Nakon otvorenog pisma koje je grupa roditelja djece koja pohađaju privatne vrtiće uputila odbornicima banjalučke Skupštine, u medijima su se pojavile informacije da pojedine političke stranke manipulišu roditeljima.
Grupa roditelja djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove i koji se zalažu za izjednačavanje subvencija u javnim i privatnim vrtićima uputila je otvoreno pismo odbornicima banjalučke Skupštine u kome ističu da se već duže od dva mjeseca bore za izjednačavanje subvencija u svim predškolskim ustanovama na teritoriji Grada.
Zbog nedovoljnog kapaciteta u predškolskim ustanovama u okviru JU “Centar za predškolsko obrazovanje i vaspitanje” roditelji su primorani da svoju djecu upisuju u privatne predškolske ustanove, u kojima je cijena boravka zbog raznih poskupljenja opravdano povećana unazad nekoliko mjeseci, ističe se u otvorenom pismu.
Prosječna cijena boravka u privatnim vrtićima trenutno iznosi 400 KM. Grad subvencioniše samo 60 KM, što znači da roditelji moraju izdvojiti prosječno 340 KM mjesečno po djetetu, a to je, morate priznati, veliki teret na mjesečni budžet svake porodice, a situacija je mnogo teža za porodice koje imaju više djece u privatnim vrtićima.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Sa druge strane ekonomska cijena predškolskih ustanova u okviru Centra za 2024. godinu, prema tvrdnjama gradskog menadžera g. Kresojevića, iznosi 700 KM, dok roditelji plaćaju 165 KM, a Grad subvencioniše sa 535 KM po djetetu. Ovo je situacija ukoliko samo jedno dijete iz porodice boravi u predškolskoj ustanovi, javnoj ili privatnoj. Ukoliko dvoje ili više djece iz jedne porodice boravi u predškolskim ustanovama, ta razlika je daleko veća. Smatramo da se ovdje radi o diskriminaciji naše djece ali i čitave porodice i da se ova nepravda u što skorije vrijeme mora ispraviti.
Kada su uvedene subvencije za privatne vrtiće 2022. godine, prosječna cijena boravka u privatnim vrtićima je iznosila 240 KM, što je značilo da roditelji uz subvencije plaćaju dodatno 180 KM, skoro kao i roditelji djece koja pohađaju gradske vrtiće. Međutim, iz gore navedenih podataka vidite da je ta razlika sada mnogo veća, a ni subvencije od 60 KM nisu isplaćene za oktobar 2023. godine i januar i februar 2024. godine što čini veliki pritisak na mjesečne izdatke preko 2400 porodica čija djeca pohađaju privatne vrtiće i mnogi roditelji su prinuđeni da svoju djecu ispisuju iz predškolskih ustanova.
Takođe, ono što nam je zapelo za oko i što smatramo neprihvatljivim i neopravdanim jeste rast ekonomske cijene boravka u predškolskim ustanova u okviru Centra u prethodnih pet godina.
- 2019. godine ekonomska cijena boravka u gradskim vrtićima je iznosila 336 KM;
- 2020. godine 310 KM;
- 2021. godine 376 KM;
- 2022. godine 409 KM;
- 2023. godine 502 KM;
- 2024. godine 700 KM, što predstavlja povećanje za 364 KM ili više nego duplo za 5 godina!
U istom periodu cijene boravka u privatnim vrtićima su se u prosjeku povećale za 100 KM i trenutno su niže od ekonomske cijene državnih vrtića.
Ovo napominjemo zbog onih koji su smatrali da su vlasnici privatnih vrtića neosnovano podigli cijene vrtića i da su oni krivi zbog situacije u kojoj se roditelji trenutno nalaze.
Ovom prilikom Vas molimo da iskoristite svoje Odborničke mogućnosti, ali i obaveze i da zajedno nađete rješenje za izjednačavanje dječijih prava u našem gradu u vidu izjednačavanja subvencija za privatne predškolske ustanove sa subvencijama za predškolske ustanove u okviru Centra.
Svjesni smo da je budžet usvojen ali isto tako smo svjesni da sredstva u budžetu postoje i neprihvatljivo nam je da su pojedine investicije i drugi troškovi bitniji od ulaganja u djecu, a svakodnevno govorite kako su djeca budućnost ove zemlje.
Nadamo se da razumjete nezavidan položaj u kojem se mnogobrojne porodice trenutno nalaze i da ćete što prije naći način da se ova situacija prevaziđe.
Na kraju otvorenog pisma roditelji napominju da je njihov zahtjev za izjednačavanje subvencija potpisalo preko 2500 roditelja, i da su taj zahtjev prije skoro dva mjeseca uputili i Gradonačelniku i Predsjedniku Skupštine.
Medijski napadi na roditelje
Otprilike u isto vrijeme kada je objavljeno otvoreno pismo, na jednom portalu bliskom gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću objavljen je tekst u kome se ističe da su roditelji izmanipulisani.
“Čuo se prijedlog da se subvencije javnih i privatnih vrtića izjednače što bi svakako izazvalo problem i onda bi se roditelji koji djecu školuju u privatnim školama takođe mogli zapitati zašto ih grad ne subvencioniše. No, ono što je posebno problematično je to što Gradski odbor SNSD manipuliše grupom nezadovoljnih roditelja koji komuniciraju međusobno putem grupe na viberu. Pa tako smo došli i do sazananja da predsjednik Skupštine Ljubo Ninković posredstvom stanovitog Branka rukovodi roditeljima dajući im instrukcije kako da postupaju na dan kada je sjednica Skupštine zakazana, jasno od njih tražeći da se okupe u momentu kada odbornici budu izlazili iz skuštinske sale”, navodi se u tekstu.
Branko Crnogorac, jedan od roditelja i pokretača inicijative za izjednačavanje subvencija, za Gerilu kaže da je ovo mrlja koju nisu priželjkivali i da je ovo prvi tekst u kome ih neko napada, naglašavajući da to ipak neće uticati na njih.
“Neko je vrlo svjesno iskoristio ovaj trenutak da plasira jednu takvu bezočnu laž, pošto se taj isti portal nije do sada nijednom zainteresovao za našu borbu. Za razliku od naše borbe, ovdje je potpuno jasan taj politički ili neki drugi cilj da se diskredituje ova borba. Da joj se obuče neki politički dres. Još jednom ću jasno i glasno ponoviti – mi ne promovišemo nijednu politiku, ali nećemo ostati nijemi na one koji nam ne poklanjuju nimalo pažnje, za razliku od onih koji čine nešto u okviru svojih mogućnosti”, ističe Crnogorac.
Naglašava da se navedenim tekstom nastojala oblatiti njihova borba.
“Osoba koja je to pisala nije se udostojila da pogleda ili da shvati da u nastavku te poruke koju citira stoji naš veoma decidan stav da nikakve proteste nećemo organizovati, kao što smo decidno taj stav iznosili od početka pa sve do kraja i nastavićemo da ga iznosimo”, navodi Crnogorac i dodaje da će uputiti demanti.
“Tražićemo da se to objavi. Ako ne bude tako, tražićemo pomoć nekih advokata koji su se već sami stavili na raspolaganje. Pa ako oni procijene da tu postoje neki elementi za tužbu za klevetu, onda ćemo tužiti. Poklonićemo novac nekom vrtiću za opremu. To bi bila neka vrsta satisfakcije. Iskreno bih volio da se to obije o glavu toj osobi koja je to neprimjereno plasirala, zarad nekih vrlo niskih pobuda”, ističe Crnogorac.
Inicijativa za izgradnju novih vrtića
Paralelno sa medijskim napadima objavljena je i informacija da su članovi Gradskog odbora Socijalističke partije Banjaluka predali gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i Gradskoj upravi inicijativu za izgradnju vrtića “Nataša dva” u naselju Borik radi rješavanja problema nedostatka mjesta za mališane u javnim predškolskim ustanovama.
Potpredsjednik SP Davor Strika rekao je da je banjalučki Gradski odbor ove partije u prethodnom periodu pripremio i peticiju, koju je potpisalo više od 2.000 građana saglasnih da se ova inicijativa realizuje.
“Problem nedostatka kapaciteta u javnim predškolskim ustanovama treba sistemski rješavati, tako da se ne želimo baviti kratkoročnim, nego dugoročnim rješenjima, kao što je izgradnja novog vrtića, u kojem će biti mjesta za više od 200 mališana”, rekao je Strika i dodao da bi izgradnja ovog vrtića bila prvi korak u trajnom rješavanju ovog problema.
Odbornik SP u Skupštini grada Banjaluka Nikola Vukčević rekao je da su Socijalisti na tragu ove inicijative iznijeli svoj stav i po pitanju subvencija rodteljima čija djeca pohađaju privatne vrtiće.
“Nećemo da se bavimo populizmom, nećemo da dovodimo građane Banjaluke u zabludu. Šta je zabluda? To je ovo što se priča da ta subvencija može da iznosi čak i 330 KM, za izjednačavanje cijene boravka djece u vrtićima. Ovdje interpretacija nije dobra. Grad ne subvencioniše javne vrtiće već finansira rad ustanove čiji je vlasnik, finansira rad Centra za predškolsko vaspitanje. tu su plate zaposlenih, hrana za djecu, održavanje, troškovi goriva i niz drugih stavki koje čine ekonomsku cijenu. Ono što ne finansira Grad čini udio koji plaćaju roditelji. Gledajte, sada Grad daje oko million i po maraka subvencije za privatne vrtiće, što je cijena izgradnje jednog vrtića, jer je, sjetimo se, vrtić Kolibiri 2019. godine prethodna gradska administracija izgradila za million i osam stotina hiljada maraka, pa samo uporedite, da svake godine jedan vrtić ode na subvenciju”, ističe Vukčević.
Inicijativu je podržao gradonačelnik Draško Stanivuković, što je i objavio na svom fejsbuk profilu.
“Želim reći da me uvijek obraduju dobre ideje koje će donijeti dobro našoj djeci, našim roditeljima i sugrađanima. S toga, rado prihvatam ovu inicijativu i već u narednim danima pokrećemo sve potrebne procedure, projektnu dokumentaciju i javnu nabavku kako bi početkom maja počeli sa izgradnjom vrtića, a u narednih nekoliko mjeseci sve i završili! O značaju ovog projekta sam saznao od mnogih roditelja koji su nam u proteklom periodu pisali”, navodi Stanivuković.
Branko Crnogorac ističe da navedena inicijativa predstavlja neku vrstu političke trgovine da bi se njihova borba skrajnula i relativizovala. Naglašava da se niko nije zapitao o nekim suštinskim stvarima.
“Prvo, u ekonomsku cijenu privatnih vrtića takođe ulazi sve ono što je navedeno da ulazi u ekonomsku cijenu javnih vrtića. I pri tome, mahom, vlasnici privatnih vrtića plaćaju zakup što je otprilike nekih 60-70 maraka više u toj ekonomskoj cijeni. I opet uspijevaju, svi osim jednog, a taj namjerno ne uspjeva da to uradi, da postignu nižu ekonomsku cijenu od Centra za preškolsko vaspitanje”, navodi Crnogorac.
Dalje ističe da je problem što niko ne postavlja pitanje kako je moguće da je cijena javnog vrtića već desetak godina ista kada je u pitanju jedno dijete, a iznosi 165 maraka.
“Kad se pogleda krivulja te ekonomske cijene, jasno je da prije 10 godina ona nije bila ni blizu ove koja je danas. Nešto tu ne valja. Ili je tada ta cijena koju su roditelji plaćali bila previsoka u odnosu na tu ekonomsku cijenu. Ili je sada tu opet neka vrsta političkog ustupka da se roditelji ne diraju. Odnosno, roditelji jednako glasači. A pri tome ekonomska cijena ide u nebo. Nevjerovatno je to da se za roditelje to nije mijenjalo”, kaže Crnogorac.
Naglašava da je Centar za predškolsko vaspitanje “politički zabran”.
“I finansijski, očigledno. I da sada, kad je postalo jasno da je nemoguće prikriti razmjere svega toga, sada se opet sve svaljuje na privatne vrtiće. Novac koji bi se dao za privatne vrtiće, zapravo bi se rasipao. Rasipa se upravo onaj novac koji se daje za Centar za predškolsko vaspitanje. Tu postoji mnogo više novca akumuliranog za postojeći broj od 2.500 djece”, navodi Crnogorac i dodaje da tvrdnja da bi izgradnjom novih vrtića bili riješeni svi problemi ne stoji.
“U svoj toj računci gubi se upravo ona grupacija kojoj u posljednja dva mjeseca niko ne poklanja pažnju, a to su djeca koja su u privatnim vrtićima. Šta s njima? Da li će tih četiri, pet vrtića koji se izgrade riješiti njihov problem? Neće. Riješiće možda problem ove djece koja su „na čekanju“, a i ta djeca predstavljaju tek jedan dio one djece koja nisu u sistemu preškolskog obrazovanja. Znači, po svim mogućim relevantnim pokazateljima, obuhvat djece u Banjaluci, a sličan je obuhvat i na području Republike Srpske, negdje je između 30-35%. To govori dovoljno o tome koliko je nama takvih kapaciteta potrebno, i da mi bez ove vrste podrške privatnih vrtića nećemo moći da funkcionišemo”, naglašava Crnogorac.
Smatra da se predviđenom dinamikom, kako je zamišljeno da se gradi jedan vrtić godišnje, ni za 20 godina neće taj problem riješiti.
“To je pozadina sve te priče, a ono što gradonačelniku odgovara jeste naručna inicijativa koju je on objeručke prihvatio u roku od par sati, i naravno uz prigodne riječi ispratio na jednom od svojih naloga na društvenim mrežama. I onako kako je on to predstavio, ispada da je to rješenje svih mogućih problema. Ispada da su, kao, mnogi roditelji zvali zabrinuti, a sad su oni zahvalni jer su im ispunili želje. Mi uopšte ne tražimo da se bilo ko ponaša kao zlatna ribica i da ispunjava želje. Samo tražimo da se nešto što je jedna temeljna civilizacijska tekovina poštuje i da se u datim okolnostima u kratkoročnom periodu pomogne svima kojima se može pomoći. A to je trenutno izjednačavanje ovih subvencija”, ističe Crnogorac na kraju.
Podsjećamo, roditelji djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove na teritoriji Grada Banja Luka pokrenuli su početkom godine inicijativu u kojoj traže da se zaustavi diskriminacija djece i da sva djeca dobiju jednako pravo, odnosno uslove za pohađanje predškolskih ustanova.
Političke borbe preko leđa roditelja djece koja idu u privatne vrtiće
Od početka su isticali da im nije bitno ko će da “pokupi političke poene”, samo da se problem riješi.
Međutim, nakon izvjesnog vremena postalo je jasno da su postali “moneta za potkusurivanje” između političkih partija koje se bore za prevlast u Banjaluci.
Gerila.info