Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić razgovarao je juče u Banjaluci sa predstavnicima kompanije Lykos Balkan Metals d.o.o. Bijeljina koji su na sastanku predstavili svoj rad i planove za naredni period.
Ovako počinje kratko zvanično saopštenje koje je Biro za odnose s javnošću Vlade Republike Srpske dostavio medijima, u kome se, između ostalog, navodi i da su predstavnici kompanije Lykos Balkan Metals informisali ministra Đokića “o rezultatima do sada provedenih geoloških istraživanja na prostoru opština Jezero i Čajniče, sa osvrtom na skorašnje medijske natpise o pronađenom zlatu na području opštine Jezero, kao i zlatu, srebru i olovu na području opštine Čajniče”.
U saopštenju se još navodi da su predstavnici kompanije Lykos Balkan Metals “potvrdili da su istraživanja u ovom smislu pokazala određene pozitivne pokazatelje, da su do sada provedena geološka istraživanja pokazala prisustvo zlata na tri mjesta na istražnom prostoru Jezero gdje su uzeti odgovarajući uzorci, što će biti jasno precizirano u izvještaju o istraživanjima provedenim u prethodnih godinu dana, koji je nosilac prava na istraživanje, prema rješenju kojim je odobreno istraživanje, dužan da dostavi Ministarstvu energetike i rudarstva do polovine marta mjeseca”.
Navedeno je da su predstavnici kompanije Lykos Balkan Metals istakli “da su, preko svojih kćerki-kompanija, već investirali značajan kapital u Republiku Srpsku, da su jedan od najvećih investitora u oblasti geoloških istraživanja i da im je namjera da svojim radom i dalje pozitivno utiču na ekonomsku klimu i razvoj Srpske”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U saopštenju se ističe i izjava Petra Đokića koji je naglasio “da su detaljna geološka istraživanja odobrena u skladu sa Zakonom o geološkim istraživanjima, da se ista moraju izvoditi u skladu sa postojećim pravnim okvirom i odobrenom projektnom dokumentacijom te dodao da su geološka istraživanja samo prva faza ka eventualnoj eksploataciji do koje može doći samo ako su ispunjeni svi zakonski uslovi i ukoliko postoji saglasnost lokalne zajednice”, dodavši da su geološka istraživanja dugoročni interes svake države i da će Ministarstvo nastaviti da uređuje ovu oblast, kako bi privuklo što više investitora da ulažu u lokalne zajednice.
Na prvi pogled mogli bi zaključiti da je ovim saopštenjem Vlada RS ispunila kriterijume transparentnosti, odnosno dostupnosti kao i odgovornosti prema javnosti. Predstavljene su sve relevantne informacije sa sastanka. Bar su tako htjeli prikazati ovim saopštenjem. Međutim, činjenice im ne idu u prilog.
Prije svega, mediji i javnost nisu bili obaviješteni da će se sastanak uopšte održati. U najavama događaja na sajtu Vlade RS se uopšte ne navodi da se Petar Đokić trebao sastati sa predstavnicima kompanije Lykos Balkan Metals.
Takođe, ni agencija Srna u svojim najavama događaja za 13.2. nije navela da se Đokić trebao sastati sa predstavnicima kompanije Lykos Balkan Metals.
Iako se i na osnovu zvaničnog saopštenja može dosta toga zaključiti, simptomatično je da su izostankom najave sastanka o veoma važnim temama koje privlače pažnju javnosti i izostankom poziva medijima da isprate ovaj događaj, predstavnici vlasti u suštini nastojali izbjeći neprijatnosti zbog eventualnih pitanja novinara.
A pitanja, da je bilo novinara, bar onih koji ne “gutaju” sve što im vlast servira, moglo je biti pregršt. Na primjer, šta je vlast uradila povodom protesta građana Jezera zbog geoloških istraživanja na području njihove opštine? Kako su reagovali na protivljenje mještana Jezera eventualnom otvaranju rudnika na području koje se nalazi oko rijeke Plive, smatrajući da to može narušiti ekološku ravnotežu, čistoću vode, prirodne ljepote i njihov način života? Da li iza kompanije Lykos Balkan Metals stoji famozna kompanija Rio Tinto?
Protest protiv geoloških istraživanja i rudnika u dolini Plive
Zatim, kako vlast Republike Srpske posmatra prijetnje kompanije Lycos da će tužiti građane Republike Srpske za klevetu?
Kompanija Lycos prijeti stanovnicima Jezera tužbama za klevetu
Takođe, novinari, da su bili obaviješteni, mogli su postaviti još “neugodnih pitanja” u vezi sa koncesijama, ekološkim dozvolama, isplativosti projekta i slično. Sve su to pitanja koja je vlast, po svemu sudeći, izostankom poziva medijima, nastojala izbjeći.
Međutim, čak i bez dodatnih pitanja novinara, može se izvući zaključak da će Lykos nastaviti sa onim što je započeo jer je, “preko svojih kćerki-kompanija, već investirao značajan kapital u Republiku Srpsku”. Postavlja se pitanje koja je uloga vlasti u svemu tome?
Gerila.info