Asim Sarajlić je podnio ostavku na mjesto predsjednika Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH nakon što je završio na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država.
Ostavku je podnio i na mjesto predsjedavajućeg Komisije za odbranu i sigurnost, kao i na mjesto predsjedavajućeg Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a.
Sarajlić će ostati delegat u Domu naroda Parlamenta BiH.
“Bez obzira na to što nisam ni prvostepeno ni pravosnažno osuđen za bilo koje krivično djelo, smatram da je zbog odluke vlasti SAD da me stave na listu sankcionisanih osoba moja obaveza da odstupim sa navedenih pozicija. Kao odgovorna osoba, kojoj je interes države iznad svega, ne želim na bilo koji način biti smetnja u realizaciji zajedničkih strateških planova i partnerstva Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država”, naveo je Sarajlić u saopštenju za javnost.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ističe da su Sjedinjene Američke Države dugogodišnji istinski prijatelj i strateški partner Bosne i Hercegovine i nijedan pojedinac ne treba da bude prepreka za nastavak saradnje.
“U odluci Ministarstva finansija SAD-a izneseno je niz proizvoljnih optužbi na moj račun. Očekujem da sva eventualna saznanja i potencijalni dokazi o tvrdnjama koje se navode u pomenutoj odluci budu ustupljeni bh. pravosuđu. Pravosudnim institucijama BiH u svakom trenutku stojim na raspolaganju, potpuno uvjeren da ću u fer i poštenom postupku dokazati svoju nevinost”, zaključuje Sarajlić.
Sjedinjene Američke Države su Sarajlića stavile na crnu listu zbog korupcije i zloupotrebe položaja, između ostalog i zbog afere “Asim” koja se odnosi na sporni snimak prilikom kupovine delegata za izbor predsjednika Kantonalnog odbora SDA Sarajevo. U tom slučaju Sarajlić je obećao zaposlenje supruzi delegata u zamjenu za njegov glas. Sarajlić je zloupotrijebio svoj položaj i u odnosu na javno preduzeće BH Telecom gdje je vršio pritisak na proces zapošljavanja, a prema navodima u obrazloženju i lično prihvatao novac u zamjenu za posao. U tom procesu Sarajlić je navodno za zaposlenje preporučio osobe koje su dosta manje kvalifikovane, što je narušilo integritet kompanije.
U međuvremenu, iz BH Telecoma su saopštili da su od Sjedinjenih Američkih Država tražili da ustupe saznanja o navodnom nezakonitom zapošljavaju u ovoj kompaniji jer, kako tvrde, oni takva saznanja nemaju.
“S obzirom na to da se u posljednjih nekoliko dana u javnosti BH Telecom dovodi u vezu s navodnim neregularnostima pri zapošljavanju, a za koje mi u BH Telecomu nemamo prethodna saznanja te imajući u vidu da povezivanje BH Telecoma sa bilo kakvim nezakonitim radnjama nanosi značajnu reputacijsku štetu kompaniji, kao društveno odgovornom partneru velikog broja institucija, domaćih i stranih privrednih subjekata i organizacija te kod brojnih poslovnih i rezidencijalnih korisnika usluga, želimo dati jasan odgovor o poduzetim aktivnostima po ovom pitanju”, navodi se u saopštenju.
Naglasili su da su se obratili američkim vlastima i naglasili da poslovanje u potpunosti provode u skladu sa pozitivnim propisima “te je u cilju osiguranja zakonitosti poslovanja menadžment usvojio i primjenjuje niz internih akata kao što su Etički kodeks, Kodeks antikoruptivnog djelovanja i Plan integriteta o čijoj realizaciji redovno izvještavamo Agenciju za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK)”.
Istovremeno su od američke administracije tražili da sva saznanja ili dokaze koje posjeduju, a koji mogu ukazivati na spomenute navode, dostave pravosudnim institucijama u Bosne i Hercegovine.
Kako se navodi u saopštenju, nikad nisu od pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine dobili zvaničan upit ili zahtjev za informacijama koje su u vezi s navedenim slučajem.
Na kraju, izražavaju zabrinutost zbog, kako su naveli, dovođenja BH Telecoma u vezu s navodnim neregularnostima pri zapošljavanju, s obzirom na to da se ono dešava u trenutku kada su pokazatelji poslovanja BH Telecoma vrlo pozitivni i kada kompanija ostvaruje snažan rast u svim segmentima poslovanja.
Podsjećamo, Asmir Sarajlić i Gordana Tadić, bivša glavna tužiteljka Tužilaštva Bosne i Hercegovine, našli su se pod sankcijama SAD, što je objavljeno na stranici Američke kancelarije za kontrolu strane imovine.
Gerila.info/Klix