U Loparama je u organizaciji lokalne vlasti održan skup protiv eksploatacije litijuma sa područja ove opštine. Na skupu se okupio velik broj građana koji su počeli sa potpisivanjem peticije.
Na području ove opštine na planini Majevici geološka istraživanja vršila je firma Arcore. Protiv mogućnosti davanja koncesije za otvaranje rudnika litijuma na Majevici su ekološki aktivisti, mještani ali i lokalna vlast.
Na skupu koji je organizovala lokalna vlast građani su počeli da potpisuju peticiju kojom će tražiti da ne bude dozvoljeno davanje koncesije za kopanje litijuma. Od Narodne skupštine Republike Srpske biće zatraženo i usvajanje deklaracije kojom će biti onemogućeno otvaranje rudnika, najavio je načelnik Lopara Rado Savić.
U opštini Lopare su rekli da će u narednih sedam dana biti prikupljeno neophodnih tri hiljade potpisa.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Mi nismo napravili ovakav skup dok su trajala geološka istraživanja. Sigurno bi to bilo drugačije. Danas se borimo sa drugim problemom koji se zove da Vlada Republike Srpske ne odobri koncesiju za eksploataciju litijuma. Neće biti jednostavno, neće biti lako ali ako ostanemo jedinstveni i ako budemo ovakvi rudnika litijuma neće biti u Loparama“, rekao je načelnik Lopara Rado Savić.
Direktor Arcore-a Vladimir Rudić rekao je novinaru Gerila info prije nekoliko dana da je čitava priča uLoparama ispolitizvana i politički konstruisna a zbog činjenice da su ove godine lokalni izbori u Republici Srpskoj.
U Loparama tvrde da “narod Majevice” neće dozvoliti rudnik u svom kraju i pitaju kako je moguće da prvi rudnik litijuma u Evropi bude otvoren baš u Loparama odnosno Republici Srpskoj.
Sa skupa je poručeno i da nema logike da se uništava priroda jednog kraja jer od rudnika neće imati korist ni narod ni Republika Srpska, naročito ne s obzirom na nerealno nisku rudnu rentu u Republici Srpskoj.
Na skupu u Loparama pojavili su se i neki od poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Predstavničkog Doma Parlamenta BiH.
Jedna od poruka iz Lopara jeste i da ne budu usvojene izmjene Zakona o geološkim istraživanjima Republike Srpske kojima je predviđeno da se lokalne zajednice ne pitaju kada je u pitanju davanje koncesija u Republici Srpskoj.
GERILA info