Evropska komisija u sutrašnjem Izvještaju o napretku Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji preporučiće dodjelu statusa kandidata za ulazak u Evropsku uniju, tvrdi portal Politicki.ba.
Kako ističe portal Politicki.ba, Komisija će najvjerovatnije sugerisati da se Bosni i Hercegovini status dodijeli nakon što se usvoje još tri zakona na državnom nivou – o sukobu interesa, VSTV-u i sudovima.
Nakon što sutra objavi Izvještaj, dokument će biti predstavljen Evropskom parlamentu, te državama članicama.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Evropski savjet će o izvještaju raspravljati na svom samitu 15. i 16. decembra. Prije toga, o Bosni i Hercegovini će se raspravljati u Savjetu za inostrane poslove (FAC) u ponedjeljak.
Ministri inostranih poslova 27 država EU u Luksemburgu će se, očekuje se, osvrnuti na provedene opšte izbore u BiH.
Evropska komisija sutra će objaviti Izvještaje o napredku svih šest država zapadnog Balkana. Ni jedan ne obiluje “svijetlim bojama”, rečeno je za Politicki.ba.
Ipak, preporuka da se BiH dodijeli kandidatski status dolazi nakon ustrajnog lobiranja Austrije i Slovenije, te Diplomatske službe EU (EEAS).
Radio Slobodna Evropa ističe da se u izvještaju podvlači da su stranke sa sjedištem u Republici Srpskoj blokirale zakonodavne i izvršne institucije na državnom nivou, “što je dovelo do skoro potpunog zastoja u reformama”.
Jednostrano preuzimanje državnih nadležnosti od strane Republike Srpske i demontiranje državnih institucija, ugrozilo je perspektivu zemlje za pristupanje u Evropsku uniju (EU), ističe se u izvještaju Evropske komisije.
Stručnjaci Evropske komisije navode da je Bosna i Hercegovina “značajno” povećala stopu usklađivanja sa zajedničkom spoljnom politikom EU, koje se odnose na sankcije protiv Rusije koje su odgovor na agresiju u Ukrajini.
U nacrtu izvještaja se prepoznaje i pozdravlja ovo povećanje stope formalnog usklađivanja koje je načinila država.
Međutim, u nacrtu dokumenta se podvlači da su se vlasti i stranke iz RS zalagale za neutralan stav o agresiji Rusije na Ukrajinu, “osporavajući usklađivanje sa izjavama EU i ometajući punu implementaciju restriktivnih mjera protiv Rusije”.
U većini dokumenta o Bosni i Hercegovini se u više navrata spominje da nema nikakvog progresa u važnim poljima.
Navodi se, između ostalog, da Savjet ministara BiH nije preduzeo nikakve korake da bi razvio nacionalni program za usvajanje pravne tekovine EU.
Zbog “političke opstrukcije” je Ministarstvo finansija i trezora ometalo nesmetanu organizaciju oktobarskih izbora uskraćivanjem potrebnih sredstava.
Održavanje izbora je ocijenjeno dobro, ali se kaže da su oktobarski izbori obilježeni nepovjerenjem u javne institucije i retorikom koja je neujednačena.
Takođe se ocjenjuje da nije postignut napredak u obezbjeđivanju i omogućavanju okruženja za civilno društvo.
Politicki.ba/Radio Slobodna Evropa