Osnovni sud u Banjaluci utvrdio je da je starica Vukosava Popović bila nesposobna da upravlja svojim postupcima i zaštiti interese u postupku izvršenja u kojem je ostala bez porodične kuće u banjalučkom naselju Starčevica, saznaje Gerila.
Slučaj koji je šokirao Banjaluku, ali i regiju odigrao se prije dvije godine, u oktobru 2019. kada su starica i njena ćerka Sanja Popović brutalno izbačene iz porodične kuće.
Popovićeve su iz kuće vrijedne 200.000 maraka izbačene zbog duga od 7.000 maraka prema Janku Triviću.
Da apsurd bude veći, dug je nastao tokom 90-ih kada su Popovićeve takođe bile izbačene iz kuće zbog ratnih dešavanja, a njihovu imovinu je koristio pomenuti Trivić.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Policijska sila koja se u oktobru 2019. godine obrušila na nejaku staricu i njenu ćerku bila je poput detaljno isplanirane akcije hapšenja najozloglašenijih kriminalaca.
Šokantne i uznemirujuće fotografije starice koju vuku dvije policijske službenice obišle su region.
Ivan Šijaković, pravni zastupnik porodice Popović, podsjetio je za Gerilu da je Okružni sud u Banjaluci još ranije ukinuo izvršna rješenja u konkretnom slučaju, objasnivši kako je prvostepeni sud propustio da utvrdi procesnu sposobnost Vukosave Popović tokom izvršnog postupka.
-Odmah nakon ove odluke Okružnog suda u Banjaluci, pokrenuo sam vanparnični postupak pred Osnovnim sudom u Banjaluci tokom kojeg je utvrđeno da Vukosava Popović nije bila sposobna da upravlja svojim postupcima, niti da zaštiti svoje interese u postupku izvršenja nad imovinom- objasnio je Šijaković.
Sanja Popović za Gerilu navodi da su se konačno stekli uslovi za reizvršenje, te da bi se sa mamom konačno mogla vratiti u porodičnu kuću.
-Nadam se da će to biti uskoro- dodala je Popovićeva koja sa majkom trenutno živi kao podstanar.
Sudskim riječnikom rečeno, starica Vukosava Popović zbog svog teškog psihičkog stanja izazvanog teškim životnim uslovima, gubitka supruga i sina i uopšte teškog zdravstvenog stanja, nijednog trenutka nije shvatala značaj izvršnog postupka koji je pokrenut zbog duga od 7.000 maraka prema Janku Triviću.
Pravosnažna vanpranična sudska odluka da je Vukosava Popović bila procesno neposobna vratila je cijeli postupak izvršenja na početak.
To u praksi znači da će sada sud u izvršnom postupku krenuti iznova, odnosno od trenutka kada se tražiocu izvršenja Janku Triviću trebao namiriti dug. Nažalost njihovu, ovaj dug je utvrđen i pravosnažan.
Za pretpostaviti je da će ovaj dug biti namiren, a da će starica i njena ćerka konačno da se vrate u porodičnu kuću koja je već dvije godine prazna.
No, krenimo redom.
Osnovni sud u Banjaluci je u martu 2002. godine presudio u korist porodice Popović i odbacio tužbeni zahtjev Janka Trivića, koji je tražio da mu se isplati čak 16.131 KM sa zateznom kamatom zbog navodnih ulaganja u kuću iz koje su Popovićeve brutalno izbačene prvi put u septembru 1993. godine.
Nakon toga, Trivić je izašao iz kuće 2002. godine, a tužbu je podnio protiv Vukosave Popović, iako je stvarni vlasnik stana u sporno vrijeme bila Opština Banjaluka.
Trivić je prvu tužbu podnio u avgustu 2000. godine, pa je precizirao dvije godine kasnije, gdje je, osim isplate novčanih potraživanja, tražio da mu se vrati kuća u banjalučkoj Ulici Srpskih dobrovoljaca. U tužbi je Trivić naveo da kuću nije mogao koristiti bez značajnijih popravki, u koje je uložio 16.131 marku.
Okružni sud u Banjaluci je presudom od 15. januara 2008. uvažio žalbu Janka Trivića, te mu tako priznao iznos od 7.324 marke na ime ulaganja u kuću u ulici Srpskih dobrovoljaca 67.
Upravo ova Odluka Okružnog suda u Banjaluci bila je uvod u postupak izvršenja, koji je u oktobru 2019. godine doveo do toga da porodica Popović, starica Vukosava i njena kćerka Sanja, izgube porodičnu kuću u kojoj su živele gotovo pola vijeka i čija je vrijednost 200.000 maraka.