Ilija Grahovac alijas Zmaj od Šipova i Draško Trkulja iz Prijedora terete se za isto krivično djelo, ali su dva očigledna primjera kako pravosudni sistem u Republici Srpskoj ima dvostruke aršine.
Grahovac je direktno pozivao na ubistvo kandidata za predsjednika RS Jelene Trivić i lidera PDP-a Branislava Borenovića i to objavio na društvenim mrežama. Iako je slučaj prijavljen tužilaštvu, Grahovac ne samo da nije u pritvoru, već nije ni uhapšen.
Draško Trkulja iz Prijedora zamjerio se lokalnim moćnicima, jer je tražio da u skladu sa zakonom i dogovorom plate rad njegove supruge Sandre D.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Trkulja je zbog galame, riječi koje su ocijenjene kao ozbiljna prijetnja, te nevjerovatne fantazije tužioca da bi čak mogao i ubiti, završio u pritvoru, a protiv njega je u rekordnom vremenu podignuta i optužnica.
Pravno neuki Trkulja je tek kada je vrag odnio šalu i kada mu je zatraženo produženje pritvora, angažovao advokata čiju je žalbu Okružni sud u Prijedoru prihvatio uz obrazloženje da je prvostepeni sud napravio očigledne propuste prilikom donošenja rješenja, te da je produženje pritvora zasnovano na krivičnom djelu koje nije ni bilo navedeno u optužnici, a postupajući tužilac nije ponudio nijedan dokaz.
Tražili svoje
Trkulja je do detalja ispričao događaje koji su prethodili njegovom hapšenju, ali i pritvaranju zbog izjava i komentara na Fejsbuku koje je tužilaštvo ocijenilo kao ugrožavanje sigurnosti.
– Moja supruga se 24. maja ove godine zaposlila u butiku „Torzokom“ uz dogovor sa Zorkom Torbicom da će joj plata biti 1.000 maraka sa doprinosima. Torbica je tražila od moje supruge da ne napušta postao odlaskom u inostranstvo i da ne ostane trudna, a radno vrijeme koje je bilo dogovoreno iznosilo je šest časova. Sandra je radila od 24. maja do 2. jula ove godine kada je gazdarica došla u butik pred kraj radnog vremena i rekla joj da više neće raditi, jer se navodno vratila stara radnica. Tada je Sandri dala kovertu u kojoj se nalazilo svega 550 maraka– ispričao je Trkulja.
On tvrdi da je njegova supruga radila sedam časova radnim danom, a vikendom, odnosno subotom, cijelu smjenu od osam časova.
Revoltirani mizernim iznosom, Trkulja i supruga su vratili kovertu s novcem, očekujući da će Torbica sama ispraviti nepravdu.
Nekoliko dana kasnije, kako priča Trkulja, Dragan Torbica, sin Zorke i vlasnik butika, poslao je iznos od 900 maraka koji Trkulja i njegova supruga takođe odbijaju.
– Ako je dogovor bio 1.000 maraka za mjesec dana, a moja supruga je radila mjesec i po onda je to prostom računicom 1.500 maraka. Nismo odustajali od toga– dodao je Trkulja.
Priča da je nakon nove koverte otišao sa suprugom u butik i razgovarao sa Zorkom T. te da je ona obećala da će isplatiti cjelokupni iznos, ali se tada u priču umiješao njen sin Dragan Torbica.
– Rekao mi je da on (Dragan) nikada neće isplatiti taj novac, da je on neko ko poznaje Dragana Lukača (ministra unutrašnjih poslova) da sa njim ide u lov– ispričao je Trkulja.
Tri dana kasnije Trkulja je prijavljen policiji zbog prijetnji i vrijeđanja, a li da on nije prijavio prijetnje koje su njemu upućene, jer je to kako kaže smatrao neozbiljnim.
– Nakon poziva inspektora revoltiran sam otišao u butik i rekao da ću vlasnici napraviti štetu od 100.000 maraka, misleći na inspekcije koje će joj zakucati na vrata i pisati kazne po raznim osnovama zbog kršenja prava radnika– objašnjava Trkulja.
No, svega sat vremena kasnije, Trkulju su na ulici presreli policajci i uhapsili.
Ne vjerujući šta se dešava, Trkulja se u rekordnom vremenu našao u jednomjesečnom pritvoru.
– Tužilac mi je tada dobacila da li sam ja svjestan kako je moja žena radila na crno i kako je zbog toga može optužiti. Nisam mogao vjerovati šta mi govori, pa šta je sa vlasnicom koja je zaposlila na crno– pitao se Trkulja koji svoje ogorčenje nije skrivao ni pred tužiocem tokom saslušanja.
Ne samo da je Trkulja završio u pritvoru, već je nakon podizanja optužnice zatraženo produženje pritvora. Tada je shvatio da je vrag odnio šalu.
Optužnica
U optužnici Okružnog javnog tužilaštva Prijedor navodi se da se Trkulja 25. jula ove godine oko 12 časova u trgovačkoj radnji „Torzokom“ d.o.o. u Prijedoru obratio povišenim tonom radnici rekavši „Gdje je Zorka Torbica ? Došao sam da vidim kad misli mojoj ženi isplatiti platu koju je zaradila? Trebaju mene da pitaju koliko da plate moju ženu, bolje im je da im ja ne dolazim gore, sve ću im polupati, bojim se popeti gore, istući ću staru ženu!“, nakon čega se u pratnji svoje supruge Sandre D. uputio u lovačku radnju „Torzokom“ d.o.o.
U ovoj radnji kako se navodi u optužnici, Trkulja je razgovarao sa Zorkom Torbicom insistirajući da se njegovoj supruzi isplati 1.500 maraka. Torbica nije pristala na to, pa je Trkulja zaprijetio „Vidjećete vi, kajaćete se i moliti boga što niste isplatili 1.500 maraka“, što je kod oštećene izazvalo strah i ugroženost za vlastiti život zbog čega je navedene prijetnje prijavila Policijskoj upravi Prijedor.
Nakon saslušanja u policiji 4. avgusta ove godine, Trkulja je prema navodima iz optužnice, ponovo otišao u trgovačku radnju „Torzokom“ i rekao Zorici „Napraviću ti štetu od 100.000 maraka nećeš biti ni svjesna šta će se događati, ja obračunavam za svaki naredni mjesec 1.000 maraka koje ćeš mi dati“.
Zatim je na Fejsbuku objavio komentar „fašistički radni logor Torzokom, vlasnica Zorica Torbica, vještica bez konkurencije kako će se sve završiti vidjeće se, samo mrtvog me možete spriječiti, Zoro nikad ti više neće pasti na pamet da ponižavaš i iskorištavaš nijednog radnika“, a što je oštećena ponovo prijavila policiji.
U svom zahtjevu za određivanjem pritvora Trkulji, tužilaštvo je između ostalog istaklo da bi Trkulja u konkretnom slučaju mogao izvršiti i ubistvo?!
Puštanje iz pritvora
Okružni sud u Prijedoru nakon što je Trkulja putem advokata Aleksandra Jokića iz Banjaluke uputio žabu potvrđuje da je prvostepeni sud napravio očigledne propuste prilikom mjere pritvora.
Tako se između ostalog ističe da je Trkulji produžen pritvor zbog bojazni da će počiniti krivično djelo oštećenje ili oduzimanje tuđe stvari, a ovo krivično djelo nije ni navedeno u optužnici?! Okružni sud konstatuje da tužilac nije dostavio nijedan dokaz za ovo krivično djelo, niti je utvrđivana osnovana sumnja.
– Iz obrazloženja pobijanog rješenja stiče se utisak da prvostepeni sud jednostavno na osnovu navoda optuženog „da će napraviti štetu od 100.000 maraka“ iz Krivičnog zakonika RS bira djelo koje zadovoljava zakonsku formulaciju u pogledu propisane kazne od tri godine s obzirom da djelo koje je optuženom stavljeno na teret predmetnom optužnicom i u odnosu na koje je utvrđivana osnovana sumnja, tu formulaciju ne ispunjava (jer je za predmetno djelo ugrožavanje sigurnosti zaprijećena kazna zatvora do dvije godine) pa na taj način nalazi postojanje pritvorskog razloga po tački v, a što je po stavu ovog suda nedopustivo postupanje– navodi se u obrazloženju Okružnog suda u Prijedoru.
Ovaj sud tako ocjenjuje apsolutno neprihvatljivim navođenje novog krivičnog djela koje nije ni navedeno u optužnici.