Uz petogodišnju “pauzu” od 2001. do 2006. godine, Milorad Dodik je na vlasti od 1998. godine. U dva navrata kao premijer, dva puta kao predsjednik Republike Srpske, evo sad i treći put, i jednom kao srpski član predsjedništva Bosne i Hercegovine. Dvije decenije vladavine. Sjajno za njega i SNSD. Ali, ne i za demokratiju.
Dodik je prvi put došao na vlast u januaru 1998. godine, i to kao predsjednik Vlade Republike Srpske. Nakon petogodišnje pauze, drugi put na vlast dolazi 2006. godine, opet kao premijer. Na tom položaju ostaje do 2010. godine. Nakon toga slijede dva uzastopna mandata predsjednika Republike Srpske, od 2010. do 2018. godine. Posljednje četiri godine je obavljao funkciju srpskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Dakle, Dodik je na vlasti bio od 1998. do 2001. godine, i od 2006. do danas. Ukupno, gotovo dvije decenije. Kada na to dodamo i novi izbor za predsjednika RS, treći ukupno, Dodik će na vlasti provesti više od dvije decenije. Sjajan učinak za njega i za njegov SNSD. Ali veoma loš za demokratiju.
Dodik je pobjedom ušao u “panteon” doživotnih ili gotovo doživotnih vladara, kao što su Vladimir Putin u Rusiji i Aleksandar Lukašenko u Bjelorusiji, inače veoma dragi Miloradu Dodiku. Daleko od toga da nije bilo dugovječnih vladara i u etabliranim demokratijama, poput Angele Merkel u Njemačkoj, ipak, dugovječna vlast je karakterističnija za uređenja koja manje ili više formalno liče na demokratiju, ali je u suštini riječ o svojevrsnim hibridima demokratije i diktature poznatijim kao demokrature, koje su karakteristične za tranziciona i posttranziciona društva.
Još su antički Grci uveli određene instrumente demokratije bez kojih bi njeno postojanje bilo nemoguće, između ostalih ograničenje vlasti i jednakost pred zakonom. Poseban instrument kojim su antički Grci sprečavali uzurpaciju vlasti bio je ostrakizam, odnosno jedna vrsta narodnog suda protiv onih građana koji su svojim prejakim uticajem prijetili da ugroze demokratiju. Građanin za koga se smatralo da ugrožava demokratiju morao je otići u izgnanstvo na deset godina. Moderna predstavnička demokratija nije tako surova pa je umjesto progona uvela princip smjenjivosti baš zbog toga da se limitira neograničena vlast pojedinaca i spriječi ugrožavanje demokratije. U slučaju Milorada Dodika to, očigledno, ne važi. Prelazeći s funkcije na funkciju, ne možemo se oteti utisku da je Dodiku osnovno načelo izreka „Država, to sam ja“ (L'État, c'est moi).
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Kako ne bi došlo do zasićenja i prijetnje po demokratiju, princip smjenjivosti bi se trebao poštovati i sprovoditi. I to ne samo nominalno u smislu da pojedinac ne može više od dva puta uzastopno da obavlja određenu funkciju nego i suštinski, da se nakon završetka mandata ne postavi ili izabere na neku drugu funkciju i tako ostane na vlasti. To je inače rak-rana nedovršenih demokratija.
Vlast u Republici Srpskoj će insistirati na tome da je izbor Milorada Dodika nastavak stabilnosti i pouzdanosti. Naravno, ako govorimo o tehničkom aspektu. Ali, demokratija nije samo tehničko obavljanje vlasti. Ukoliko u obzir uzmemo demokratska načela i principe, politički kontinuitet jedne osobe na vlasti može predstavljati ogromnu opasnost za razvoj krhke demokratije, kao što je naša. Milorad Dodik je do sada više puta pokazao i dokazao kakav je njegov odnos prema demokratiji. Dovoljno je samo navesti miješanje u nadležnosti što gotovo svakodnevno radi.
Milorad Dodik najavljuje zatvaranje škola u Republici Srpskoj: Institucija, to sam ja!
Država, to sam ja: Milorad Dodik ponovo izlazi izvan okvira svojih nadležnosti
Međutim, nije samo miješanje u nadležnosti obilježilo dvije decenije vladavine Milorada Dodika. Proskribovanje političkih neistomišljenika, napadi na novinare, izazivanje tenzija i nestabilnosti, samoizolacija, podijeljenost društva. Da ne govorimo o zaduživanjima kako bi se očuvao socijalni mir. Ovo su samo neka od Dodikovih “dostignuća” za dvadeset godina njegove vlasti. A još mu slijede četiri godine na mjestu predsjednika RS. Sudeći po njegovom dosadašnjem djelovanju, možemo očekivati nastavak urušavanja demokratskih vrijednosti u Republici Srpskoj. Ako ih je, doduše, ikada i bilo.
Gerila.info