Privođenje banjalučkog novinara u policiju Nikole Morače i oduzimanje njegovog telefona, stvara samo ambijent za buduće krivične progone novinara, smatraju novinari. S druge strane, pravnici napominju da je policija postupala nezakonito u ovom slučaju.
Vratite telefon je novi hashtag koji od juče medijska zajednica u Bajnaluci koristi kao znak solidarnosti sa Nikolom Moračom, novinarom lista Euroblic i sajta srpskainfo.com.
Morača je, podsjećamo, u petak pozvan na intormativni razgovor u prostorije Policijske uprave u Banjaluci, nakon nekoliko tekstova o silovanju, te mu je oduzet telefon, nakon što nije htio da otkrije ko mu je izvor za priče.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Rekao sam da ne želim da otkrivam izvor, onog trenutka kad bih otkrio izvor ja se više ne bih bavio novinarstvom. Osumnjičen sam za krivično djelo 337, mislim da je to odavanje službene tajne. Ja pitam koja tajna. Pratim crnu hroniku 20 godina. Znam da neki sud ako neki slučaj proglasi službenom tajnom da se tu ne smije ni prići, ne znam ni ko je ovo proglasio službenom tajnom”, izjavio je Morača nakon što je pušten iz policije.
Kako je rekao, imao je i ranije pritiske da kaže ko su mu izvori za njegov dosadašnji rad, a i da su mu tek nakon što je to odbio dali status osumnjičene osobe.
“Bilo je jako zanimljivo kada su me pitali da li želim dobrovoljno dati telefon. Ja sam se prvo pobunio protiv toga. Onda mi je rečeno između redova, ako ćemo čekati sudiju, nećemo izaći odavde. Ja kažem mogu li samo da ženi javim da ode ona po dijete u vrtić. Meni inspektorica kaže, neće ovdje niko ići u vrtić. Advokat mi je tad sugerisao da u slučaju da se ne javi dežurni sudija da to može trajati do ponedjeljka, te da ostavim telefon tamo, a to mi nije nikako odgovaralo, pa sam pristao. Oni su donijeli kovertu, evidence traku i dobio sam informaciju da su to odnijeli u sud“, izjavio je Morača okupljenim novinarima, na protestnom skupu.
Novinari protestuju: Pritisak na novinare je pravno nasilje
Medijska zajednica smatra da je policija iskoristila svoju institucionalnu nadmoć da iskoristi kolegu da navodno dobrovoljno preda svoj telefon, navodi Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.
“Prisiljavanje novinara da okrije svoj izvor je neprimjereno demokratskim društvima. Policija i tužiteljica Mijatović vrlo dobro znaju da novinar mora otkriti svoj izvor samo kada je u pitanju ubistvo, a to nije uovom slučaju. Na ovaj način se stvara samo ambijent za buduće krivične progone novinara”, navodi Vukelić.
Podsjeća i na najave o usvojanju seta zakona kojima će se kriminalizovati kleveta, između ostalog, ograničiti sloboda riječi u RS. Uz prijetnje i vrijeđanje novinara, dodaje, stvara se ambijent u kojem novinari i medijski radnici neće moći normalno raditi i izvještavati javnost.
“Ovo je posljednji potez i kap koja je prelila čašu. Znači, dovesti novinara u situaciju da dobrovoljno preda svoj telefon samo kako bi vi na silu otkrili ko su mu izvori je nešto što je suprotno svim demokratkim pravilima i procedurama. Mi ćemo pružiti pravnu pomoć, obavijestićemo sva međunarodna novinarstva udruženja, obavijetićemo i tražićemo da tužilaštvo i policija prestanu sa institucionalinm i pravnim nasiljem nad novinarima u Banjaluci”, zaključio je Vukelić.
Spasenić: Danas Morača, sutra bilo koji drugi novinar
Ponašanjeml policije i tužilaštva posebno je zabrinulo novinare crne hronike, koji se u svom poslu često oslanjaju na dokumente iz istraga.
“Moram priznati da je mene ovaj događaj jako neprijatno iznenadio. Još se nisam susretala sa situacijom da je novinar zbog pisanja i saznanja iz istrage bio osumnjičen za kriivčno djelo povreda tajnosti postupka. Tražiti od novinara da okrije svoj izvor naravno kosi se sa svim profesionalnim novinarskim kodeksima i naravno da novinar nikada neće pristati na to. Zahtijevanje ili nalog da mu se oduzme mobilni telefon je udar i na slobodu izražavanja i samu novinarsku profesiju. Ovo što se dogodilo novinaru Nikoli Moraču sutra se može dogoditi bilo kojem novinaru jer se veliki broj tekstova, posebno novinara koji se bave crnom hronikom temelje na saznanjima iz istrage. Prema tome sutra bi svako od njih mogao biti osumnjičen za isto krivično djelo, povreda tajnosti postupka, kaže.novinarka Brankica Spasenić, koja se takođe bavi temama iz crne hronike.
Dodaje da će cijeli ovaj slučaj donijeti brojne probleme drugim novinarima.
“Prva pomisao koju sam imala juče kada sam saznala za ovo je kako sutra uopšte nastaviti raditi ovaj posao. U pitanju se dovode i sami izvori novinara koji će sigurno na ovakav način biti u strahu, a novinari će sigurno biti onemogućeni da rade svoj posao“, napominje Spasenić.
Advokat Jovana Kisin: Prekršen Zakon o krivičnom postupku
Postupanje policije i tužilaštva u ovom slučaju nejasno je i advokatima, koji ističu da se za krivično djelo Povreda tajnosti postupka može goniti samo lice koje je odalo informacije koje je saznao u sudskom postupku.
“Kako novinar, ovdje osumnjičeni, nije uopšte učestvovao u sudskom postupku, u bilo kojem svojstvu, gubi se bilo kakav osnov da on uopšte ima taj status. Osumnjičeni za ovo djelo može biti samo službeno lice koje je učestvovalo u sudskom postupku u nekom svojstvu – svjedok, zapisničar, policijski službenik i sl. Ovaj stav potvrđuje i činjenica da je N.Morača prvobitno pozvan na informativni razgovor u svojstvu svjedoka, a ukoliko MUP tvrdi da je saopštenje Morače lažno i da je MUP u startu poslao poziv za Moraču u svojstvu osumnjičenog, onda to u svakom trenutku može dokazati uredno dostavljenim pozivom na kojem bi trebalo pisati da se Morača poziva u svojstvu osumnjičenog u vezi krivičnog djela iz člana 337. KZRS. Ukoliko takav poziv ne postoji, samo pozivanje je obavljeno suprotno proceduri koju zahtjeva Zakon o krivičnom postupku, navodi Jovana Kisin Zagajac, advokat iz Banjaluke.
Napominje da je dobijanje statusa osumnjičenog tokom samog ispitivanja i iz razloga neotkrivanja izvora posebno nezakonito Zakon o krivičnom postupku policiji izričito zabranjuje tokom ispitivanja, oni su pokušali pridobiti prijetnjom, pa tako i “dobrovoljnu” predaju telefona.
“Medijska zajednica, kao i pravnici i građanski aktivisti duži niz godina upozoravaju vlast na posljedice nepostojanja Zakona o medijima koji bi ujedno propisao striktna pravila o načinu izvještavanja, a istovremeno zaštitio novinare i registrovane medije međutim ni danas, iako svakodnevno svjedočimo potrebi da se medijski prostor uredi, nema političke volje da se donese Zakon o medijima, koji bi se, između ostalog bavio i pravilima izvještavanja o sudskim postupcima“, zaključila je Jovana Kisin.
O odnosu sa policijom i pristupu prema njemu, ali i medijima, Nikola Morača je dao poseban sud.
“Ja jednostavno nisam u njihovom krugu preko kojih oni filtriraju informacije i prosljeđuju javnosti. Ja sam imao svoj put. Taj put jeste teži, ali bez izvora taj put bi bio nezamisliv. Bilo je i ranije pritisaka da se otkriju izvori, ali nikada im to nije pošlo za rukom, pa neće ni sada“, zaključio je Morača.