Visok stepen ignorisanja stavova ali i revolta naroda u Srbiji i Srpskoj nije rezervisan samo za Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, već ga u tome slijepo prate i političari sa ove strane Drine.
Zanimljivo, u tome su i vlast i opozicija u Srpskoj skoro jednako “slijepi i gluvi”.
Večeras je održan i treći po redu protest “Srbija protiv nasilja” u organizaciji dijela opozicije i građana a kolona građana u jednom trenutku je bila duža od 2,5 kilometra i brojala je desetine hiljada građana.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Srbije najavio je kontramiting, odnosno skup podrške samom sebi, za 26.maj kojim vjerovatno želi odgovoriti građanima svoje države koji su već dva puta organizovali ogromne proteste protiv vlasti u toj zemlji. Protesti su počeli zbog opšteg stanja u društvu i odnosa vlasti nakon dvije velike tragedije koje su se dogodile u Srbiji kada je učenik u osnovnoj školi u Beogradu ubio devet učenika, ali i ubistva osam osoba u Mladenovcu.
Prva među političarima u Srpskoj, a koja je dala podršku Vučiću, bila je Jelena Trivić, predsjednica novoformiranog Narodnog fronta.
“Mi smo istinska opozicija i alternativa režimu Milorada Dodika i sarađivaćemo sa svima koji žele da ga sruše”, rekla je Trivić gostujući u emisiji MAT na BN televiziji.
Povodom tragedija i ubistava u Srbiji, predsjednica Narodnog fronta je rekla da vlast u Srbiji nema veze s tim, kao i da nema razloga za proteste protiv vlasti u Srbiji.
Dodala je da će ona ići na miting podrške Vučiću 26. maja u Beograd i pozvala je simpatizere svoje stranke da joj se pridruže.
„Biće teško Srbiji da nastavi svoj život, nema opravdavanja za podrivanja, a tiču se protesta dijela opozicije“, dodala je Trivić.
Nenad Stevandić, lider Ujedinjene Srpske, takođe je dao podršku predsjedniku Srbije i rekao kako se članstvo ove stranke samoorganizovalo i planira ići na skup podrške vlasti u Beogradu.
Danas je i Milorad Dodik, nakon što je vidio da je “vrag odnio šalu”, dao podršku Vučiću i najavio čak i organizovani prevoz članova SNSD-a za Beograd na navedeni skup podrške Aleksandru Vučiću. Dodik je rekao kako bi ugrožavanje pozicije predsjednika Aleksandra Vučića bilo loše za Republiku Srpsku.
“Ja sam rekao da podržavam miting u Srbiji i pozivam sve ljude iz RS da to podrže i da se osigura organizovani prevoz. Stabilnost Srbije zavisi od Vučića. Njegovo ugrožavanje je neprihvatljivo za Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.
Zanimljivo, upravo je rasprava njegove kćerke Gorice sa Draganom J. Vučićevićem na društvenim mrežama pokrenula spekulacije u javnosti oko konačnog razilaženja Dodika i Vučića a koje je počelo navodnom podrškom predsjednika Srbije Jeleni Trivić za poziciju predsjednika Srpske na jesenas održanim opštim izborima. Povod za raspravu Gorice Dodik i Vučićevića bila je optužba od strane glavnog i odgovornog urednika i vlasnika Informera, inače Vučićevog omiljenog tabloida, da je televizija Una, koja se povezuje sa porodicom Dodik, “radila protiv Vučića time što je uživo pratila prethodni skup “Srbija protiv nasilja” u Beogradu”.
Slučajno ili ne, ali upravo je danas kablovski operater Telemach, a koji je u vlasništvu Dragana Šolaka srpskog tajkuna bliskog opoziciji u Srbiji, u programsku šemu uvrstio i Una televiziju.
Mediji u BiH, a posebno u Srbiji često su nagađali da Vučić nije iskreno podržavao Dodika na posljednjim izborima, a da je upravo dolazak njegovog čovjeka za zakulisne radnje Adama Šukala na veče uoči izbora u Banjaluku, a potom i njegovo volšebno privođenje od strane pripadnika MUP RS, signal da je prvi pik vlasti Srbije za poziciju predsjednika Srpske Jelena Trivić.
“Ako bude imao priliku da me sretne jednog dana, ne brinite, i njemu ću u lice reći, ali ću svakako i javno reći šta mislim o svemu tome po okončanju izbora”, rekao je Vučić povodom Ivanićeve izjave da neće komentarisati miješanje stranaca u izbore dok ne vidi dokaze. Politički analitičari su tu prozivku od strane Vučića označili kao presudnu u duelu Ivanić-Dodik.
Dejan Lučka, direktor Centra za ljudska prava, uporedio je proteste u Beogradu sa protestima u Banjaluci iz upravo te 2018. godine kada je opozicija u Srpskoj, na talasu nezadovoljstva na protestima Pravde za Davida, pokušala da pobijedi Milorada Dodika i njegov SNSD.
“Po pitanju učestvovanju političara na skupovima naroda, kako kod nas kada su u pitanju bili protesti Pravda za Davida, tako i protesti u Srbiji koji se dešavaju zbog masovnih ubistava, mislim da je normalna stvar da se učestvuje na njima. Naravno, problem nastaje u onom trenutku kada se pređe određena granica i na svemu počnu da se ubiru politički poeni. Kao građani, političari treba da iskazuju podršku ugroženima, ali moraju znati i da ne smiju to da rade za samopromociju. I protesti PzD i protesti u Srbiji protiv nasilja su izazvani ogromnim problemima u društvu i stvarima koje jednostavno moraju da se popravljaju, a oni koji upravljaju društvom nose i odgovornost da društvo dovedu u primjereno i normalno stanje. Zato su protesti i poželjni, kako bi bili kritika i korektiv svakoj vlasti”, kaže Lučka.
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da je organizovanje podrške iz Srpske Vučićevom političkom skupu zapravo “dio srpskog političkog besmislenog folklora”.
“Kada opozicione partjje iz Srpske, koje su godinama, prilikom svakog protesta, bile valjane po blatu, baš kao što danas vlast u Srbiji radi sa ljudima koji protestvuju protiv nasilja, i opozicijom stanu uz tu istu vlast, onda je riječ o besmislu politike. Već tu je pogažena sopstvena principijelnost, upitne su vrijednosti za koje se zalažu. Stati danas u kolonu Aleksandra Vučića i optužiti opoziciju u Srbiji da instrumentalizuje tragediju znači priznati da ste se i samu poigrali sa tragedijom Davora Dragičevića”, zaključuje Tanja Topić i ističe da stranke iz Srpske nemaju šta da traže u političkoj borbi u Srbiji.
Bilo kako bilo, u toku je takmičenje u porukama podrške Aleksandru Vučiću i za očekivati je da i ostali ili bar većina političkih lidera, što opozicionih a što onih u vlasti, javno podrži vlast u Beogradu.
GERILA