Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) jutros su u Banjaluci pokušali da liše slobode Jelenu Majstorović, službenicu Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, saznaje portal Istraga. Nisu je, međutim pronašli na adresi.
Jelena Majstorović je trebala biti uhapšena sa još pet kolega, piše ovaj portal. Riječ je o službenicima Grupe za spriječavanje krijumčarenja u Regionalnom centru UiO u Banjaluci. Oni se sumnjiče za višegodišnje reketiranje privrednika koji su u nadležnosti ovog regionalnog centra uprave. istraga objavljuje da je za sada uhapšen samo službenik UiO Radenko Popović Pop jedan od saradnika Jelene Majstorović.
Radenko Popović je zajedno sa Jelenom Majstorović, pisao je Centar za istraživačko novinarstvo, u oktobru 2018. godine ušla u radnju Mersada Džafića sa namjerom da prijetnjama i pritiscima od ovog privrednika iznude novac. Džafić je novinarima CIN-a rekao da su mu knjige bile uredne ali da je prihvatio “igru”. prvo je inspektorima ponudio 300 maraka što oni nisu prihvatili. Završilo je na 500 maraka. Oni su u centralu, zatim, javili da je njegova radnja uredna.
Jelena Majstorović, Radenko Popović, Stevo Savić i Vladimir Puzić su zbog boje svoje uniforme među trgovcima poznati kao „crnokošuljaši”, ali zloslutni nadimak krije i ozbiljnije razloge. Ova grupa ucjenjuje vlasnike trgovačkih radnji koji drže višak robe, nudeći njima „dogovor“, a trgovcima koji ne daju mito oduzimaju robu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je utvrdila da su ovi inspektori najmanje deset puta tokom 2017. i 2018. godine koristili svoje pozicije i ucjenom tražili mito od trgovaca, a najmanje četiri puta su im nezakonito oduzeli nakit, vrijedan više od 200.000 maraka.
„Pritom su za sebe zadržavali dio oduzetog nakita te na prevaran način izdali više potvrda o privremenom oduzimanju nakita naznačenih na manje količine“, navedeno je u SIPA-inom dokumentu, a vlasnici tvrde da nedostaje skoro polovina oduzetog nakita. SIPA slične slučajeve istražuje u: Bihaću, Cazinu, Bosanskoj Krupi, Velikoj Kladuši, Doboju, Banjoj Luci i Gradišci.
Vlasnici radnji su novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) opisali neprofesionalan odnos inspektora UIO-a: pri ulasku u radnje su tražili da se ugasi videonadzor, pretresali su privatne prostorije bez naloga suda te izvrtali torbe i lične stvari, a robu koju pronađu su oduzimali, kršeći procedure, tvrde trgovci, a potvrđuje to i Izvještaj SIPA-e. Ovi ljudi su preplašeni prijetnjama službenih lica pristajali na ultimatume i, ne znajući šta potpisuju, potpisivali potvrde o oduzimanju robe ili im davali mito kako bi oduzimanje izbjegli. Mersad Džafić je među onima koji su to morali učiniti nekoliko puta. Sve to pisao je CIN u junu 2021. godine.
Jelena Majstorović je, inače, prije 17 godina osuđena za krivično djelo koje je počinila radeći u NLB banci. To joj nije bilo prepreka da postane visoko rangirani službenik UiO BiH. Portal Info radar je u nekoliko navrata pisao o njenim aktivnostima u ovoj državnoj upravi i o tome ko je štiti.
O Jeleni Majstorović je u proteklih nekoliko godina objavljeno više tekstova na nezavisnim portalima u bosni i Hercegovini. Ona je zbog pisanja tužila Info radar ali je tužba oborena na sudu.
GERILA info