzer vakcinama, imali problema prilikom ulaska u Italiju jer su bili vakcinisani u BiH.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zanimljiv je bio slučaj jedne sagovornice Gerile koja je imala problema prilikom ulaska u Njemačku. Na aerodromu u Berlinu nisu htjeli da joj priznaju potvrdu o vakcinisanju iz BiH. Srećom, primila je buster dozu u Srbiji i za to imala potvrdu i bez problema ušla u Njemačku.
Bivši ministar zdravlja u Vladi RS Slobodan Stanić kaže da je još u januaru ove godine nadležnim vlastima dao preporuku, dok vakcinacija još nije ni počela, da iskoriste naredni period da usklade potvrde, sertifikate, QR kodove sa uputama koje je izdala EU.
“Oni su izdali određene smjernice. Sve evropske zemlje su uspjele da se dogovore a unutar BiH nije postignut dogovor. Ko je trebao da napravi taj dogovor? Ministarstvo civilnih poslova BiH trebalo je da sazove ministarsku konferenciju koju čine ministar civilnih poslova, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, federalni ministar za zdravstvo, i predstavnik Odjeljenja za zdravstvo Distrikta Brčko. Oni su morali postići saglasnost. Trebali su da apsolutno prihvate evropske norme. Mi smo okruženi Evropom, vezani smo na nju, naslonjeni smo na nju, dio smo Evrope, bez obzira što nismo članica EU. Ako se tih 27 zemalja moglo dogovoriti da se prihvate njihovi principi i da svi imaju na jedan način riješene te kovid pasoše kako ih popularno zovu, što se oni nisu mogli dogovoriti”, ističe Stanić.
Nadležnost iz oblasti zdravstva, imunizacije, vakcinisanja, vođenja evidencije vakcinisanih te samim tim i izdavanja potvrda u nadležnosti je Federacije BiH odnosno Kantona/Županija, Republike Srpske i Brčko distrikta, ističu iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Kada je riječ o aktivnostima koje vodi ovo ministarstvo, a s ciljem rješavanja problema s izdavanjem Covid potvrda, Ministarstvo civilnih poslova je u maju ove godine započelo konsultacije svih nivoa vlasti u području zdravstva, uz učešće Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) kako bi se uspostavio pravni okvir za sistem digitalne potvrde u BiH radi olakšavanja slobodnog kretanja građana tokom pandemije COVID-19.
Svi nivoi vlasti u području zdravstva, na cijeloj teritoriji BiH, izdaju određene vrste dokumenata – potvrde s ciljem dokazivanja COVID-19 statusa osobe bh. građana koji putuju, sa integrisanim QR kodom koji prati tehničke standarde Evropske unije, navode u Ministarstvu.
Republika Srpska i Brčko Distrikt BiH imaju za svoja područja uspostavljenu evidenciju građana u pogledu njihovog COVID statusa, te mogućnost izdavanja potvrda sa integrisanim digitalnim sertifikatom za međunarodnu prepoznatljivost (QR kod).
Za sada to još nije učinjeno za područje Federacije BiH, te postoje parcijalna tehnička rješenja implementirana na nivou nekih kantona. Uspostavljanje jedinstvenog sistema izdavanja COVID potvrda i u Federaciji BiH u značajnoj mjeri bi olakšalo i krajnju integraciju postojećih baza i priključenje sistemu EU zelene COVID potvrde, naglašavaju iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
Uprkos primjerima kada su građani imali neprijatnosti prilikom ulaska u neke od država EU, ističu da za sada još nemaju informacije, odnosno nije im službeno prijavljeno da građani BiH, odnosno druga pravna lica imaju većih problema prilikom prelaska državne granice BiH sa postojećim dokumentima – potvrdama u vezi njihovog COVID-19 statusa. Podsjećaju da bi se sa državnog nivoa moglo upravljati sa izdavanjem odnosno verifikacijom COVID potvrda, potrebna je saglasnost oba entiteta i Brčko distrikta na čemu Ministarstvo civilnih poslova radi od maja ove godine
Gerila.info