Zgrada na Obilićevu sa dva ulaza i trideset dva stana pet godina već je gradilište. Investitor koji je uz dogovor sa stanarima ušao u posao nadogradnje zgrade nikada nije završio posao a gradilište je ostalo.
Stanari zgrade u ulici Patrijarha Arsenija Čarnojevića u naselju Mejdan/Obilićevo u Banjaluci klasične su žrtve sistema koji je zarobio društvo u kojem živimo. Njihov primjer pokazuje da je u ovoj zemlji nemoguće riješiti bilo šta što naočigled izgleda vrlo jednostavno.
2017. godine zajednicama etažnih vlasnika u dva ulaza u ovoj zgradi obratio se investitor koji je izrazio želju da na ovoj zgradi nadogradi jedan sprat, napravi četrnaest novih stanova a zauzvrat da renovira fasadu zgrade i na starim stanovima napravi balkone. Sistem nadogradnje u Banjaluci poznat već desetak godina.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Stanari su pristali, firma Faraon line dobila je građevinsku dozvolu za rad a rok za završetak radova na zgradi isticao je 2018. godine. Sve je teklo po planu i dogovoru nekoliko mjeseci da bi prije isteka roka za završetak radova investitor nestao, povukao se sa gradilišta, stanove nije završio a sa gradilišta nije povukao materijal, skelu i otpad. Od tada stanari ove zgrade pokušavaju da na legalan način riješe problem. Bez uspjeha.
“Njemu je država omogućila da zatvori tu firmu, otvori novu. Bez obzira što su svi upoznati sa ovim ovdje”, priča jedan od stanara.
Pet godina je zgrada, u kojoj živi pedesetak ljudi od čega dvanaest djece, gradilište. Krov na zgradi je, prilikom izvođenja radova, uništen a stanovi na posljendjem spratu su pretrpjeli veliku štetu od vlage, prije svega. Parking je uništen, slivnici za vodu takođe što prilikom svake kiše plavi garaže, a zelena površina ispred i iza zgrade je pretvorena u odlagalište građevinskog materijala. I tako pet godina.
“Mi smo kontaktirali gradsku inspekciju. Načelnik nam je rekao da oni ne mogu ništa. Komunalna policija nam kaže da oni ne mogu ništa. Mi sad čekamo još posljednju reakciju inspekcije. Djeca nemaju gdje da se igraju, parking nam je blokiran godinama, zelena površina zauzeta, sa zgrade vise dijelovi gradilišta, čekamo da neko pogine. Tada bi možda neko reagovao”, pričaju, novinaru Gerila info, stanari zgrade u P.A. Čarnojevića.
Stanari kažu da su više puta bili blizu odluke da sami pokušaju da uklone materijal, grede i željezo sa zgrade ali da ne smiju jer investitor i dalje ima važeću građevinsku dozvolu.
I dalje se nadaju da će neko od nadležnih da reaguje. Ukoliko se to ne desi uskoro oni će, tvrde, jednostavno biti prinuđeni da reaguju drugačije. Njihovi stanovi su, zbog svega, izgubili tržišnu vrijednost i nesumnjivo je da su stanari ove zgrade pretrpjeli i veliku finansijsku štetu. Svjesni su da su prevareni i da su dobrovoljno pristali na saradnju sa investitorom ali ne mogu da shvate da apsolutno niko ne reaguje.
Mladen Pandža, investitor, u kratkom razgovoru sa novinarom Gerila info kaže da je “on tu u Banjaluci, da nigdje nije pobjegao” i da je nedavno bio u kontaktu sa stanarima. On tvrdi i da su mu pojedinci među stanarima onemogućili da proda stanove a da će radovi biti završeni kada budu završeni. Uvjerava da u svemu postoji dublja priča i da nije sve jednostrano kako prikazuju pobunjeni stanari u Arsenija Čarnojevića.
Gerila info