Danas je u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu održana ceremonija dodjele Novinarske nagrade za najbolje istraživanje o korupciji u organizaciji Udruženja “Centar za razvoj medija i analize”.
Na ovogodišnjem konkursu za najbolje novinarsko istraživanje o korupciji zaprimljeno je 25 aplikacija. Prijavljeni radovi objavljeni su u periodu od 1. maja 2022. godine do 30. aprila 2023. godine u nekom od bh. medija. Članovi žirija, novinari Online magazina Žurnal, od pristiglih radova za najbolji istraživački medijski sadržaj o korupciji izabrali su tekst:
- Ima li kriminala u gradnji autoputa kod Zenice: Eksplozija troškova za dionicu Vranduk – Ponirak!, autora Amila Dučića, objavljenog na portalu fokus.ba
Nagrađeni novinar Amil Dučić prilikom primanja novinarske nagrade rekao je da je najveća satisfakcija za istraživačkog novinara kada svojim pisanjem uspije nešto pokrenuti, promijeniti, kada natjera institucije ili subjekte o kojima piše da se koriguju, da ponište nezakonite odluke, kada u javnosti izazove određene reakcije.
“Ako ništa, kada se nakon vašeg pisanja dotični donosioci odluka, koji su se upustili u nezakonitosti, dobro zamisle… Ali, možda je još veća kada dobijete priznanje od kolega, istraživačkih novinara, ljudi koji imaju isti životni poziv: Da otkrivaju nepravilnosti, nezakonitosti, kriminal, korupciju, Da ukazuju na anomalije koje se dešavaju u institucijama, u našem društvu”, ističe Dučić.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Hvala USAID-u na snažnoj podršci nezavisnim medijima i istraživačkom novinarstvu u BiH, zatim Centru za razvoj medija i analize na nagradi, što je prepoznao značaj mog istraživačkog rada na portalu Fokus i hvala što neumorno, godinama, podstiče istraživačko novinarstvo u Bosni i Hercegovini. Ovoj zemlji je to prijeko potrebno. Hvala mu i na velikoj podršci medijima, među kojima je i Fokus, koji su prepoznali pravi novinarski poziv: Traganje za informacijama, otkrivanje, kritika, autorstvo. Ovo su samo neki od postulata koji su garancija da će novinarstvo preživjeti”, navodi Dučić.
Udruženje “Centar za razvoj medija i analize” u okviru USAID Projekta “Program istraživačkog novinarstva”, već jedanaestu godinu organizuje izbor najboljih medijskih sadržaja koji se bave istraživanjem i otkrivanjem korupcije. CRMA organizuje ovaj događaj kako bi nagradila najbolja novinarska istraživanja nastala u protekloj godini i promovirala istraživačko novinarstvo u Bosni i Hercegovini. Ova Novinarska nagrada ima za cilj promovisati izvanredna postignuća istraživačkih novinara kao i poboljšati vidljivost kvalitetnog novinarstva. Program Istraživačkog Novinarstva je petogodišnja aktivnost koji je kao i današnja ceremonija dodjele novinarske nagrade za najbolje istraživanje o korupciji omogućen uz podršku američkog naroda putem Američke organizacije za međunarodni razvoj – USAID.
Cilj Programa israživačkog novinarstva jeste osigurati građanima Bosne i Hercegovine pristup nepristrasnim informacijama, te povećati kvantitet i kvalitet medijskih sadržaja o korupciji. Za samo četiri godine kroz projekat je razvijena mreža 17 nezavisnih istraživačkih medija, kroz koje djeluje više od 45 istraživačkih novinara i urednika iz Bosne i Hercegovine.
Izvršni direktor Udruženja Centar za razvoj medija i analize Eldin Karić ističe da se, u trenutku kada korumpirani režimi poduzimaju završne aktivnosti na uvođenju totalnog mraka u Bosni i Hercegovini, baviti istraživačkim novinarstvom nije samo profesionalna obaveza.
“Biti istraživački novinar u ovim vremenima postaje svojevrsna misija. Zadatak svakog istraživačkog novinara je da informiše javnost o dešavanjima koja određuju naš život, bez obzira na to da li se to nekom sviđa. Nažalost, zbog toga i pored te profesionalne obaveze, ovaj posao postaje sve opasniji. Novinare napadaju, novinare vrijeđaju, novinarima prijete krivičnim kaznama, plaše zatvorom… Kada sve to sagledamo, ako ima još onih koji žele biti novinari i baviti se istraživačkim novinarstvom, onda oni zaslužuju naše apsolutno poštovanje. Zbog toga smo se danas ovdje okupili – da odamo priznanje rijetkim istraživačkim novinarima i još rjeđim medijima koji ne dozvoljavaju da nas mrak proguta!“, ističe Karić.