Ministarstvo privrede i održivog razvoja Hrvatske objavilo je zahtjev za izdavanje uputstva o sadržaju studije o uticaju na okolinu za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori u opštini Dvor.
Na stranici Ministarstva objavljen je i Zahtjev za izdavanje uputstva o sadržaju studije o uticaju na okolinu. U svrhu informisanja zainteresovane javnosti Informacija je objavljena i na oglasnim pločama Sisačko-moslavačke županije te Opštine Dvor, ističe se na sajtu Fonda za finansiranje zbrinjavanja radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Кrško”
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2023/02/24_02_2023_Informacija_Cerkezovac.pdf”]
Zainteresovana javnost može u roku od 30 dana u Ministarstvo dostaviti mišljenje o sadržaju studije o uticaju na okolinu prije njene izrade. Prije izdavanja uputstva o sadržaju studije, nadležno tijelo razmotriće prispjela mišljenja javnosti i ostalih nadležnih tijela, ističe se na sajtu Fonda.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Istovremeno, kako se navodi, nadležnim tijelima Bosne i Hercegovine poslata je notifikacija, odnosno informacija o pokretanju postupka za izdavanje uputstva o sadržaju studije o uticaju na okolinu za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
Predsjednik Udruženja “Green team” iz Novog Grada Mario Crnković, reagujući na tu informaciju, za medije je izjavio da se može očekivati ignorisanje negativnog uticaja. Istakao je da je prvi korak definisanje sadržaja studije, ali da je već iz radnih dokumenata moguće uvidjeti obrasce kojima će se Hrvatska voditi, a to je potpuno ignorisanje svih negativnih uticaja nuklearnog objekta namijenjenog za radioaktivne otpade.
“Paralelno sa tim pominju se i drugi opasni otpadi sa teritorije čitave Hrvatske iz medicine, industrije, nauke i vojske. Park prirode “Unu” i uticaje na BiH Hrvatska evidentno namjerava integrisati naknadno u studiju, kroz objašnjenje da će dovoljno kvalitetno graditi objekat, te da iz tog razloga neće biti negativnih uticaja na stanovništvo i BiH”, navodi Crnković.
Juče je održan sastanak ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi RS Bojana Vipotnika i ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staše Košarca na temu problema izgradnje odlagališta za nuklearni otpad na Trgovskoj gori, što je pomalo iznenadilo javnost u Republici Srpskoj, budući da je ova tema, barem u političkim krugovima, već pomalo i zaboravljena.
Sastanak Košarac – Vipotnik, tvrde da nije kasno da se riješi problem Trgovske gore, ali… (VIDEO)
Ministar Vipotnik je, odgovarajući novinaru Gerile, priznao da, otkako je ministar, nije obišao lokalne zajednice u slivu rijeke Une koje bi najviše bile pogođene izgradnjom ovog odlagališta, što je za Crnkovića veliko razočarenje.
Mario Crnković za GERILU: Razočarenje je priznanje ministra Vipotnika
“Razočarenje je izjava resornog ministra gospodina Vipotnika da od preuzimanja funkcije nije ocjenio važnim posjetiti lokalne zajednice u slivu Une koje su pod prijetnjom od strane Hrvatske, nije razgovarao sa načelnicima, pa ni i građanima, već je čekao da ministar Košarac dolazi iz Sarajeva i da ga informiše o slučaju. Nadam se da će gospodin Vipotnik uvidjeti grešku, te dati konkretan doprinos odbrani rijeke Une, koje je Ministarstvo koje vodi dok je na čelu bila gospođa Golić, proglasilo zaštićenim područjem, odnosno parkom prirode”, izjavio je Crnković.
Inače, u posljednje vrijeme sve se više zagovara teza da je za Hrvatsku priča oko odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori već gotova stvar. Čekaju se još samo potrebne dozvole, ali sve je spremno. S druge strane, tvrdi se da BiH nema više aduta za sprečavanje odlaganja otpada u kasarni Čerkezovac.