Portal KRIK osuđen je zbog citiranja dokaza iznesenih na suđenju jednoj kriminalnoj grupi. KRIK je tužio Bratislav Gašić, novi ministar unutrašnjih poslova Srbije. Gašić je tužio KRIK zbog navodne povrede časti i ugleda zbog prenošenja vijesti sa suđenja Zoranu Jotiću Jotki a na kojem je određenom kontekstu, kao zaštitinik, Jotića, pominjan i Gašić.
Novinari KRIK-a prenijeli su na svom sajtu sve ono što se dešavalo u sudnici a pokušali su da, nakon suđenja, dobiju komentar od Gašića. On je međutim odbio da razgovara sa njima. Presuda ovom mediju, koji nije pod kontrolom vlasti u Srbij, donesena je neobično brzo, nakon samo dva ročišta.
Urednik KRIK-a, Stevan Dojčinović presudu je nazvao presedanom.
“Postavlja se pitanje da li novinari u Srbiji i dalje smeju da izveštavaju sa suđenja. Mi smo tačno preneli ono što se dešavalo u sudnici i to ni u jednom momentu ove parnice nije dovedeno u pitanje. Ne postoji ni jedan opravdan razlog da budemo osuđeni pošto smo Gašića pozvali, a čak smo i odložili objavljivanje vesti da bismo mu dali dovoljno vremena da odgovori. on ni do danas nije odgovorio na pitanje o svojim potencijalnim vezama sa Jotkom iako kao funkcioner javnosti duguje objašnjenje“, rekao je Dojčinović.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
KRIK je, prije nekoliko dana, objavio da je suprug sutkinje Petričević Milisavljević, koja je osudila novinare, dugogodišnji prijatelj Nikole Selakovića, ministra u Vladi Srbije i dugogodišnjeg člana Vučićevog SNS-a.
Iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije naveli su, nakon ove presude, da je ovo možda početak još većeg pritiska na nezavisne novinare i medije u Srbiji.
“Ova presuda pokazuje da je vlast u velikoj meri zavladala i sudovima. To je još jedan u nizu pritisaka na rad KRIK-a, koji je pojazao dosadašnjim radom da profesionalno prati teme od javnog značaja, ali je opasnost i za sve medije. Ovo je možda tek samo početak otvorenog gaženja preostalih slobodnih medija“, rekao je predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Željko Bodrožić.
Srbija je, inače, prema izvještaju “Reportera bez granica” zemlja na Balkanu sa najmanjim medijskim slobodama. Srbija se na toj rang listi nalazi na 79. mjestu. Bosna i Hercegovina je, na istoj listi, na 67. mjestu koje, takođe, nije za pohvalu.
BiH može pasti na listi medijskih sloboda ukoliko u Republici Srpskoj bude usvojena inicijativa Milorada Dodika za usvjanjem novih i izmjenom nekih postojećih zakona koji tretiraju medijske slobode i javnu riječ. Dodik traži ponovnu kriminalizaciju klevete i zakon o spriječavanju širenja lažnih vijesti. Novinari i predstavnici novinarskih udruženja prethodnih dana su govorili kako u suštini sami zakoni nisu toliko sporni koliko je sporna njihova primjena. Ukratko, nezavisni novinari plaše se da će pod krinkom novih zakona, ukoliko budu usvojeni, biti ugušen bilo kakav pokušaj kritike i ukazivanje na loše stanje i korupciju u Republici Srpskoj. Novinari sumnjaju u dobre namjere inicijatora i plaše se selektivnog i zlonamjernog pristupa u eventualnoj primjeni tih zakona.
GERILA info