Skoro 90% praćenih javnih nabavki označene je kao rizično, istaknuto je danas na konferenciji za medije na kojoj je predstavljen monitoring izvještaj o postupcima javnih nabavki praćenih putem portala Pratimo Tendere. Istraživanja pokazuju da je svaki tender za nabavku automobila namješten!
U Sarajevu je danas održana konferencija za medije na kojoj je predstavljen monitoring izvještaj o postupcima javnih nabavki praćenih putem portala Pratimo Tendere (www.pratimotendere.ba).
Kako je istaknuto, u izvještaju su predstavljeni rezultati praćenja 5.426 postupaka javnih nabavki, u periodu od 1. oktobra 2020. do 30. septembra 2021. godine, u ukupnoj vrijednosti od preko 138 miliona maraka. Rezultati i analize prikupljenih podataka pokazuju izrazite trendove koruptivnosti, diskriminacije i netransparentnosti u provođenju javnih nabavki:
- Elementi rizičnosti su utvrđeni u 88,68% praćenih javnih nabavki
- Posmatrano kroz novčanu vrijednost, 96% potrošnje je rizično
- Izraziti trend sklapanja direktnih sporazuma čime se izbjegava primjena
- transparentnijih procedura;
- Trend primjene pregovaračkih postupaka bez objave obavještenja čime se
- ograničava konkurencija;
- Neblagovremeno i neadekvatno planiranje javnih nabavki, te provođenje javnih nabavki bez usvojenog Plana javnih nabavki kao zakonske obaveze;
- Diskriminacija ponuđača putem uslova definisanih u tenderskoj dokumentaciji
„Cilj ovog projekta jeste da se građani direktno uključe u borbu protiv korupcije, jer se korupcija u Bosni i Hercegovini najviše osjeti na njihovoj koži. Građani BiH su žrtve korupcije. Javne nabavke su jedan od glavnih izvora, generatora korupcije BiH, što je sasvim i logično jer je tu novac, tu su sredstva. Mi smo ukazali na one javne nabavke koje su rizične, tj. koje su podložne korupciji“, rekao je Eldin Karić, izvršni direktor Centra za razvoj medija i analize (CRMA).
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
On je istakao i kako podaci nisu ohrabrajući, tačnije katastrofalni su. Konkretno, od ukupnog broja praćenih javnih nabavki (5.426 postupaka), 88,68% je označeno kao rizično! Ovaj izrazito visok procenat rizičnih javnih nabavki ukazuje na trend kontinuiranog kršenja Zakona o javnim nabavkama BiH i dobrih praksi transparentnosti.
Karić je dodao i da je jasno da je korupcija u BiH sistemski razvijena i da političke elite ne žele da ih riješe: „Te izmišljene priče, izmišljeni problemi koje političari svaki dan nameću neće im još dugo moći prolaziti. To su nametnuti problemi, a pravi problemi su ovo o čemu mi danas govorimo.“
Slobodan Golubović, urednik portala Pratimo Tendere spomenuo je i određene konkretne primjere: „Trendovi govore da oko 30% ugovornih organa koje smo pratili ima problem s nezakonitim planiranjem javnih nabavki. Na primjer, Visoko sudsko i tužilačko vijeće je tek krajem godine objavilo plan nabavki. Prvo su potrošili sredstva, pa su objavili plan“, istakao je on dodavši kako se zloupotrebe bilježe i kod cijepanja nabavki na manje transparentne postupke, pogodovanja određenim ponuđačima, te je istakao da istraživanja pokazuju da je svaki tender za nabavku automobila namješten!
Najčešća uočena zloupotreba je nezakonito planiranje javnih nabavki.
“Modus operandi izvršenja ove zloupotrebe je različit – od toga da ugovorni organi ne objavljuju plan nabavki do toga da se ti planovi objavlju na kraju godine. Dakle, prvo se potroše sredstava pa se onda prividno prikažu u planu“, kazao je Golubović.
Na konferenciji su istaknuti i pozitivni primjeri, a uručena su i priznanja „Zelena zastavica“ određenim ugovornim organima. Na ovaj način simbolično se odalo priznanje javnim ustanovama, institucijama i preduzećima koja su iskazala dobru praksu u provođenju javnih nabavki.
Priznanje „Zelena zastavica“ za zakonitu i dobru praksu planiranja javnih nabavki uručeno je ugovornom organu JP „Mostar bus“, priznanje za pripremanje tenderske dokumentacije dodijeljeno je JP „Putevi“, a priznanje za uredno praćenje realizacije ugovora uručeno je JU „Gerontološki centar“ Banja Luka.
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2021/12/F-Pratimo-tendere-Monitoring-izvjestaj-2021.pdf” title=”F Pratimo tendere – Monitoring izvjestaj 2021”]
Pratimo Tendere je portal za praćenje i otkrivanje rizičnih javnih nabavki, odnosno netransparentnih, nezakonitih, diskriminatornih, koruptivnih javnih nabavki. Portal je razvijen na posebnoj metodologiji i softverskom algoritmu, kao inovativan alat za otkrivanje elemenata korupcije u javnim nabavkama, te omogućava identifikovanje rizičnih javnih nabavki, prezentaciju uočenih neregularnosti, prijavu sumnjivih javnih nabavki i komunikaciju sa korisnicima. Portal putem zelenih, žutih i crvenih zastavica identifikuje i signalizira koje javne nabavke su rizične.
Udruženje CRMA i portal Pratimo tendere provode aktivnost antikorupcijskog monitoringa javnih nabavki u okviru projekta „Podrška građanima u borbi protiv korupcije“, koji realizuju CCI, Udruženje CRMA i Transparency International uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
(pratimotendere.ba)