Čak 74,1 odsto ispitanika u RS prihvata nasilje nad novinarima i smatra da ih “treba tući”, a samo godinu dana prije, 2022.godine taj procenat je bio svega 6,9 odsto, rezultati su istraživanja “BH novinara” i Fondacije Friedrich Ebert.
Istraživanje je objavljeno danas na prezentaciji “Medijske slobode u BiH u 2023. godini” povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija.
Iako je bilo najavljeno, ministar pravde u Vladi RS Miloš Bukejlović, nije došao na današnnji panel.
Prema navedenom istraživanju, dvije trećine građana u BiH smatra neopravdanim svaku vrstu napada na novinare, dok svaki četvrti ispitanik u BiH, koji je učestvovao u ovogodišnjem istraživanju, opravdava nasilje nad novinarima.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Istaknuto je da je agencija koja je radila istraživanje, tri puta provjeravala pitanje i dobijene rezultate, upravo zbog ovako alarmantnih podataka koji se drastično razlikuju u samo godinu dana.
Predsjednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić kazao je danas da su ovo najgori rezultati koji su ikada dobijeni.
“Nekoliko događaja iz ove godine stvorilo je ambijent u kojem novinari moraju strahovati za svoj život. Razmišljao sam da se na ovoj konferenciji pojavim sa pancirom ili šljemom na kojem piše PRESS. To nije karikiranje. Ovo je crveni alarm. Svaki građanin koji simpatiše određene politike, sutra može udariti novinara”, izjavio je Vukelić.
Novinarka Euroblica Milkica Milojević se slođžila sa Vukelićem i rekla da su ovo najbolji podaci u posljednih 15 godina, kao i da je zabrinjavajuća razlika između javnosti u Srpskoj i Federaciji BiH.
Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana slobode medija posebno je u Srpskoj zbog najavljene najave kriminalizacije klevete i uvrede, a već je i usvojen Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona RS. Nakon toga su uslijedili i napadi na imovinu novinara Nikole Morače i Aleksandra Trifunovića u Banjaluci, a ranije je i policija izuzela telefon upravo novinaru Euroblica Nikoli Morači zbog optužbi da je iugrozio proces istrage u jednom slučaju. Na kraju je i predsjednik RS Milorad Dodik, koji je neformalno inicijator kriminalizacije klevete, uvrijedio novinare nazvavši ih spodobama a za novinare Moraču i Trifunovića rekao da “postoje indicije” da su sami organizovali napad na njihovu imovinu, a što se kasnije pokazalo kao neistina.
Navedeno istraživanje je rađeno od 23. marta kada je u NSRS usvojen nacrt zakona kojim se kriminalizuje kleveta, a učestvovalo je 504 ispitanika metodom intervjua.
U udruženju “BH novinari” su naveli da je uduplano verbalno nasilje, prijetnje, napadi na novinare, a tek 25,4 odsto slučajeva je riješeno u korist novinara, a navjerovatan je i podatak da je povjerenje u političare i stranke u Srpskoj daleko veće nego u FBiH.
Prema navedenom istraživanju za 2023. godinu, 67 odsto ispitanika u BiH izjasnilo da ima povjerenje u medije, ali je ono u padu u odnosu na godinu ranije, dok je opalo i povjerenje u vjerske zajednice koje se nalaze na drugom mjestu, ali i u NVO sektor, te političare i stranke za koje se 16 odsto ispitanika u BiH izjasnilo da ima povjerenje, dok je jedina konstanta povjerenje u institucije međunarodne zajednice.
“Polovina ispitanika smatra da političari i stranke imaju najveći uticaj na medije, a da su glavni kršitelji novinarskih prava upravo političari. To je znatno manje prisutno u RS, kod 37 odsto ispitanika, a u FBiH 83,7 odsto”, navedeno je u istraživanju.
Zabrinjavajuć je podatak i da 50 odsto novinara ima plate ispod prosjeka u BiH.
Advokat Aleksandar Jokić je rekao da je došlko vrijeme kada se “moraju birati strane”.
“Ako neko napada slobodu govora, ja to ne mogu da prihvatim. Neću da se povučem zato što neko moje protivljenje kršenju prava slobode miješa sa pitanjem da li sam ja protiv Republike Srpske ili nešto slično. Svjestan sam da nakon ovog današnjeg dana i mog izlaganja, nečija dva tvita od mene mogu da naprave izdajnika. Sa time moramo da raskrstimo i da se borimo protiv ovakvih stvari”, rekao je Jokić.
Aleksandar Trifunović, urednik portala Buka, naveo je i lični primjer kada je oštećen njegov automobil, kao i automobil njegovog komšije i novinara Nikole Morače.
“Šta da očekujemo od publike koja podilazi politici i koja je toliko mazohistična prema sebi da pristaje na sve ono što im oni priređuju. Oko nas su ljudi koji se po cijeli dan poigravaju sa živcima građana, nasilnički vokabular je konstantan u Dnevniku RTRS-a. Kolega i ja smo napadnuti, a onda nas je predsjednik RS Milorad Dodik optužio da smo sami sebe napali – istakao je Trifunović.
“Predsjednik RS je rekao da imaju indicije da smo to mi sami uradili. Predstavnici institucija su od nas tražili da ne gonimo krivično čovjeka koji nam je grebao auto. Šta bi bilo da nismo tražili? Dakle, radi se na tome da se ne ide u kažnjavanje počinilaca”, rekao je Nikola Morača, novinar kojem je takođe oštećen automobil, a kojeg je predsjednik RS Milorad Dodik “prozvao” da “postoje indicije da je sam oštetio svoje auto”.
Učesnica panela je bila i urednica portala eTrafika Vanja Stokić koja je napadnuta zbog sastanka oko LGBT konferencije koja se na kraju nije ni održala u Banjaluci.
“Ne znam koliko danas novinari mogu sami da urade da se odnos institucija popravi, treba im pomoć pravnika. Naše je da nastavimo da radimo svoj posao”, izjavila je Stokić.
Zaključak panela na temu “Nekažnjivost kršenja medijskih sloboda, prijetnji i napada generišu novo nasilje i atmosferu straha” održanog povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija koji su organizovali Udruženje BH novinari i Fondacija “Fridrih Ebert” je da “novinari trenutno rade svoj posao u atmosferi permanentnog straha u kojoj ih napadaju kada govore istinu i kada ne podilaze vlastima koje im otvoreno stavljaju mete na čelo, a odbijaju da procesuiraju one koji podstiču nasilje nad njima”.
GERILA