Piter Sijarto, ministar inostranih poslova Mađarske izjavio je da se ova država protivi da se bilo koij političar iz regije Zapadnog Balkana stavi na listu sankcija.
Sijarto se, inače susreo danas u Banjaluci sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem, te članom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, gdje je razgovarano o evropskom putu BiH, ali i ekonomskoj saradnji Mađarske i Republike Srpske.
„Na pragu smo predsjedavanja Evropskom unijom i jedan od naših prioriteta biće ubrzavanje procesa približavanja Zapadnog Balkana, odnosno ubrzavanja procesa proširenja EU. Evropskoj uniji potrebna je inspiracija, potrebna je svježa i nova energija i mislim da je Zapadni Balkan regija koja može to da obezbijedi. Smatramo da je u interesu da se proces integracije u EU u ovom dijelu svijeta ubrza“, izjavio je Sijarto nakon sastanka.
Kako je rekao, Mađarska želi da integracijski proces bude uspješan i da proširenje bude uspješno, međutim za to je potrebno da EU ne primjenjuje ucjenjivanje i da ne plaši zemlje Zapadnog Balkana, nego da ih poštuje.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Prema njegovim riječima, Mađarska se protivi i smanjivanju sredstava namijenjenih za podršku razvojnih programa u regiji Zapadnog Balkana jer se na taj način nanosi šteta ljudima koji ovdje žive.
„U okviru politike odgovornog susjedstva nastavljamo i dalje pružanje podrške za poljoprivredni razvoj RS. Korisnici i svi oni koji će imati korist od tog programa i podrške jesu poljoprivrednici i poljoprivreda RS, kao i Mađarska, pošto je to program koji predviđa mogućnost nabavke poljoprivredne opreme i mašina proizvedenih u Mađarskoj. Perko 1700 je bilo prijavljenih na ovom drugom konkursu i mi smo predvidjeli da za taj drugi okrug bude oko 6,5 milijardi forinti (oko 32 miliona maraka) i ako bude bilo potrebno, mi ćemo da sredstva da dopunimo da bi svako ko je podnio prijavu na konkurs dobio tu podršku“, dodao je Sijarto.
Predsjednik RS je rekao da je sa Sijartom razgovarao i o drugim ekonomskim temama, kao što je eksploatacija ruda, kao i da je dogovoren datum kada će Republiku Srpsku posjetiti premijer Mađarske Viktor Orban, kog je nazvao velikim prijateljom.
„Tu ćemo onda operacionalizovati, a možda čak i potpisati neke ugovore u tom trenutku. Nikada nećemo zaboraviti Mađarsku što su u tako taškoj godini, kakva je bila prošla godina i za njih i za nas pomogli RS da prođe lakše kroz tu izazovnu godinu“, kaže Dodik.
Dodik je rekao i da ga raduje činjenica da će Mađarska uskoro preuzeti predsjedavanje Evropkom unijom, te da je Republika Srpska opredijeljena za evropski put.
„Želimo da se dvije stvari tu vide, da se RS vidi na tom putu, zajedno sa svojim ovlaštenjima i s druge strane da se poštuje mehanizam kooirdinacije unutar BiH i ustavni položaj koji BiH ima. Mi smo za to da se svih 14 priroteta riješava istovremeno, a ne posebna pitanja. Jednako smo tako upoznali ministra sa našim stavom u vezi NATO-a. OK je saradnja, ali naša politka nije učlanjenje u NATO iz poznatih razloga koji su vezani za prošlost naših odnosa”, zaključio je Dodik.
Sijarto je, inače, prvo trebao da se sastane saministrom inostranih poslova BiH Elmedinom Konakovićem i to u Sarajevu, mađarski ministar se ipak, prvo pojavio u Banjaluci jer zbog magle avion nije mogao da sleti u Sarajevo, pa je n preusmjeren na banjalučki aerodrom.
Sijatrova posjeta Dodiku nastavak je saradnje Dodikove i Orbanove Vlade u poslejdnjih godinu dana. Viktor Orban predsjednik Vlade Mađarske najodaniji je “evropski” saradnik Milorada Dodika. Gerila info je u decembru objavila tekst “Mađarska na mala vrata ulazi u elektro energetski sektor Republike Srpske. Šta je cijena Orbanove političke podrške Dodiku?” Neke od mađarskih kompanija koje se povezuju sa licima koji su veoma bliski premijeru Mađarske nalazi se na tržištu Republike Srpske odnosno Bosne i Hercegovine.
Inače kompanija Lugos Renewebles je nedavno preuzela projekat solarne elektrane Trebinje. Mađari, prema informacijama koje je objavila ova kompanija, su preuzeli 70 odsto vlasništva nad solarnom elektranom Trebinje dok je vlasnik 30 odsto ostala Elektroprivreda Republike Srpske. Transparency international BiH je dobio sudski spor protiv Komisije za koncesije Republike Srpske zbog odbijanja da javnosti budu dostavljene informacije o mađarskom preuzimanju koncesije od Elektroprivrede Republike Srpske.
GERILA info