U Banjaluci je, uz prisustvo najviših zvaničnika Republike Srpske i Bosne i Hercegovine (Željka Cvijanović), otvorena nova zgrada Ustavnog suda Republike Srpske.
Ustavni sud Republike Srpske tako je dobio novu zgradu u svom vlasništvu. Gradnja zgrade za potrebe Ustavnog suda Republike Srpske proglašena je, 2020.godine na Vladi Republike Srpske, za prioritet. Prvobitno je bilo planirano da za gradnju nove zgrade bude izdvojeno oko tri miliona maraka ali je gradnja poskupila na gotovo šest miliona. Pripreme za gradnju zgrade Ustavnog suda pratile su kontroverze oko zemljišta koje je grad Banjaluka poklonio Vladi za potrebe izgradnje ovog objekta ali i oko izbora firme koja će da dobije posao izgradnje zgrade. Tada je, u konkursnoj dokumentaciji, navedeno da onaj ko želi da dobije posao izgradnje zgrade Ustavnog suda u Banjaluci mora da već ima iskustvo u gradnji objekata za pravosudne institucije.
Tada je precizirano da izvođač mora imati uspješno iskustvo na najmanje dva ugovora u prethodnih pet godina na izgradnji zgrada sudova i tužilaštava korisne površine od po 2.500 kvadrata.
Uslov je bilo i pozitivno poslovanje u posljednje tri godine, promet od 75 miliona maraka u građevinarstvu u tom periodu kao i milion maraka likvidnih sredstava.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Po uslovima koje je, tada, raspisao Ustavni sud Republike Srpske, izvođač je morao imati i postrojenje za proizvodnju betona na udaljenosti od maksimalno 20 kilometara od lokacije na kojoj se izvode radovi, dvije toranjske dizalice, dva rovokopača i deset kipera. Sve u svemu dosta čudni uslovi tendera koji , moguće je, jasno pogoduju određenim ponuđačima ili samo jednom od njih a što nije dozvoljeno zakonom.
Na kraju je posao izgradnje zgrade Ustavnog suda dobila kompanija “Integra inženjering” iz Laktaša. Portal kapital je pisao da je ova kompanija, neposredno prije raspisivanja tendera od strane Ustavnog suda za izgradnju zgrade u Banjaluci, završila radove na izgradnji zgrade Osnovnog suda u Tuzli kao i na obnovi objekata Kantonalnog suda i tužilaštva. Ranije su radili i na rekonstrukciji zgrada Osnovnog i Okružnog suda u Banjaluci.
U toku izgradnje zgrade pojavili su se dodatni radovi koji nisu bili predviđeni tenderom. U Ustavnom sudu RS, na čijem čelu je Džerard Selman nekadašnji ministar pravde Republike Srpske, odlučili su se da stepenište u zgradi oblože granitnim kamenom.
GERILA info