Gradovi u Republici Srpskoj masovno krše Zakon o lokalnoj samoupravi koji definiše broj zaposlenika od tri osobe na 1000 stanovnika, pokazalo je istraživanje koje je uradila organizacija Restart Srpska.
Kako kažu u ovoj organizaciji, na djelu je i dalje problem partijskog zapošljavanja, za koji kažu da je posljedice partijske uzurpacije zapošljavanja u javnom sektoru.
U analizi ove organizacije, izabrano je 10 gradova u Republici Srpskoj, a uz problem partijskog zapošljavanja, veliki problem je i netransparentnost, odnosno ćutanje administracije. Naime, od 10 analiziranih gradova, čak četiri grada nisu dostavila podatke o broju zaposlenika.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Gradovi su kršili i pomenuti Zakon kada je riječ i o angažovanju radnika po osnovu ugovora na određeno i ugovora o djelu.
TREBINJE
Prema broju stanovnika u Trebinju, broj zaposlenika u gradskoj administraciji bi trebao biti 85. Međutim, na kraju 2021.godine u Gradskoj upravi je bilo zaposlena 191 osoba na neodređeno i 20 na određeno.
Prema istraživanju, Gradska uprava u Trebinju zakonski gledano ima višak od 106 radnika, dakle više nego duplo.
Takođe, prema izvještaju Glavne službe za reviziju, Trebinje je 2021. Godine imalo angažovanih i 15 osoba po osnovu ugovora na određeno vrijeme, na period duži od 6 mjeseci , što nije u skladu ni sa drugim zakonima.
Grad Trebinje uopšte nije želio da dostavi podatke o broju zaposlenika, čak ni na pitanje odbornika u Skupštini Grada.
BANJALUKA
U Gradskoj upravi zaposleno je 860 radnika, a prema analizi Restarta, veliki broj radnika zaposlen je 2022.godine kada su bili opšti izbori.
U toku 2021. u Gradskoj upravi je bila zaposlena 791 osoba, a u 2022.godini 588, što predstavlja povećanje od 8,5 posto od ukupno zaposlenih.
Takođe, u 2021.godini broj zaposlenika po osnovu ugovora o djelu bilo je 59 zaposlenih, a u izbornoj 2022.godini bilo ih je 116, što predstavlja povećanje od 96 posto.
U Banjaluci u ovom trenutku je 320 zaposlenih preko zakonskog limita, ili 37 posto.
DOBOJ
Prema izvještaju revizora, u Doboju je2021.godine zaposleno 285 radnika, a prema broju stanovnika od posljednjeg popisa (68.514), u ovom gradu bi trebalo da bude 206 zaposlenika u gradskoj administraciji. Dakle, preko zakonskog limita imaju 67 zaposlenih osoba, to jeste 33 posto.
Prema izvještaju Glavne službe za reviziju, u Doboju je predsjedniku i potpredsjedniku Skupštine grada, a koji su u radnom odnosu, isplaćivana i odbornička naknada u periodu obavljanja funkcije sa statusom zaposlenog lica, što je protivno Zakonu o statusa funkcionera jedinice lokalne samouprave.
ZVORNIK
Ovaj grad ima 225 zaposlenika u gradskoj administraciji, a perma broju stanovnika, trebalo bi da ima 164 osobe, dakle, zakonski limit je probijen za 61 osobu, odnosno 37 posto.
Od 2019.godine, u gradsku administraciju je zaposlena 81 osoba, što predstavlja povećanje za 32 posto.
U izbornoj 2022.godini u Zvorniku je broj izvršilaca po osnovu ugovora na određeno povećan sa 58 na 104, što predstavlja povećanje od 46 radnika, odnosno 80 posto.
BIJELJINA
U Bijeljini je u ovom trenutku zaposleno 341 lice na neodređeno, i čak 151 na određeno vrijeme, te 13 osoba po osnovu ugovora o djelu. U odnosu na 2020.godinu broj ugovora na neodređeno je smanjen za 20-ak, ali i dalje ima 29 zaposlenih više u odnosu na zakonske norme.
Tkaođe, u ovom gradu bi broj zaposlenih po ugovoru na određenoi ugovora o djelu trebao biti maksimalno 34, a prema zadnjim podacima imali su čak 164 osobe po ovom osnovu.
To znači da je zakonski limit prekršen skoro pet puta. Iz Gradske uprave u Bijeljini nisu željeli ni da odgovore na upite o broju zaposlenika.
Slična situacija je i u većini ministarstva u Vladi Republike Srpske, navode u Restartu. Navode da od pet ministarstava uopšte nisu dobili odgovore na pitanja o broju zaposlenih.
“Ovo ne bi trebalo da je bilo kakva tajna ovi podaci bi trebalo da stoje na sajtu i jednim klikom da se dođe do njih. Moje mišljenje je da tamo nema odgovornih osoba i da dok toga ne dođemo da imate tačno odgovornu osobu nećemo postići ništa. A ne ovako, odgovorna je gradska uprava, šta je to“, rekao je Velita Antić iz organizacije Restart Srpska.
U Restartu kažu da, i pored toga što se zakon očigledno krši i u gradovima i u Vladi teško, će neko zbog toga da reaguje.
“S obzirom na to da se zakon uveliko krši mi nemamo drugog izbora osim da podnesemo krivične prijave ali ne uzdamo se da će one uroditi plodom jer ovdje nigdje nije predviđena odgovorna osoba. Po nekoj logici to su ministri i gradonačelnici ali dosadašnja praksa je pokazala da tužilaštva uopšte ne reaguju na ovakve prijave“, rekao je Stefan Blagić iz Restarta.
Gerila.info