Nakon ruskih predsjedničkih izbora i (očekivane) pobjede Vladimira Putina među prvima koji su čestitali bio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Ako je i bilo neizvjesnosti, bar simulirane, prvi rezultati ruskih predsjedničkih izbora bili su znak da Putinu naklonjeni političari počnu sa čestitkama. Među prvima koji je čestitao bio je Milorad Dodik.
“Pobjeda predsjednika Putina dočekana je s radošću i među srpskim narodom, jer u njemu vidi velikog državnika i prijatelja na kojeg se uvijek možemo osloniti i koji brine o našem narodu. Takođe, raduje nas što je ruski narod za svog lidera izabrao ozbiljnog, odgovornog i mudrog državnika, jer je to garancija da će se u današnjem svijetu održati tradicionalne vrijednosti i da neće postati mjesto u kojem samo odabrani mogu da odlučuju o svemu“, napisao je, između ostalog, Dodik na svom nalogu na društvenoj mreži X.
Пети мандат на челу Руске Федерације, освојен убједљивом побједом на предсједничким изборима, потврда је да предсједник Владимир Путин има огромно повјерење руског народа и да земљу води у правом смјеру.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Побједа предсједника Путина дочекана је с радошћу и међу српским народом,… pic.twitter.com/I1xvEa1qBE
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 17, 2024
Dodiku je toliko bilo drago što je Putin pobijedio da je najavio da će “kao znak prijateljstva Republike Srpske i Ruske Federacije i u čast pobjede Vladimira Putina Palata Republike biti osvijetljena u bojama ruske zastave”.
Као знак пријатељства Републике Српске и Руске Федерације и у част побједе Владимира Путина на предсједничким
изборима, сутра навече ће Палата Републике бити освијетљена у бојама руске заставе.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 17, 2024
Postavlja se pitanje, naravno, na krajnje hipotetičkom nivou, da li bi Palata Republike Srpske “kao znak prijateljstva Republike Srpske i Ruske Federacije” bila osvijetljena u bojama ruske zastave da Putin nije pobijedio?
Naučna saradnica Fondacije Friedrich-Ebert-Stiftung Tanja Topić za Gerilu kaže da vladajući u Republici Srpskoj idolopoklonički posmatraju Vladimira Putina i vrijednosni sistem u Rusiji.
“To je ista mentalna politička matrica, njima je apsolutna pobjeda jedne politike politički izražaj najvećeg dometa, tako poimaju demokratiju. Istina, trenutno su u velikom raskoraku kako pomiriti tezu da su učinili najviše na putu ka EU i da bez njih BiH ne bi bila pred vratima otpočinjanja pregovora i fascinacijom autoritarnim liderom koji je pod sankcijama visokog stepena te iste EU”, ističe Topićeva.
Putinovi protivnici
Što se Putinovih političkih protivnika tiče, od kojih je polovina ili mrtva ili u ruskim kazamatima, a druga polovina, koja je Putinu “izašla na crtu”, predstavlja puki dekor u simulaciji demokratije, “zanimljiva” je bila izjava novog/starog (vječnog) predsjednika Rusije nakon izbora.
Komentarišući smrt jednog od svojih najvećih kritičara Alekseja Navaljnog, Putin je izjavio da je njegova smrt bila “tužan događaj” i potvrdio da je bio spreman obaviti razmjenu zatvorenika u koju bi bio uključen i Navaljni.
Na pitanje američke TV mreže NBC da li je njegov reizbor bio demokratski, Putin se obrušio na američki politički i pravosudni sistem.
“Cijeli svijet se smije onome što se događa u Sjedinjenim Državama. Ovo je katastrofa, a ne demokratija. Da li je demokratski koristiti administrativne resurse za napad na jednog od kandidata za predsjednika Sjedinjenih Država, koristeći između ostalog i pravosuđe?”, izjavio je, između ostalog, Putin.
Pod “jednim od kandidata za predsjednika Sjedinjenih Država” vjerovatno je mislio na Donalda Trampa i na sudske procese protiv njega.
Putinu očigledno više smeta “sudski progon” Donalda Trampa u Americi nego likvidacija i pritvaranje njegovih protivnika u Rusiji.
Legitimitet izbora
U analizi ruskih predsjedničkih izbora koju je objavio briselski magazin Politico ističe se da “očigledno namješteni izbori, na kojima su svi pravi protivnici unaprijed slomljeni, a moguće je da su čak i mrtvi glasali za Putina, nose rizik potkopavanja političke stabilnosti za kojom Putin toliko žudi”.
Navodi se da je tokom godina predsjednička administracija stvorila sve povoljnije uslove za sebe, ali je ovaj put dosegla vrhunac bez presedana.
“Čak i da se zanemari gušenje opozicije, glasanje je bilo najmanje konkurentno u modernoj istoriji Rusije. Samo su tri kandidata odvojila Putina od izbora u Staljinovom stilu – sa samo jednim imenom na listiću”, ističe se u analizi.
Naglašava se da su ovi izbori bili najmanje transparentni do sada. Nikad prije nije bilo tako malo nezavisnih posmatrača s tako ograničenim pristupom. Naravno, ukoliko izuzmemo posmatrače iz Republike Srpske.
Na ovim izborima se glasanje prvi put odvijalo elektronskim putem. Nezavisni posmatrači su takvo glasanje opisali kao “crnu kutiju” osmišljenu za olakšavanje manipulacije glasovima.
Možda je najveća nepravilnost, kako se ističe, bila glasačka vojska “mrtvih duša”. To se posebno odnosi na glasove s ukrajinskih teritorija pod ruskom okupacijom, za koje ruske vlasti tvrde da imaju oko 4,6 miliona potencijalnih glasača. Ta je brojka u skladu sa starom ukrajinskom statistikom, ali jedva da odgovara sadašnjem broju stanovnika.
Pored toga, desetine miliona državnih službenika i studenata su bili prisiljeni glasati. Od državnih preduzeća do biblioteka, univerziteta i fabrika, nadređeni su svojim nižim rukovodiocima davali uputstva kako i kada da glasaju, a zatim su od njih tražili dokaze da su izvršili zadatak. Zvuči poznato?
Što se ostalih kandidata na izborima tiče, ističe se da se niko od trojice navodnih Putinovih protivnika nije usudio ni pretvarati da ide na pobjedu.
“Protekla tri dana glasanja pružila su Putinu sigurnost da je vertikala moći uspostavljena i da će Rusi učiniti šta im se kaže”, navodi se u analizi.
Gerila.info