Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu advokata Branislava Zeljkovića i Slavka Bojića na mjere pritvora, te preinačio raniju odluku o produženju pritvora.
Ovo je za Gerilu potvrdio Bojićev pravni zastupnik Dragan Tolimir.
Vrhovni sud je potvrdio da “ne postoji bilo kakva bojazan da bi izlazak iz pritvora Slavka Bojića izazvao uznemirenost javnosti i da zbog tog razloga nije mogao biti pritvoren”, kaže Tolimir.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Međutim, Slavko Bojić se i dalje drži u pritvoru da bi se spriječilo da utiče na svjedoka Biljanu Amidžić, iako je tužilaštvo tog svjedoka saslušalo dva puta nakon što je produžen pritvor, pa je dalje zadržavanje u pritvoru čista samovolja i najgora vrsta zloupotrebe i pravnog nasilja koje će dotući ionako razoren pravni sistem u Republici Srpskoj
“Mi kao odbrana više puta ponavljali, da se Bojić neopravdano drži u pritvoru. Već duže vrijeme smo i ukazivali i da je Tužilaštvo ispitalo i ostale svjedoke u ovom slučaju, tako da nije bilo opravdano produženje pritvora”, izkavio je Tolimir.
Prema njegovim riječima, Bojić je odavno morao da bude pušten iz pritvora zato što mu je i zdravstveno stanje naglo pogoršano.
“On nije dobijao adekvatnu terapiju tamo. Mi smo poslali i apelaciju Ustavnom sudu”, dodaje Tolimir.
Ustavni sud BiH utvrdio i da su povrijeđena prava Branislava Zeljkovića
U žalbi koju je odbrana poslala Vrhovnom sudu navodi se i da je Ustavni sud BiH je potvrdio ono što odbrana govori od pojave
pritvorskog razloga iz člana 197. stav 1. tačka g) ZKP-a u ovom predmetu.
“O neosnovanosti određivanja pritvora u predmetnom postupku po osnovu člana 197. stav 1. tačka g) ZKP-a odlučio je i Ustavni sud BiH dana 16.12.2021. u odluci broj AP 3941/21 po apelaciji prvoosumnjičenog Branislava Zeljkovića. U toj odluci Ustavni sud BiH je utvrdio da je ovaj sud (Vrhovni sud Republike Srpske) počinio povredu apelantovog prava iz člana II/3.d) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 5. stav 1. tačka c) i stav 3. Evropske konvencije kada su redovni sudovi propustili da navedu konkretne okolnosti koje opravdavaju zaključak da bi puštanje apelanta na slobodu rezultiralo vanrednim okolnostima uslijed stvarne (ne apstraktne) prijetnje narušavanju javnog reda u smislu
odredaba člana 197. stav 1. tačka g) ZKP-a”, navedeno je u žalbi.
Napominju da kako je riječ o rješenju kojim je pritvor produžen i Slavku Bojiću, po istom prijedlogu i takođe i po ovom osnovu, sa istim nedostatkom obrazloženja i agrumenata, to je jasno da se sve isto odnosi i na Slavka Bojića.
“Vrhovni sud mora imati u vidu da je ovdje riječ o kontinuiranoj povredi prava Slavka Bojića koja se nastavlja i pobijanim rješenjem. Imati stav i mišljenje je jedno, ali uporno neargumentovano istrajavanje na tom stavu u situaciji kada je Ustavni sud BiH utvrdio da je stav pogrešan, je nešto sasvim drugo i ovom prilikom apelujemo na Vrhovni sud RS da svoje odluke i postupanja uskladi sa stavovima Ustavnog suda BiH”, piše dalje u žalbi odbrane.
Inače, Bojiću i Zeljkoviću pritvor je produžen 15.decembra za još dva mjeseca,
Oni su, podsjetimo, uhapšeni u predmetu koji se odnosi na sporne nabavke Instituta, a pritvor im je produžen na prijedlog Republičkog javnog tužilaštva.
Tužilaštvo je tražilo da im se pritvor produži za tri mjeseca, dok to nije zatraženo za direktora firme “Promeding” Dragana Dubravca, te vlasnika turističke agencije “Travel 4 Fun” Sašu Markovića, koji su već izašli iz pritvo.