Suđenje Branislavu Zeljkoviću, bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo, kao i ostalim optuženim za zloupotrebu službenog položaja u takozvanim „korona nabavkama“, odgođeno je zbog nedolaska drugooptuženog Slavka Bojića, koji se nalazi na liječenju u Njemačkoj.
Prema riječima predsjedavajućeg Sudskog vijeća, sudije Dragana Uletilovića, Bojićeva odbrana poslala je dopis u kojem se navodi da je Bojić operisan, te da se traži odgoda suđenja za 6 mjeseci.
Ipak, prema njegovim riječima, medicinska dokumentacija koja je došla uz dopis pokazuje da u nalazu ljekara navedeno da je Bojiću propisano liječenje od šest sedmica, te je od odbrane traženo da razjasni nelogičnosti.
Advokat Aleksandar Jokić je rekao da je, prema informacijama koje je dobio od svog branjenika, kao i dopisu koji mu je Bojić poslao, navedeno da je prema važećim propisima u Njemačkoj, jedan ljekar može propisati bolovanje maksimalno šest sedmica, te da se bolovanje nakon tih šest sedmica produžava, u skladu sa planom liječenja.
„Dakle, na osnovu tog plana liječenja, mislimo da je za cijeli proces potrebno najmanje šest mjeseci. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica u pogledu zdravstvenog stanja mog branjenika, odbrana je spremna da se izvrši vještačenje“, naveo je Jokić.
On je Sudskom vijeću dostavio Bojićev dopis u kojem se navodi da je 23.marta 2023. imao treći moždani udar, nakon kojeg je došlo do drugih komplikacija, te da je podvrgnut liječenju u jednoj klinici u Njemačkoj.
Bojić navodi da će već 23.maja biti podvrgnut i banskom liječenju u Njemačkoj, u cilju vraćanja moždanih funkcija.
Tužilac Sanja Tadić Stojisavljević je rekla da Republičkom javnom tužilaštvu nije u interesu da se ovaj postupak odugovlači, ali takođe, da nije u interesu da se razdvaja optužnica protiv Bojića u odnosu na ostale optužene.
„U medicinskoj dokumentaciji koju smo dobili nije navedeno da li je Bojić sposoban da prati suđenje, kao ni trajanje liječenja od šest mjeseci. Mi nismo kompetentni da vještačimo medicinsku dokumentaciju. Ovdje u dokumentaciji stoji da nije sposoban za fizičke aktivnosti, ali ne znamo da li je sposoban za suđenje. S druge strane, ni mi, a ni Sud prije toga nismo obaviješteni o njegovom napuštanju teritorije Republike Srpske, a Sud je o tome trebao biti obaviješten, navela je Stojisavljević.
Kako je navela, Tužilaštvo zbog toga predlaže da se dostavi nova medicinska dokumentacija i izvrši vještačenje.
Sudsko vijeće je prihvatilo prijedlog Tužilaštva i obavezala Bojićevu odbranu da u roku od osam dana dostavi novu med.dokumentaciju, te da će nakon toga donijeti odluku o novom terminu nastavka suđenja.
Inače, Slavko Bojić je direktor firme Promeding, koja je zajedno sa firmom Procontrol iz Banjaluke, vršila nabavku maski za potrebu Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Podsjećamo, osim Zeljkovića i Bojića optužnicom su obuhvaćeni i direktor firme “Promeding“ Laktaši Dragan Dubravac, direktor turističke agencije “Travel for fun“ Saša Marković, te bivši direktor “Sineks laboratorije“ Sani Crljić.
Svi su optuženi da su počinili krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju i zloupotrebama u postupku javne nabavke, a Marković i za krivično djelo davanje mita.
Prema nvodima optužnice, oni su zloupotrijebili položaj i oštetili budžet, odnosno novac građana Republike Srpske, za više od milion maraka, a suđenje je počelo 6.februara.
Republičko javno tužilaštvo najavilo je saslušanje više od 70 svjedoka, a u dosadašnjem toku suđenja, saslušan je samo jedan svjedok Dragan Obradović, nakon čega je suđenje prekinuto.