Zatvorena su birališta u Banjaluci. Građani su glasali za one koji će ih predstavljati u mjesnim zajednicama. Prema posljednjim podacima Gradske izborne komisije, izlaznost je bila veća od 21 odsto.
Nikad nije bilo većeg interesovanja za nešto tako beznačajno kao su izbori za Savjete mjesnih zajednica.
Iako bi prema nekom davnašnjem pravilu mjesne zajednice trebalo da budu prve adrese za riješavanje brojnih komunalnih problema koje imaju građani, izmjenama zakona o lokalnoj samoupravi izgubile su svu snagu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nemaju više svoje žiro račune, članovi Savjeta više nemaju nikakvu nadoknadu, te su ostale tek relikt iz doba SFRJ.
Velika izlaznost
Stoga se opravdano postavlja pitanje zbog čega je na birališta od 09-17 časova izašlo oko 40.000 stanovnika iz 57 mjesnih zajednica?
Za političke partije ovo je bio pravi test za parlamentarne izbore koji bi trebalo da se održe u oktobru, jer su na jednom mikro lokalitetu mogli da testiraju i snagu sopstvenih organizacija u mjesnim i reonskih odborima, kao i pitanje organizovanja baze sigurnih glasova.
Kampanja se vodila srčano, predizborni mitinzi su bili u svim gradskim i prigradskim naseljima, a uključili su se i Milorad Dodik, Željka Cvijanović, ministri, kao i brojni direktori javnih preduzeća i institucija.
Lakmus papir je činjenica i da se na ovim izborima vodi rovovska bitka između dva bloka, koja su koristila slična imena, da bi što lakše zbunila glasače.
Tako blok koji vode PDP-SDS- DNS -SPS koristi kampanju “Za naše naselje”, a blok SNSD-US-SP-DEMOS koriste kampanju “Naše naselje”.
Takođe, treba istaći da na izborima učestvuje i “Pokret Pravde”, politička organizacija koja je proistekla iz grupe “Pravda za Davida”.
Na listama su bila 873 kandidata, koji su se borili za 406 pozicija.
Proba za Vladu Đajića
Ovi izbori su svojevrsna proba za novog predsjednika Gradskog odbora SNSD Vladu Đajića.
Nakon izbora za Savjete mjesnih zajednica 2017. godine, SNSD je preko svojih kadrova kontrolisao čak 54.
Rezultati lokalnih izbora 2020.godine označili su i smjenu dotadašnjeg predsjednika Gradskog odbora Igora Radojičića.
U izbornoj noći predsjednikom se proglasio svestrani Milorad Dodik, a nakon nekog vremena za VD-a predsjednika je postavio Đajića.
Izbori su održani prije nepunih mjesec dana i u Gradskom odboru SNSD-a, Đajić je zvanično izabran za predsjednika, a prije samo nekoliko dana je tokom gostovanja na RTRS izjavio da je zatekao stranku u potpunom rasulu.
Koliko je Đajiću stalo da napravi što bolji rezultat pokazuje i činjenica da je prije nekoliko dana lansirao promotivni spot u kojem najavljuje investicije u Banjaluku u vrijednosti od milijardu maraka.
Danas sa lažnom skromnošću kaže da bi pobjeda SNSD-a u 15 od ukupno 57 mjesnih zajednica značila uspjeh i konsolidaciju stranke.
Iako bi taj rezultat značio ogroman pad njegove stranke u odnosu na 2017.godinu, Đajić na ovaj način pokušava da stvori alibi za pad, ali i da proglasi svojevrsnu pobjedu i premašeni cilj, za svaki rezultat preko 15 MZ.
Test povjerenja Stanivukoviću
Isto tako, ovi izbori predstavljaju veliki test i za opoziciju u Republici Srpskoj, koja bi bilo kakav pozitivan rezultat posmatrala sa euforijom, kao i potvrdom da je aktuelni gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković uspio da zadrži povjerenje građana.
Iako je na lokalnim izborima 2020. Stanivuković odnio pobjedu ispred Igora Radojičića iz SNSD-a, činjenica je da za godinu dana od kako se nalazi na čelu Gradske uprave naišao na brojne otpore i probleme, kao i sa tromošću sopstvene administracije.
Mnoga obećanja koje je davao u kampanji još uvijek su ostala nerealizovana, najavljene reforme su i dalje na čekanju, a zbog činjenice da je SNSD kroz kontrolu skupštinske većine blokirao budžet, mnogi projekti nisu završeni.
Samim tim, apsolutno je nemoguće da će blok koji vodi Stanivuković odnijeti pobjedu u bici za MZ.
Izbori ne bi bili izbori da nema prijavljenih neregularnosti
Predsjednica Gradske izborne komisije Nada Batinar izjavila je na konferenciji za medije da je dan prošao relativno mirno, bez zabilježenih incidenata, međutim, kao i u svakom izbornom ciklusu, brojne neregularnosti su zabilježene i danas.
Mještani Ulice Rade Kondića u Mjesnoj zajednici Petrićevac jutros nisu mogli da biraju svoje članove savjeta mjesnih zajednica, jer ova ulica nije na spisku za glasanje.
Među mještanima kojima je uskraćeno pravo glasa je bio i gradonačelnik Draško Stanivuković.
-Na spisku nema mojih roditelja, bake, mene. Novi spisak će uskoro da bude dostavljen, tada ćemo imati priliku da glasamo, ali ovakve stvari ne smiju da se događaju. Moja porodica već 60 godina se nalazi na istoj adresi – poručio je gradonačelnik Banjaluke,
Kasnije je dostavljen i novi birački spisak, pa su mještani pomenute ulice ipak ispunili građansku dužnost.
Neregularnosti su zabilježene i u Donjoj Piskavici, gdje se jedan broj stanovnika pomenute mjesne zajednice požalio da nisu mogli izaći da glasaju, kao i da je neko u njihovo ime već glasao, a nekoliko građana se požalilo da njihovog imena uopšte nema u biračkom spisku.
Begić najavio krivičnu prijavu protiv Nade Batinar
Bivši odbornik u Skupštini Grada Banjaluka Ivan Begić najavio je večeras da će podnijeti krivičnu prijavu protiv predsjednice Gradske izborne komisije Nade Batinar.
Kako je naveo u prijavi koja je proslijeđena medijima, Nadu Batinar tereti za krivično djelo “Povreda biračkog prava”.
U obrazloženju prijave navodi da je pristupio na biračko mjesto u OŠ Miloš Crnjanski, gdje glasaju stanovnici njegove ulice.
Međutim, kako navodi, informisan je da ga nema na biračkom spisku, te da mu je na taj način oduzeto pravo da glasa, što predstavlja grubo kršenje građanskih prava.
Begić je najavio da će u toku sutrašnjeg dana ovu prijavu podnijeti u Tužilaštvo u Banjaluci.