Mediji se bave petim delegatom, nacionalnostima ministara, lažiranjem biografija. Što sve jesu bitne teme ali se premalo pažnje posvećuje kvalitetu vazduha u najvećem gradu Republike Srpske. Doduše, možda i sa razlogom jer sva dosadašnja izvještavanja (postoje mediji koji se konstantno, naročito zimi bave ovom temom) nisu dala nikakve rezultate. Niko ne reaguje a vazduh koji dišemo opasan je po zdravlje naše djece i nas.
Uređaji koji mjere kvalitet vazduha u Banjaluci, ponovo, pokazuju da je vazduh u najvećem gradu Republike Srpske opasan po zdravlje ljudi. Senzori koji u gradu mjere nivo zagađenosti vazduha posljednjih desetak dana “zakucavaju” vrijednosti preko 300. Do 50 je dobar vazduh. Sve preko nije dobro a preko 300 je najveća kategorija u kojoj je vazduh ozbiljno opasan za zdravlje.
Na ovaj problem pojedinci, neke nevladine organizacije i pojedini mediji upozoravaju godinama ali bilo kakva reakcija izostaje. Prethodna gradska administracija je odbijala da potvrdi ovako loše pokazatelje pravdajući ih činjenicom da su izmjereni na nezvaničnim uređajima. Oni su iznosili podatke Republičkog hidrometeorološkog zavoda koji, međutim, ne mjeri sve ono što mjere ovi mali uređaji.
“U Banjaluci ono što imamo trrenutno jeste da je grad postavio na svoj sajt kao podatke u realnom vremenu koji se objavljuju na dnevnoj bazi. Međutim u tim podacima nedostaju čvrste čestice i fina prašina. To su PM 10 i PM 2,5 koje su u ogromnim količinama naročito u ovo doba godine. To je jako bitan parametar za koji mi nemamo konkretne parametre i rezultate“, rekla je Majda Ibraković iz banjalučkog Centra za životnu sredinu za Gerila info u decembru 2019. godine.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Iz Centra za životnu sredinu Banjaluka su ranije za Gerila info rekli kako je nevjerovatno da niko ne upozorava građane da u danima kada imamo opasn vazduh ne trče, ne šetaju i da, ukratko, izbjegavaju boravak napolju.
Malo toga se promijenilo na bolje dolaskom novih gradskih vlasti. Republičke institucije ne reaguju uopšte.
Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu napisao je na svom FB profilu da grad Banjaluka nije objavila podatke za novembar i sedmice u mjesecu decembru a da Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske ima samo pet mjernih stanica na području Srpske a da ona u Banjaluci ne radi. On kaže da je opasno to što ni ove godine nema nikakvih upozorenja na loš vazduh.
“Od ovoga što vidite na slikama a ne vidite oko sebe se umire. Polako ali sigurno. Djeca vam se neće mentalno dobro razviti i tako to. Stara i osjetljiva lica mogu da umru brže. Eto, imam li sada vašu pažnju?“, napisao je Dakić na Facebooku.
Iz prethodne gradske administracije su na tvrdnje da je vazduh u Banjaluci među najzagađenijima u Evropi rekli da su takve ocjene paušalne, neutemeljene i tendeciozne. Isti uređaju koji pokazuju da je vazduh u Banjaluci katastrofalnog kvaliteta pokazuju da je vazduh širom Evrope mnogo bolj i manje zagađen.
Danas je, inače, u Banjaluci situacija nešto prihvatljivija i senzori pokazuju između 70 i 102 što i dalje nije zdravo ali je bolje nego prethodnih dana. U Sloveniji isti senzori pokazuju vrjednost od oko 30, u Insburku 9, Štutgartu 4. Ni to nije dovoljno da bilo ko reaguje.
GERILA info