Skupština grada Banjaluka neće zasjedati do izbora. To je ono što je na posljednjem zasjedanju najavio predsjendik skupštine Mladen Ilić iz SNSD-a. On je rekao da u suprotnom postoji mogućnost da skupština bude iskorištena za promociju stranaka i kandidata u predizbornoj kampanji. Nema, međutim razloga da skupštine ne bude u avgustu jer je bilo kakva vrsta kampanje zabranjena do mjesec dana pred izbore. CIK može sankcionisati svakoga ko je u kampanji u avgustu. Drugo pitanje je koliko to CIK i čini.
Dok nema skupštine nema ni rebalansa gradskog budžeta. Nevjerovatno je da sve stoji priča, za Gerila info, odbornik pokreta “Banjaluka zove” Saša Lazić.
“Kakva kampanja pa većina odbornika i nije kandidat na izborima. Evo ja nisam nikakav kandidat. To su samo izgovori. Imamo probleme koje moramo riješavati, imamo rebalans budžeta a nemamo sjednice”, kaže Saša Lazić za Gerila info.
Upravo je Lazić sa odbornicima PDP-a Milkom Grmušom i SDS-a Aleksandrom Petkovićem potpisao inicijativu za sazivanjem vanredne sjednice skupštine grada. Njihova tri potpisa, međutim, nisu dovoljna. Za sazivanje vanredne sjednice neophodno je jedanaest odborničkih potpisa. Niko osim njih trojice još nije stavio svoj potpis na taj zahtjev. Čak ni od odbornika koji nisu dio većine koju predvodi SNSD.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Milko Grmuša, odbornik PDP-a, kaže da mu je jasno da odbornici većine nemaju ime i prezime iza kojeg čvrsto stoje već da moraju partijske stavove predstavljati kao svoje.
“Deset miliona maraka suficita iz 2021. godine stoji. Stoji tih deset miliona maraka neiskorišćenih, stoji rebalans budžeta sa većim novcem od toga a ne stoje požari, ne stoje problemi sa vodosnadbijevanjem, ne stoje inhrastrukturni problemi. Ljudi su otišli, rade šta misle da treba za izbore, imaju svoj stav. Nemam ništa protiv stava. Stav je kao sto maraka za penzionere da se isplati. Nezakonit stav“, kaže Grmuša.
Gradonačelnik Banjaluke kaže da je njegova želja bila da sjednice budu održane i u avgustu i septembru ali da je sa predsjednikom skupštine dogovoren gušći raspored kako bi se izbjegle sjednice u ta dva mjeseca. Međutim, Stanivuković sada smatra da bi bilo potrebno sazvati vanrednu sjednicu banjalučke skupštine.
“Mi nemamo ni jedan regulacioni plan, nemamo ni jedan prihod od gradnje u širom području centra grada. Ako se desila vanredna situacija mi tražimo vanrednu sjednicu. Da se pokrene procedura regulacionog plana za centar grada. Jer ako danas krenemo posao onda možemo završiti za godinu dana, ako krenemo za tri mjeseca onda možemo za tri mjeseca. Svaki dan je važan. Zato sam kontaktirao rukovodstvo skupštine grada i da bude ta sjednica u avgustu“, rekao je prvi čovjek grada.
On kaže i da razumije da je dio odbornika na godišnjem odmoru ali da svakako postoji dovoljan broj onih koji mogu da rade. Na pitanje da li odbornici zaslužuju primanja za dva mjeseca nerada odgovara da je zakon jasan i da grad nema mogućnost da im neisplati odborničke dodatke.
“Ja smatram da i odbornik i poslanik mora biti plaćen po učinku, po zalaganju a ne smao da bude kao fikus i saksija koja se na kraju osušila i koja nema nikakvu funkciju. Niti daje vazduh niti uljepšava prostor. Mnogi od njih niti uljepšavaju, samo dišu. Uzimaju još kiseonik u onoj sali a dobijaju platu“, kaže Draško Stanivuković.
GERILA info