Savjet ministara Bosne i Hercegovine, sredinom juna, zabranio je izvoz drvnih sortimenata iz zemlje na period od tri mjeseca. Uz obrazloženje da zbog krize na svjetskom tržištu nedostaje sirovine za domaće tržište i da je zato cijena sirovine u BiH prevelika.
“Zabrana koju je donio Savjet ministara BiH napravila nam je ogromne probleme. Velik broj malih drvorerađivača posao zasniva na ugovorima sa inostranim kupcima koji su napravljeni u skladu sa svim zakonima ove zemlje. Nemamo domaće kupce. Firme su nam pred gašenjem a mnogi od nas su radnike poslali na biro gdje se sada pravi dodatni trošak državi. Smatramo da je odluka donesena na prečac a vjerujemo da su se pojedinci i u Savjetu ministara okoristili donošenjem takve odluke”, priča jedan od drvoprerađivača novinaru Gerila info.
Drvoprerađivači tvrde da je ntačna pretpostavka da će zabrana izvoza dovesti do smanjenja cijene drveta i peleta u zemlji jer cijenu sada diktiraju veliki drvoprerađivači koji otkupljuju sirovinu od malih drvoprerađivača koji nemaju mogućnost plasiranja robe koja skladištenjem propada. Radi se o dva velika drvoprerađivača u zemlji koji imaju ugovore sa domaćim firmama i institucijama i kojima je zabrana izvoza savršeno pogodovala, priča naš sagovornik.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Najblaže rečeno ti veliki drvoprerađivači sada su imali mnogo sreće i moraju biti jako zahvalni Savjetu ministara i ministarstvu spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa BiH”, kaže naš sagovornik.
Mali drvoprerađivači sada su su suočeni sa bankrotom, objašnjavaju da su zbog divljanja cijene goriva i do sada bili u problemu jer su radili po ugovornim cijenama od prije dvije, tri godine kada je gorivo bilo više ngo duplo jeftinije.
“Jedino što može dobro da bude od ove zabrane jeste spriječavanje masovnog izvoza sirovine u Kinu jer mi cijenama nismo mogli parirati Kinezima koji su masovno kupovali siovinu i kontejnerima je otpremali za Kinu. Država na to nije reagovala”, priča sagovornik Gerila info.
GERILA info